Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Truskolaski: to budżet dużych pieniędzy, ale małych możliwości

Prezydent Truskolaski: to budżet dużych pieniędzy, ale małych możliwości

autor: Edyta Wołosik

15.11.2019, 13:55, akt. 14:10

Mimo że dochody i wydatki miasta w 2020 r. mają być większe niż w 2019 r., a deficyt mniejszy, budżet miasta Białegostoku na 2020 r. będzie budżetem "przeżycia" - ocenił w piątek (15.11) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezentując projekt.

Fot. bialystok.pl
Fot. bialystok.pl

Prezydent Truskolaski przedstawił plany budżetowe miasta na 2020 rok - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Truskolaski: niższy dochód wynika z zmian m.in w przepisach dot. PIT

Dochody mają wynieść ponad 2,18 mld zł (wzrost o 3,1 proc), wydatki ponad 2,36 mld zł (wzrost o 2 proc.), planowany deficyt to 172 mln zł i ma być o 10 proc. mniejszy niż w 2019 r. Wskaźnik zadłużenia miasta zwiększy się o 3,4 proc. z 46,8 proc. do 50,2 proc., co oznacza spełnienie wymogów ustawowych.

"(...) wydawałoby się, że należy się cieszyć, ale to są tylko pozory" - powiedział Truskolaski. Zaznaczył, że wzrost dochodów jest spowodowany "tylko" przez wzrost środków na świadczenia 500 plus, które są także na pierwsze dziecko. "Gdyby nie było tego 500 plus na pierwsze dziecko, budżet byłby niższy o prawie 50 mln zł" - poinformował Tadeusz Truskolaski.

Mówię o tym budżecie bez entuzjazmu dlatego, że jest to tak naprawdę budżet przeżycia i to jeszcze nie najgorszy, jaki nas czeka w następnych latach. To jest dopiero początek, powiedzmy sobie, zjeżdżania po tej równi pochyłej

- mówił prezydent Białegostoku. Tłumaczył, że niższy wzrost dochodów bieżących wynika - jak mówił - ze "zmian w przepisach dotyczących PIT, zwolnienia z podatku osób do 26. roku życia, podwojenia kosztów uzyskania przychodu, obniżenia podatku z 18 do 17 proc.". Dodał, że budżet byłby o 150 mln zł większy, gdyby nie wszystkie zmiany ustawowe - wskazał także OFE.

Z udziałów w PIT ma pochodzić 446,3 mln zł (1,4 proc. więcej niż w 2019 r.), z CIT 22,5 mln zł (12,5 proc więcej). Z subwencji z budżetu państwa miasto ma dostać 503,1 mln zł, z dotacji z budżetu państwa - 422,2 mln zł (w tym 255,4 mln zł z tytułu 500 plus - w 2019 r. z 500 plus - 143,2 mln zł). Zaznaczył, że kwota z subwencji jest "rosnąca, ale niewystarczająca".

Jest to budżet nie marzeń, a konieczności. Jest to budżet dużych liczb, a małych możliwości, szczególnie jeżeli chodzi o elastyczność tego budżetu (...) - o nasze decyzje, bo w większości po prostu są to wydatki, które musimy ponieść

- mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który zaznaczył, że gdyby nie wyższe wydatki na oświatę, budżet "byłby już zrównoważony". Wydatki tylko na wynagrodzenia w oświacie to 595 mln zł, a subwencja wynosi 505 mln zł. "To jest absolutnie powiedziałbym sytuacja kuriozalna dlatego, że zadania oświatowe to są zadania zlecone tak naprawdę, to są zadania, które wykonujemy jako samorządy w imieniu Skarbu Państwa" - mówił Truskolaski.


Nowych inwestycji ma być "jak na lekarstwo"

Łącznie wydatki na edukację mają wynieść 800,3 mln zł i będą o 25,9 proc. wyższe niż w 2019 r. "To wyjaśnia wszystko jeżeli chodzi o ten budżet. Sytuacja jest naprawdę tragiczna można powiedzieć, tak bym to określił" - mówił.

Truskolaski ocenił, że nowych inwestycji będzie "jak na lekarstwo", choć można mówić, że budżet na 2020 r. będzie "jeszcze inwestycyjny", a nie już "konsumpcyjny". Łącznie na inwestycje będzie przeznaczonych 374,5 mln zł (o 28 proc. mniej niż w 2019 r. - 525,2 mln zł), w tym z UE na inwestycje ma pochodzić 207 mln zł. Środków unijnych ma być o jedną trzecią mniej - to efekt kończącej się obecnej perspektywy finansowej UE. Wśród inwestycji dominują drogowe i transportowe.

Zderzamy się z twardą rzeczywistością ekonomiczną. Nie ma w ekonomii pojęcia: obiad za darmo. Jeżeli się coś rozdało, to musi się to odbyć czyimś kosztem. Jeżeli coś się obiecało i się daje więcej, to też odbywa się to czyimś kosztem. Jeżeli nie udaje się rządowi - no bo wiadomo, tych obietnic jest za dużo - ich zrealizować z budżetu państwa, to po prostu przerzuca na samorządy

- mówił Truskolaski. Prezydent mówił, że nie krytykuje polityki rządu, bo "zaakceptowało" ją w wyborach 43 proc. głosujących, a mówi o skutkach tej polityki. "Na pewno ludzie potrzebują tych pieniędzy, ale wzrost dochodów powinien wynikać tylko i wyłącznie ze wzrostu produkcyjności pracy, wtedy on byłby na twardych podstawach" - mówił Truskolaski.

Prezydent Białegostoku, który jest prezesem Unii Metropolii Polskich skupiających największe polskie miasta powiedział, że będzie zabiegał o rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim. Przypomniał, że nie dostał odpowiedzi na list, który do premiera wystosował w maju.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Białymstoku podtrzymał decyzję prokuratury ws. Marszu Równości

14.11.2019, 14:00

Nie będzie prokuratorskiego postępowania dotyczącego działań prezydenta Białegostoku w sprawie Pierwszego Marszu Równości, który w lipcu przeszedł ulicami miasta. Sąd Rejonowy w Białymstoku utrzymał w mocy decyzję śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.


Nie będzie prokuratorskiego postępowania dot. działań prezydenta Białegostoku ws. Marszu Równości

14.11.2019, 13:19

Nie będzie prokuratorskiego postępowania dotyczącego działań prezydenta Białegostoku w sprawie Pierwszego Marszu Równości, który w lipcu przeszedł ulicami miasta. Sąd Rejonowy w Białymstoku utrzymał w mocy decyzję śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.


Sąd uchylił wyrok drugiej instancji ws. obniżenia zarobków prezydenta Białegostoku

13.11.2019, 14:06

Sąd Najwyższy uchylił w środę (13.11) wyrok drugiej instancji oddalający powództwo i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Białymstoku sprawę dotyczącą obniżenia zarobków prezydenta tego miasta - poinformowało biuro prasowe SN.


Radni PiS chcą, aby białostoczanie mieli realny wpływ na budżet miasta

5.11.2018, 14:18

Chcą, by mieszkańcy mieli realny wpływ na budżet Białegostoku. Mimo, że radni Prawa i Sprawiedliwości nie będą teraz mieć większości w radzie miasta, to zachęcają do zgłaszania pomysłów, co trzeba zrobić w 2019 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok