Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Wcześniaka w Białymstoku

Światowy Dzień Wcześniaka w Białymstoku

autor: Wojciech Szubzda

17.11.2019, 11:21, akt. 15:43

Były rozmowy, tort i wspólna zabawa. Kilkadziesiąt rodzin wcześniaków spotkało się w niedzielę (17.11) w Białymstoku w jednym z centrów zabaw dla dzieci.

Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Światowy Dzień Wcześniaka w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Okazją jest Światowy Dzień Wcześniaka. Każdy taki noworodek wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej. Często po urodzeniu przebywa w szpitalu nawet kilka tygodni.

Rodzice białostockich wcześniaków przyznają, że ich dzieci wymagają potem pomocy specjalistów.

Spotkanie dla dzieci i ich rodziców zorganizowali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i działacze Fundacji "Mali Wojownicy". Prezes tej organizacji Sylwia Wesołowska jest również mamą wcześniaka. Jej córka urodziła się w 25. tygodniu ciąży i ważyła 780 gramów, a teraz chodzi już do przedszkola i w styczniu skończy 4 lata.

Sylwia Wesołowska mówi, że takie spotkania są niezwykle ważne.

- Możemy się spotkać z rodzicami, których nie widzieliśmy od "inkubatora". Ponadto rodzice młodszych dzieci mogą porozmawiać z rodzicami starszych i dowiedzieć się jak wygląda rehabilitacja czy leczenie wcześniaków

- mówi Sylwia Wesołowska. Rozmówczyni dodaje, że "wcześniaki mają ogromną moc, ale trzeba mieć też świadomość, że większość naszych dzieci nie wychodzi bez szwanku".

Wiele powikłań wychodzi w latach późniejszych. Nasze dzieci często potrzebują rehabilitacji, terapii i wsparcia wielu specjalistów. Wiele mam musi nawet zrezygnować ze swojej pracy, żeby zająć się wcześniakami

- dodaje Sylwia Wesołowska. Tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku każdego roku rodzi się ok. 30 dzieci, które ważą mniej niż kilogram.

W Dniu Wcześniaka wiele budynków na całym świecie podświetlanych będzie na fioletowo. W Białymstoku będą to: budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej i Uniwersytecki Szpital Kliniczny.| red: mak, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Około 200 wcześniaków rodzi się każdego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

15.11.2019, 16:57

Coraz więcej dzieci urodzonych przedwcześnie przeżywa, ale nie zmniejszają się powikłania, które są skutkiem wcześniactwa – podkreślają lekarze przed przypadającym 17 listopada Dniem Wcześniaka. Z tej okazji, np. w Białymstoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny i gmach opery będą podświetlone na fioletowo.


Prawie 80 tys. zł udało się zebrać na operację 4-letniego Franka

23.10.2019, 18:17

Chłopiec jest wcześniakiem z mózgowym porażeniem dziecięcym, od urodzenia jest rehabilitowany, ale nie chodzi. Teraz został zakwalifikowany do operacji rekonstrukcji stawów biodrowych.


Konferencja "Wcześniak - wsparcie w domu i w placówce edukacyjnej"

14.03.2019, 18:35

Organizatorzy zapraszają rodziców, opiekunów, wychowawców żłobkowych i nauczycieli przedszkola na konferencję połączoną z warsztatami na temat wsparcia dzieci przedwcześnie urodzonych w rozwoju.


Specjalna komisja sprawdzi, jak traktowane są rodzące kobiety i noworodki w USK

26.02.2019, 18:40

Specjalna komisja sprawdzi czy w USK dochodziło do nieprawidłowości związanych z opieką nad ciężarnymi kobietami i noworodkami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok