Radio Białystok | Wiadomości | "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" - akcja Radia Białystok i "Wspólnoty Polskiej"

"Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" - akcja Radia Białystok i "Wspólnoty Polskiej"

autor: Olga Gordiejew

22.11.2019, 07:54, akt. 25.11.2019, 15:27

Od poniedziałku do piątku (25-29.11) zapraszamy naszych słuchaczy do licytacji prac malarzy grodzieńskich.

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi
Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Anna Kietlińska zachęca do licytacji niepowtarzalnych obrazów

Nasi radiowcy mają wielkie serce - Kamil Kalicki wylicytował pierwszy obraz za 500 zł

"Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polskie Radio Białystok razem ze "Wspólnotą Polską" po raz kolejny organizuje akcję "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi".

Podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy naszych słuchaczy do licytacji prac malarzy grodzieńskich.

Za zebrane w ten sposób pieniądze przed świętami "Wspólnota Polska" kupi podarunki gwiazdkowe dla dzieci ze Związku Polaków na Białorusi.


Zadzwoń i wylicytuj niepowtarzalne obrazy 

Licytację w ramach akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" zaczynamy w poniedziałek, 25 listopada. Codziennie licytować będziemy różne prace plastyczne w programie "Najbliżej Ciebie" (11:15-12:30) i w "Popołudniu z PRB" (14:10-15:20). Są to akwarele i obrazy olejne.


W poniedziałek, 25 listopada można było wylicytować obrazy:


Kwiaty, autor: Wacław Romaszko, olej, płótno, 40x40 - wylicytowany za kwotę 600 zł.Zima, autorka: Snieżana Witecka, 36x46 papier akwarela, obraz oprawiony - wylicytowany za kwotę 500 zł.
Nr konta, na który zwycięzcy aukcji powinni wpłacać pieniądze: 

34 2490 0005 0000 4600 6753 8392

Dopisek: Gwiazdka dla ZPB"Wspólnota Polska" od ponad 30 lat zajmuje się wsparciem Polaków mieszkających poza granicami. Białostocki oddział koncentruje się przede wszystkim na Polakach mieszkających na Grodzieńszczyźnie na Białorusi, Litwie i Łotwie.


Zebraliśmy prawie 7 tys. zł w ramach akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi"


Biogramy twórców


Wasyl Martynczuk 

Urodził się w 1959 r. na Ukrainie. W 1978 r. ukończył Szkołę Plastyczną w Sankt Petersburgu. W 1989 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie. Artysta należy do Białoruskiego Związku Artystów Plastyków, a także do Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi. Uczestnik wielu wystaw i plenerów na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Rosji. Jego prace można spotkać zarówno w wielu galeriach, jak i w zbiorach prywatnych. Łączy mitologię grecką z elementami ludowymi kultury słowiańskiej. Miał wystawy indywidualne w: Japonii, Niemczech, Francji, Belgia, Wielkiej Brytanii, Polsce i na Białorusi.

Obrazy na radiowej aukcji:

- Przechadzka, 40/50, olej, płótno

- Ryba, 40/50, olej, płótno


Wacław Romaszko 

Urodził się w 1967 roku. W 1986 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Glebowa w Mińsku. Od 2000 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi. Jest uczestnikiem wielu plenerów międzynarodowych. Artysta ma za sobą wiele wystaw indywidualnych - między innymi w Grodnie, Brześciu, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W swoich pracach potrafi wydobyć piękno ciszy i piękno burzy, urok łagodności i urok grozy.

Obraz na radiowej aukcji:

- Kwiaty, 40/40, olej,płótno


Walentyna Brysacz 

Urodziła się w malowniczej miejscowości Sonicze nad Kanałem Augustowskim. Ukończyła Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały. Uprawia malarstwo. W 2004 roku otrzymała odznaczenie Ministerstwa Kultury Republiki Białoruś "Za zasługi dla rozwoju kultury na Białorusi". W 2011 r. została laureatem nagrody im. A. Dubko w dziedzinie kultury i sztuki i otrzymała wyróżnienie "Artysta - malarz roku". Jest organizatorem 11 plenerów malarskich nad Kanałem Augustowskim. Prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Prezentuje swoje prace w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma 12 wystaw indywidualnych. Inspiracje czerpie z otaczającej ją przyrody, z rodzinnych miejsc i ciekawych spotkań.

Obraz na radiowej aukcji:

- Pejzaż z kościołem (Iszczołno, kościół Św. Trójcy, Rejon Szczuczyński), 50/60, olej, płótno


Walery Stratowicz

Urodził się w 1963 roku w Kraju Krasnodarskim, na Kaukazie. Studiował w Witebskim Instytucie im. Kirowa na Wydziale Artystyczno - Graficznym. Od 2008 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich. W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Prezentuje swoje prace w kraju i za granicą. Bierze aktywny udział w plenerach malarskich międzynarodowych.

Obraz na radiowej aukcji:

- Michał Anioł, 36/26, olej, płótno


Snieżana Witecka

Urodziła się w 1982 roku w Grodnie na Białorusi. Ukończyła Grodzieński Państwowy College Sztuki i Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. J. Kupały. Pracuje w technice malarstwa olejnego i akwarelowego. Jest członkiem Białoruskiego Związku Artystów - Malarzy. W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Artystka zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, jest także autorką ilustracji książkowych. Jej malarstwo to mieszanka realizmu i romantyzmu. Niezwykle bogate w szczegół oleje i akwarele, kuszą dopracowaniem. Połączenie tematyki realistycznych przedstawień z nieco surrealistycznymi elementami nie nudzi widza. Jednocześnie spokojna kompozycja i stonowana kolorystyka koi zmysły odbiorcy.

Obraz na radiowej aukcji:

- Zima, 36/46, papier, akwarela, obraz oprawiony

 

Anna Sliwkowa 

Mieszka i tworzy w Rosji (Samara). Jest członkiem Związku Artystów - Malarzy Rosji. Uprawia malarstwo w technice olej na płótnie. Używa grubej warstwy farb. Pracuje szpatelkiem i pędzlem. Ma liczne wystawy indywidualne. Aktywnie uczestniczy w plenerach malarskich. Praca wykonana podczas międzynarodowego pleneru malarskiego w Grodnie "Nad Niemnem".

Obraz na radiowej aukcji:

- Kopuły nad miastem, 50/70, olej,płótno

 

Kostin Brateanu   

Urodził się w 1978 r. w Pietroszani, Pumunia. Mieszka i pracuje w Timiszoarze. Jest organizatorem i pomysłodawcą wielu projektów artystycznych. W swoim dorobku ma mnóstwo wystaw indywidualnych i zbiorowych. Pracuje w technice akryl na płótnie.

Obraz na radiowej aukcji:

- Bez nazwy, 40/50, akryl, płótno

  

Alina Kondraciuk

Urodzona w 1946 r. w Chochłowie koło Mołodeczna. Mieszka i tworzy w Brześciu. Absolwentka Wydziału Grafiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Witebsku. Na koncie ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Uczestniczka wielu międzynarodowych plenerów malarskich. Twórczość artystki obejmuje głównie malarstwo olejne. Tworzy również pastele i akwarele. Jest prezesem Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Mostek" w Brześciu.

Obraz na radiowej aukcji:

- Pińsk, Katedra p.w. Wniebowzięcia NMP, 40/50, karton/płótno, olej


Żanna Stebnowska

Urodziła się w 1968 r. w Brześciu. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Witebsku, Wydział Malarstwa i Grafiki. Od 2004 roku pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Szkole Plastycznej w Brześciu. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju, uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich. Swoje prace wykonuje w różnych technikach, m.in. batik, akwarela, gwasz, aplikacja, olej. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów - Plastyków "Mostek" w Brześciu.

Obraz na radiowej aukcji:

- Martwa natura z lustrem, 50/60, olej, płótno


| red: sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Chcą poznawać polską historię i nawiązywać nowe znajomości – projekt "Razem dla Edukacji"

12.04.2019, 18:54

Poznawanie przez uczniów z Polski i zagranicy polskiej historii i tradycji w różnych, nowoczesnych formach - to główny cel projektu edukacyjnego "Razem dla Edukacji", który - dzięki dofinansowaniu z MEN - realizuje stowarzyszenie Wspólnota Polska.


Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

7.02.2019, 18:32

Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Białymstoku umacnia więzi między mieszkającymi poza granicami Polski Polakami, ale też pozwala kultywować tradycję polskości w kraju przodków.


Zebraliśmy prawie 7 tys. zł ramach akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi"

3.12.2018, 05:40

To była przygoda i piękna akcja, w której nasi słuchacze po raz kolejny udowodnili, że mają otwarte serca na potrzeby innych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok