Radio Białystok | Wiadomości | Dodatkowe 47 mln zł dostało miasto Białystok na budowę węzła drogowego Porosły

Dodatkowe 47 mln zł dostało miasto Białystok na budowę węzła drogowego Porosły

25.11.2019, 15:10, akt. 15:39

Dodatkowe 47 mln zł z unijnego programu Polska Wschodnia dostało miasto Białystok na trwającą budowę tzw. węzła drogowego Porosły przy wjeździe do miasta od strony Warszawy. Inwestycja ma być zakończona we wrześniu 2020 roku.

Dodatkowe 47 mln zł dostało miasto Białystok na budowę węzła drogowego Porosły, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Dodatkowe 47 mln zł dostało miasto Białystok na budowę węzła drogowego Porosły, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Symboliczny czek przekazał w poniedziałek (25.11) prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Artur Soboń, wspólnie z marszałkiem województwa Arturem Kosickim i ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim.

Artur Soboń przypomniał, że z programu Polska Wschodnia dofinansowanych jest 28 projektów drogowych, z czego 26 jest już zrealizowanych, a dwa są w trakcie, w tym węzeł Porosły.

"Mamy taką możliwość, aby uruchomić dodatkowe finansowanie na ten projekt" - powiedział Artur Soboń na konferencji prasowej na budowie węzła Porosły. Poinformował, że - razem z dodatkowym dofinansowaniem 47 mln zł - łączna kwota wsparcia z Polski Wschodniej na tę inwestycję wynosi 220 mln zł.

Zapowiedział jednocześnie, że jest jeszcze szansa na kolejne zwiększenie dofinansowania. "Rozmawiamy z Komisją Europejską tak, aby dojść do tego maksymalnego limitu dofinansowania, czyli 85 proc. wartości inwestycji, i być może jeszcze w tym roku przywieziemy dobrą informację, tym razem 33 mln zł" - poinformował.


Inwestycja ma być zakończona we wrześniu 2020 roku

Prezydent Białegostoku powiedział, że węzeł Porosły to bardzo ważna inwestycja dla miasta, która ma się zakończyć we wrześniu 2020 r. Zaznaczył, że dodatkowe dofinansowanie to "bardzo ważny zastrzyk gotówki dla miasta".

Tadeusz Truskolaski przypomniał, że gdy rozstrzygnięto przetarg na tę inwestycję, dofinansowanie z Polski Wschodniej wynosiło ok. 170 mln zł i - jak tłumaczył - ze względu na wzrost cen, stanowiło 56 proc. wartości inwestycji. Poinformował, że po otrzymaniu dodatkowych 47 mln zł to dofinansowanie wzrośnie do 73,8 proc. "Liczę na dobrą współpracę rządu z samorządem Białegostoku" - dodał.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski i marszałek Artur Kosicki podkreślili, że przy tej inwestycji widać, że rząd wspiera samorządy. Dariusz Piontkowski ma nadzieję, że dofinansowanie budowy węzła Porosły pozwoli miastu inwestować w innych dziedzinach. Marszałek ocenił natomiast, że jeżeli taka współpraca rządu i samorządy jest, można osiągnąć "naprawdę dużo".

Z programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 korzysta pięć województw: warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i podlaskie. Całkowity budżet tego programu to ok. 8 mld zł.

Artur Soboń podsumował, że do regionu podlaskiego "popłynęło" z tego programu 2,5 mld zł, z czego 1,7 mld zł to środki unijne. Przez samorządy i przedsiębiorców realizowane są w regionie 153 projekty. Samorządy realizują projekty transportowe. Ocenił, że Podlaskie korzysta z programu Polska Wschodnia "z dużym sukcesem".

Wiceminister zapowiedział, że program będzie po 2020 r. kontynuowany. "Jako rząd będziemy ten program w przyszłym budżecie Unii Europejskiej kontynuować, więc już dzisiaj można przygotowywać nowe projekty, aby być gotowym na kolejny program dla Polski Wschodniej tak, aby ta dobra współpraca pomiędzy rządem a samorządem przynosiła dobre efekty dla wszystkich" - powiedział Artur Soboń.


Tzw. węzeł Porosły to sieć połączeń na wjeździe od strony Warszawy trasą S8, w połączeniu z drogą wojewódzką nr 676. Inwestycja wiąże się m.in. z koniecznością stworzenia bezkolizyjnych przejść nad linią kolejową; powstają tam m.in. dwupoziomowe skrzyżowania, rozjazdy, wiadukt nad torami, a droga wlotowa od strony Warszawy zostanie połączona z tzw. Trasą Generalską, czyli miejską obwodnicą dla ruchu tranzytowego.

Budowa wiąże się z dużymi utrudnieniami dla kierowców. Przed wjazdem do Białegostoku od strony stolicy tworzą się duże korki.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Drogowcy kończą prace przy trzech ważnych inwestycjach drogowych w Białymstoku

4.11.2019, 10:46

Jeszcze w tym miesiącu mają się zakończyć prace przy trzech ważnych inwestycjach drogowych w Białymstoku.


Mieszkańcy Porosłów oburzeni decyzją radnych - obawiają się uciążliwego przemysłu w pobliżu swoich domów

25.09.2019, 07:43

Wiele emocji towarzyszyło wtorkowej (24.09) sesji rady gminy Choroszcz.


Kierowcy już jeżdżą nową Trasą Niepodległości w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

29.08.2019, 00:41

Od środy (28.08) kierowcy mogą już jeździć nową Trasą Niepodległości. To największa drogowa inwestycja w historii Białegostoku.


W związku z budową węzła Porosły tamtejsi przedsiębiorcy boją się bankructwa - o pomoc proszą radnych

14.05.2019, 19:48

Ponad dwa tygodnie temu blokowali krajową "ósemkę", we wtorek (14.05) o wsparcie poprosili białostockich radnych. Przedsiębiorcy uważają, że rozwiązania komunikacyjne budowanego węzła Porosły, doprowadzić mogą do bankructwa ich firm. Dlatego przyszli na komisję infrastruktury komunalnej rady miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem

74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiejźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok