Radio Białystok | Wiadomości | PKP PLK zmodernizuje szerokie tory do granicy z Białorusią

PKP PLK zmodernizuje szerokie tory do granicy z Białorusią

28.11.2019, 13:39, akt. 13:47

PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują szeroki tor od stacji Geniusze przez Sokółkę, Kuźnicę Białostocką do granicy z Białorusią - poinformował w czwartek (28.11) Arnold Bresch z zarządu spółki. Dodał, że inwestycja o wartość niemal 195 mln zł ma zakończyć się pod koniec 2021 r.

Skaner w Kuźnicy, fot. Wojciech Szubzda
Skaner w Kuźnicy, fot. Wojciech Szubzda

Jak podał Arnold Bresch z zarządu spółki PKP PLK, w ramach projektu zostanie zmodernizowane również odgałęzienie linii prowadzące do Bufałowa, gdzie znajduje się terminal paliwowy PKN Orlen.

W czwartek (28.11) podpisano umowę na realizację tej inwestycji. Prace projektowe zakończą się do drugiego lub trzeciego kwartału 2020 roku. Prace budowlane przy modernizacji będą trwały od połowy 2020 roku do końca roku 2021.


- Dzięki tej inwestycji poprawi się obsługa przewozów towarowych na granicy polsko-białoruskiej. Zwiększy się dostępność kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Skróci się czas przewozu ładunków ze wschodu na zachód oraz wzrośnie atrakcyjność kolei. Liczymy też na pozytywny bodziec dla gospodarki i dla przedsiębiorców w tej okolicy - powiedział Bresch.


Inwestycja pozwoli też na budowę terminala przeładunkowego PKP Cargo na stacji Geniusze.


Większa przepustowość trasy do Kuźnicy


Wykonanie prac na linii szerokotorowej Kuźnica Białostocka - Geniusze zwiększy przepustowość trasy, a na odcinku Geniusze - Sokółka po kilkunastu latach ponownie powrócą pociągi towarowe.

Wymienione mają być tory i powstaną 34 nowe rozjazdy. Po zakończeniu robót poprawią się parametry eksploatacyjne linii. Dla przewoźników oznacza to efektywniejszą obsługę cięższych i dłuższych pociągów nawet do 1050 m. Obecnie obsługiwane są pociągi o długości 650 m.

Nastawnie w stacjach Kuźnica Białostocka, Sokółka i Geniusze oraz linie objęte pracami będą wyposażone w nowe systemy i urządzenia sterowania ruchem, co zwiększy przepustowość trasy. Przewoźnicy będą mogli uruchomić większą liczbę cięższych pociągów na odcinku Kuźnica Białostocka - Geniusze.

Przewidziano również przebudowę 25 obiektów inżynieryjnych, w tym 10 mostów. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym wzrośnie po modernizacji 16 przejazdów kolejowo-drogowych. Obiekty będą miały nową nawierzchnię. Zamontowany zostanie monitoring.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zarząd województwa podlaskiego zwiększył dotację na remonty linii kolejowych w rejonie Kuźnicy i Sokółki

25.10.2019, 16:55

Przebudowa linii kolejowych Łapy-Śniadowo i Śniadowo-Łomża będzie odłożona o kolejne lata. Nie jest już natomiast zagrożona modernizacja dwóch linii w rejonie Kuźnicy i Sokółki w Podlaskiem. Chodzi o 28 kilometrów tras kolejowych: Kuźnica Białostocka - Gieniusze i Bufałowo Wschód - Bufałowo.


Firma Barter SA z Białegostoku otrzyma 40 mln zł z UE na budowę terminala przeładunkowego w Sokółce

30.09.2019, 17:12

Ta inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność gospodarczą regionu, jednocześnie ma skończyć się uciążliwy dla mieszkańców Sokółki przeładunek węgla na terenie przedsiębiorstwa Barter.


PKP PLK ogłosiło przetarg na cztery inwestycje kolejowe w Podlaskiem

20.06.2018, 17:12

Przetarg na modernizacje linii kolejowych od Białegostoku do Kuźnicy ogłosiło PKP PLK. Łączna wartość to 455 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok