Radio Białystok | Wiadomości | Ogłoszono laureatów 39. konkursu gry na instrumentach pasterskich "Ligawki"

Ogłoszono laureatów 39. konkursu gry na instrumentach pasterskich "Ligawki"

1.12.2019, 14:51, akt. 14:59

Mateusz Zalewski z Dobrego zwyciężył w głównej kategorii wiekowej gry na ligawkach w podsumowanym w niedzielę (01.12) w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 39. konkursie gry na instrumentach pasterskich imienia Kazimierza Uszyńskiego, który był twórcą tego konkursu.

Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu, fot. Adam Dąbrowski
Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu, fot. Adam Dąbrowski

To jedyna taka impreza w kraju

To jedyna taka impreza w kraju. Jej celem jest podtrzymywanie tradycji i kultywowanie zwyczaju gry na różnych instrumentach pasterskich, głównie na ligawkach - czyli długich drewnianych trąbach nazywanych także trąbami adwentowymi.

W 39. konkursie w Ciechanowcu, w przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w sobotę (30.11), wzięło łącznie udział 160 muzyków, którzy rywalizowali w kilkunastu kategoriach w zależności od instrumentu i wieku uczestników - poinformował Stanisław Kryński, kierownik działu etnografii ciechanowieckiego muzeum. Niedziela - to tradycyjnie ogłoszenie wyników i koncert laureatów.

Mateusz Zalewski, który wygrał w konkursie gry na ligawce w kategorii 18-64 lata pokonał wieloletniego zwycięzcę Teodora Niemyjskiego z Ciechanowca, który tym razem był drugi. Wśród seniorów, w kategorii powyżej 65-ego roku życia wygrał Piotr Bondarczuk z Wieski-Wieś. Wśród dzieci triumfował Aleksander Górski z Zająca, a wśród młodzieży najlepszy był Łukasz Radziszewski z miejscowości Bogusze Stare.

Kryński podkreślił, że z roku na rok poziom gry, który prezentują uczestnicy rośnie, jest wysoki. Podkreślił, że cieszy to, że muzykuje wiele osób młodych, w konkursie pokazują się całe wielopokoleniowe rodziny, a tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Słowo ligawka pochodzi od "legać", czyli opierać o coś

Słowo ligawka pochodzi od "legać", czyli opierać o coś, ligawka - jeśli jest bardzo długa - takiego podparcia wymaga. Ligawki służyły niegdyś także do ogłaszania Adwentu, czyli rozpoczęcia okresu oczekiwania w Kościele katolickim na Boże Narodzenie. Konkurs w Ciechanowcu podtrzymuje te tradycje. W niedzielę rozpoczął się Adwent, ciechanowiecki konkurs odbywa się rokrocznie na początku Adwentu.

Ligawki są w innych regionach Polski nazywane są także trombitami czy bazunami. Uczestnicy konkursu wykonują tradycyjne krótkie melodie lub sygnały pasterskie albo adwentowe na - najlepiej ręcznie wykonanych - instrumentach: ligawkach, trombitach, bazunach czy rogach pasterskich.

Konkurs w Ciechanowcu odbył się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wojewody podlaskiego, marszałka województwa we współpracy ze starostwem wysokomazowieckim i parafią Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się plebiscyt "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"

16.11.2019, 02:02

To plebiscyt, którego celem jest docenienie i promowanie podlaskich twórców wykonujących szeroko pojętą muzykę rozrywkową.


Konkurs "Cantu Gaudeamus" - muzyka chóralna rozbrzmiewa w Pałacu Branickich w Białymstoku

20.10.2019, 08:01

Dzieli ich wiek, kraj pochodzenia i doświadczenia, ale łączy jedno - śpiewanie.


Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści"

6.10.2019, 11:03

To promocja młodych wokalistów, którzy wybierają repertuar z dobrym tekstem i dobrą muzyką.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok