Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd bada sprawę rekompensaty dla Czeczena, który niesłusznie spędził w areszcie prawie 2 lata

Białostocki sąd bada sprawę rekompensaty dla Czeczena, który niesłusznie spędził w areszcie prawie 2 lata

autor: Marta Nazarko

3.12.2019, 10:46, akt. 15:11

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (3.12) proces odwoławczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszny areszt dla Czeczena prawomocnie uniewinnionego od zarzutów wspierania terroryzmu. Sąd I instancji zasądził mu pieniądze, ale wyrok zaskarżyły obie strony.

Fotolia.com
Fotolia.com

Białostocki sąd bada sprawę rekompensaty dla Czeczena, który niesłusznie spędził w areszcie prawie 2 lata - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wniosek o 72 tys. zł odszkodowania oraz 1,5 mln zł w formie zadośćuczynienia za doznane krzywdy jest związany ze śledztwem, które prowadziła białostocka delegatura Prokuratury Krajowej we współpracy z ABW. Zarzuciła czterem Czeczenom, że pięć lat temu działali w  zorganizowanej grupie przestępczej, która miała m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).

Oskarżała ich też o organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego i rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się też wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.

Zarówno w śledztwie, jak i przed sądem obu instancji oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Argumentowali, że co prawda pieniądze były zbierane i przekazane (mowa była o kilkunastu tysiącach euro), ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

Ostatecznie sąd prawomocnie skazał trzech Czeczenów. Uznał ich jednak za winnych wspierania (m.in. finansowego) nie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego – prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji. Orzekł kary po dwa lata i miesiąc więzienia. Czwartą osobę sąd uniewinnił.

Wszyscy czterej oskarżeni byli przez niemal dwa lata tymczasowo aresztowani. Opuścili areszt tuż przed wyrokiem w I instancji. Mężczyzna, który ostatecznie został uniewinniony, złożył do sądu wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszny areszt.

Sąd Okręgowy w Białymstoku, jako sąd I instancji, rozpatrywał ten wniosek przy drzwiach zamkniętych. W kwietniu częściowo uznał roszczenie i zasądził prawie 13 tys. zł odszkodowania oraz 385 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok ten zaskarżyły obie strony. Do sądu wpłynęły apelacje zarówno pełnomocnika wnioskodawcy, jak i prokuratury. Sąd apelacyjny rozpoznawał je we wtorek (3.12) - podobnie jak sąd pierwszej instancji - przy drzwiach zamkniętych, powołując się na ważny interes prywatny wnioskodawcy i jego rodziny. Publikację orzeczenia odroczył do połowy grudnia.

Obrońcy  trzech skazanych w głównym procesie Czeczenów złożyli do Sądu  Najwyższego kasacje od wyroku. W ich ocenie, białostockie sądy  orzekające w tej sprawie wyszły poza granice aktu oskarżenia, a sąd odwoławczy nie rozpoznał zarzutów apelacyjnych. Na razie SN nie wyznaczył terminu rozpoznania tych kasacji.

| red: mag, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w głośnej sprawie zabójstwa w sylwestrową noc przed barem w Ełku

3.12.2019, 10:39

Głośną sprawą zabójstwa w sylwestrową noc przed barem w Ełku - zajmuje się Sąd Apelacyjny w Białymstoku.


Były burmistrz Augustowa skazany za to, że usiłował doprowadzić podwładną do poddania się tzw. innej czynności seksualnej

29.11.2019, 07:13

Miał przy tym wykorzystać zależność służbową. Orzekł tak wczoraj (28.11) augustowski sąd. I nakazał zapłacić pokrzywdzonej 4,4 tys. zł.


Łagodniejsza kara za śmiertelne potrącenie pieszej na chodniku

26.11.2019, 08:55

Do roku więzienia obniżył we wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku karę dla młodego kierowcy, który - cofając dostawcze auto - śmiertelnie potrącił na chodniku w centrum miasta 86-letnią kobietę. Dodatkowa kara to 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok jest prawomocny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. Monika Kalicka
KRAJ
18.01.2021, 07:52, akt. 08:07

Klasy 1-3 wracają do szkółOgromny pożar hotelu w Augustowie, fot. Słuchacz
POŻAR
17.01.2021, 15:47, akt. 18.01.2021, 07:38

Ogromny pożar hotelu w Augustowie [zdjęcia, wideo]
Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok