Radio Białystok | Wiadomości | Ogród Saski w Supraślu ma szansę odzyskać dawną świetność

Ogród Saski w Supraślu ma szansę odzyskać dawną świetność

autor: Wojciech Szubzda

3.12.2019, 11:32, akt. 15:13

XVIII-wieczny Ogród Saski w Supraślu ma szansę odzyskać dawną świetność. Władze uzdrowiska liczą, że będzie też wielką atrakcją turystyczną. Mają tam powstać m.in. tężnie solankowe.

Ogród Saski w Supraślu ma szansę odzyskać dawną świetność, fot. Wojciech Szubzda
Ogród Saski w Supraślu ma szansę odzyskać dawną świetność, fot. Wojciech Szubzda

Władze gminy dostały dofinansowanie w wysokości 90 proc. do przebudowy ogrodu. Już jest gotowy projekt rewitalizacji tego miejsca w centrum miasteczka - mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.


-Będą tam nowe alejki, nowe oświetlenie, ławeczki, miejsca na rowery, a także miejsca na małą gastronomię. Będzie też w końcu tężnia solankowa - tam, gdzie w XVIII w. ojcowie bazylianie wybudowali altanę. Powstanie tam pawilon, gdzie po tarninie będzie spływała solanka i będzie można korzystać z inhalacji - mówi Radosław Dobrowolski.


W ogrodzie mają być posadzone również nowe drzewa i kwiaty. Powstaną również nowe alejki spacerowe, które połączą się z bulwarami.

Wszystko ma przypominać XVIII-wieczny Ogród Saski, który przez wiele lat był w Supraślu - przypomina Radosław Dobrowolski.


- Ogród Saski ma taką nazwę, dlatego, że powstał w XVIII w. w okresie saskim. Był to ogród przyklasztorny, barokowy. Później został zniekształcony w XIX w. i to wszystko przetrwało do 2016 roku, kiedy w czerwcu, a dokładnie 17 czerwca nad Supraślem przeszła wichura, która spowodowała, że prawie wszystkie zabytkowe drzewa padły na ziemię - mówi Radosław Dobrowolski.


Archeolożka z Muzeum Podlaskiego Irena Taranta mówiła, że wykopaliska dostarczyły informacji na temat lokalizacji i nawierzchni historycznych ścieżek w dawnym tzw. ogrodzie włoskim. Wyjaśniła, że każdy regularny barokowy i renesansowy ozdobny park w Polsce nazywany jest przez historyków "ogrodem włoskim".

Irena Taranta powiedziała, że w trakcie prac odkryto ścieżki w kształcie tzw. gęsiej łapki, czyli rozchodzące się promieniście, które - jak dodała - nawiązywały do ogrodu saskiego w Warszawie. Mówiła, że supraski ogród był pierwszym publicznym ogrodem w regionie, otwartym dla mieszkańców.

Zniszczenia, które spowodowała wichura przyczyniły się do badań m.in. archeologicznych tego miejsca. Dzięki pracy naukowców udało się dowiedzieć, m.in. jaka roślinność rosła w ogrodzie. Teraz wszystkie nowe nasadzenia mają nawiązywać do historii tego miejsca.

Prace przy przebudowie Ogrodu Saskiego w Supraślu kosztują prawie 4 mln zł. Mają potrwać dwa lata. Dofinansowanie z UE wynosi prawie 3,2 mln zł, a z budżetu państwa prawie 400 tys. zł.

źródło: PAP | red: mag, wsz, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rewitalizacja parku w Bakałarzewie

28.10.2019, 11:01

Rekonstrukcja zabytkowej karczmy, odbudowa studni i montaż stylowych latarń. Takie plany na rewitalizację gminnego parku ma wójt Bakałarzewa Tomasz Naruszewicz.


Ruiny pałacu Paca w Dowspudzie są w coraz bardziej opłakanym stanie

25.10.2019, 12:06

Właściciel zabytku analizuje, czy obiekt nie wymaga pilnych prac konserwacyjnych. Zapowiada, że go odbuduje, ale do końca 2027 roku. Planuje otworzyć tam hotel.


Projekty w ramach rewitalizacji Hajnówki 13.09.2019

13.09.2019, 14:35

W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy Hajnówkę, gdzie zapytamy o projekty realizowane w ramach rewitalizacji miasta.


Czy w Supraślu będzie odbudowany barokowy park?

12.04.2018, 18:16

Jest szansa, że w Supraślu będzie odbudowany barokowy park. Chodzi o ogród saski z XVIII wieku założony przez ojców Bazylianów. Był częścią zespołu klasztornego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok