Radio Białystok | Wiadomości | Urząd marszałkowski zachęca wytwórców produktów regionalnych do współpracy

Urząd marszałkowski zachęca wytwórców produktów regionalnych do współpracy

3.12.2019, 16:35, akt. 16:41

Urząd marszałkowski w Białymstoku zachęca producentów regionalnej i lokalnej żywności do zgłaszania się do tworzonej bazy takich produktów lokalnych. Urząd chce jeszcze szerzej niż dotąd promować taką żywność wysokiej jakości, która powstaje z surowców wytwarzanych w regionie.

Targi "Polska smakuje" w Augustowie, fot. Edyta Wołosik
Targi "Polska smakuje" w Augustowie, fot. Edyta Wołosik

Dotychczas w tworzonej bazie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego znajduje się około 90 takich wytwórców. Urząd ocenił, że to mało. Kolejnych producentów i rolników zachęca do wypełnienia krótkiej ankiety zgłoszeniowej. Powstał też filmik zachęcający producentów do współpracy.

Wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło podkreślał ostatnio na konferencji w urzędzie marszałkowskim poświęconej produktom tradycyjnym, że w różnych działaniach samorządu województwa w tym zakresie chodzi o to, by promować, wzmacniać produkty tradycyjne w regionie, rozwijać turystykę kulinarną. Chodzi też o to, by mieszkańcy mogli zaopatrywać się w te produkty.

Ankieta on-line pod adresem: producenci.wrotapodlasia.pl jest dla producentów i rolników, mniejszych firm, którzy są zainteresowani sprzedażą bezpośrednią, tzw. krótkimi łańcuchami dystrybucji, rolniczym handlem detalicznym, dostawą wytwarzanych przez siebie produktów do np. stołówek, grup zakupowych tworzonych przez konsumentów, współpracą z innymi producentami, dalszym kształceniem, współpracą z samorządem.

"Liczymy nie tylko na osoby i podmioty działające na obszarach wiejskich, ale też na firmy zlokalizowane w miastach, o ile wykorzystują surowce z najbliższej okolicy oraz dbają o jakość produktów, w tym także kultywują lokalne dziedzictwo kulinarne. Interesują nas też właściciele obiektów agroturystycznych oraz restauracji nastawionych na tradycyjną kuchnię opartą o lokalne surowce" - podaje urząd. Chodzi np. o małe masarnie, tłocznie, olejarnie, piekarnie, kiszarnie warzyw, przetwórnie.

Urząd marszałkowski pracuje nad nową stroną internetową z produktami lokalnymi. Powstają reportaże o tych produktach. Oprócz historii ich powstawania, opisów, jest też zamieszczana informacja, gdzie dane produkty, np. w trakcie zwiedzania regionu - można kupić.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To promocja rękodzieła z całej Polski - Jarmark Świąteczny przed Ratuszem w Białymstoku [zdjęcia]

1.12.2019, 07:23

Już po raz ósmy w Białymstoku odbywa się Jarmark Świąteczny przed Ratuszem. Rynek Kościuszki wypełnił się drewnianymi stoiskami.


O ułatwieniach w sprzedaży i przetwórstwie żywności rozmawiali w Białymstoku podlascy producenci

22.11.2019, 14:41

Promocja oraz rozwój produktów regionalnych i lokalnych to elementy nowej strategii rozwoju woj. podlaskiego. Władze regionu stawiają na rozwój turystyki kulinarnej z wykorzystaniem żywności tradycyjnej; wytwórcy będą mogli liczyć na wsparcie, także finansowe.


PROT nagrodziła najlepsze tegoroczne produkty turystyczne województwa

8.11.2019, 14:35

Spływ 500 kajaków rzeką Bug, festiwal sztuki Podlasie SlowFest z Supraśla oraz Puchar Polski Nordic Walking w Hajnówce. To zdaniem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej najlepsze tegoroczne produkty turystyczne województwa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. Monika Kalicka
KRAJ
18.01.2021, 07:52, akt. 08:07

Klasy 1-3 wracają do szkółOgromny pożar hotelu w Augustowie, fot. Słuchacz
POŻAR
17.01.2021, 15:47, akt. 18.01.2021, 07:38

Ogromny pożar hotelu w Augustowie [zdjęcia, wideo]
Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok