Radio Białystok | Wiadomości | Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego

Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego

11.12.2019, 16:36, akt. 17:11

Społecznicy, którzy nie zgadzają się z ewentualnymi planami wycinki około 29 ha lasu turczyńskiego koło Białegostoku pod cmentarz, zaapelowali w środę (11.12) do metropolity białostockiego abp Tadeusza Wojdy, aby zrezygnował z tego pomysłu. W kurii złożyli list w tej sprawie.

Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego, fot. Ryszard Minko
Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Autorzy listu chcieli porozmawiać w środę z metropolitą, ale do spotkania nie doszło. Przyjęto ich w sekretariacie kurii w Białymstoku, gdzie złożyli list.


Zamiast lasu - cmentarz?

Przeciwko wycince lasu w gminie Choroszcz, gdzie miałby powstać cmentarz, protestują mieszkańcy z kilku miejscowości, kilka organizacji, w internecie trwa ogólnopolska zbiórka podpisów do ministra klimatu w tej sprawie.

To właśnie minister ma podjąć decyzję w sprawie zgody na odlesienie terenu, co umożliwiałoby wycinkę. Pozytywne opinie w sprawie odlesienia wydały już gmina Choroszcz i urząd marszałkowski.

Z wnioskiem o umożliwienie lokalizacji cmentarza w części lasu turczyńskiego wystąpiła w 2018 r. do gminy Choroszcz kuria metropolitalna w Białymstoku, a gmina zaczęła prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, by przekształcić część terenu leśnego w kompleks cmentarny z infrastrukturą. Cały las ma około 160 ha, teren należy do Skarbu Państwa; wyciętych miałoby być 29,4 ha.


To "grzech ekologiczny" - uważają obrońcy

Małgorzata Grabowska-Snarska ze stowarzyszenia "Okolica" powiedziała w środę na konferencji prasowej przed kurią, że protestujący proszą o wycofanie tego wniosku. W liście powołano się m.in. na słowa papieża Franciszka o "grzechu ekologicznym", czyli - jak podano - "brak szacunku dla środowiska naturalnego" i niszczeniu przyrody. Grabowska-Snarska dodała, że przeciwnicy wycinki mają nadzieję, iż list będzie "impulsem do podjęcia konstruktywnych rozmów wszystkich zainteresowanych stron".

Do listu dołączono analizy dostępnych miejsc na istniejących cmentarzach i miejsc w gminach Białystok i Choroszcz, gdzie mogą - zdaniem protestujących - powstawać nowe miejsca pochówków. Grabowska-Snarska dodała, że z tej analizy wynika, iż nie są potrzebne nowe miejsca.


Przepełnione cmentarze 

Rzecznik prasowy Archidiecezji Białostockiej ks. Andrzej Dębski poinformował, że kuria zwróciła się do proboszczów białostockich i podmiejskich parafii, które mają cmentarze, o informacje o tym, jakim terenem przeznaczonym na groby dysponują i jak długo mogą z tego terenu jeszcze korzystać. Podał przykład kilku nekropolii, które np. mają już tylko miejsce dla swoich parafian lub mają jedynie kilkuletnią perspektywę działalności.


My nie mówimy, że dzisiaj nie mamy gdzie chować ludzi, tylko jest to kwestia zabezpieczenia na jakiś czas. Chodzi o to, że Białystok będzie się rozrastał, będą tworzone nowe osiedla i trzeba zabezpieczyć teren na przyszłość. Żebyśmy się nie obudzili w momencie, kiedy nie będzie już gdzie zmarłych pochować - dodał ks. Dębski. 


Przypomniał, że gmina Choroszcz wskazała możliwość powstania cmentarza w miejscu obecnego lasu turczyńskiego w studium powstałym w 2004 roku.


Symboliczny świerk

Przeciwnicy wycinki lasu pod cmentarz przynieśli w środę do kurii młody świerk w doniczce. Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku powiedziała, że chcą w ten sposób zwrócić uwagę, iż aby drzewo urosło, potrzebuje kilkudziesięciu lat, a mieszkańcy "nie mają czasu", aby czekać, aż wyrośnie nowy las. Przeciwnicy wycinki argumentują, że las to miejsce rekreacji, działań społecznych, edukacyjnych, naukowych, ważne "płuca" dla miasta.

Gmina Choroszcz informowała w ostatnich dniach, że zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest na początku procedur, "rozpoznania tematu", a żadne decyzje nie zapadły.

W środę abp Tadeusz Wojda spotkał się z burmistrzem Choroszczy Robertem Wardzińskim. Autorzy listu do arcybiskupa i dziennikarze widzieli burmistrza wychodzącego z kurii. Nie chciał rozmawiać.

Rzeczniczka prasowa burmistrza Choroszczy Urszula Glińska poinformowała, że spotkanie dotyczyło "przede wszystkim" ustaleń związanych z obchodami w maju 2020 r. 250. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika w Choroszczy, które odbędą się pod przewodnictwem abp Wojdy.

Przeciwko wycince lasu protestują: Inicjatywa dla Białegostoku, Stowarzyszenie Okolica, Federacja Organizacji Pozarządowych miasta Białystok, Instytut Działań Miejskich, Ratujmy Zwierzyniec, Fundacja M.I.A.S.T.O, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Przed tygodniem protestujący zaapelowali o wsparcie do premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa społeczników nie chce wycinki Lasu Turczyńskiego

5.12.2019, 15:31

Petycja do Ministra Klimatu, prośba o spotkanie z premierem i planowana akcja przekonywania białostockiej kurii. W ten sposób grupa społeczników walczy o wycofanie wniosku archidiecezji o przekazanie 29 hektarów Lasu Turczyńskiego na potrzeby kompleksu cmentarnego.


Przyszłość Lasu Turczyńskiego

5.12.2019, 15:08

O zmianę jego wykorzystania i przeznaczenie na kompleks cmentarny wystąpiła Archidiecezja Białostocka. Protestują przeciwko temu mieszkańcy okolic i organizacje pozarządowe.


Wniosek ws. Lasu Turczyńskiego wysłany do Ministerstwa Środowiska - obrońcy nie poddają się

28.11.2019, 21:38

Pismo z opinią marszałka województwa podlaskiego w sprawie zmiany przeznaczenia części Lasu Turczyńskiego na cele nieleśne wysłane do ministra środowiska. W przyszłości miałby tam powstać kompleks cmentarzy.


"Ratujmy Las Turczyński" - mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew

21.09.2019, 10:09

Boją się, że będzie wyciętych około 30 hektarów Lasu Turczyńskiego, a w jego miejscu powstanie cmentarz i związana z nim infrastruktura.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok