Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd województwa podsumował pierwszy rok pracy

Zarząd województwa podsumował pierwszy rok pracy

11.12.2019, 17:29, akt. 17:44

Inwestycje w kulturę, infrastrukturę i zdrowie oraz promocja regionu. To najważniejsze obszary, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wspierał Zarząd Województwa Podlaskiego. Marszałek województwa Artur Kosicki podsumował w środę (11.12) rok działalności władz regionu.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

Zarząd województwa tworzy Zjednoczona Prawica, która ma w obecnej kadencji samorządu większość w sejmiku województwa podlaskiego; Koalicja Obywatelska i PSL są w opozycji.

Jak mówił marszałek Artur Kosicki (PiS), na początku samorządowcy w wielu kwestiach nie mogli się porozumieć, jednak z czasem stali się bardziej jednomyślni. "Teraz zgadzamy się i współpracuje nam się bardzo dobrze" - podsumował marszałek. Zaznaczył, że są różnice zdań, dyskusje, ale "na tym polega demokracja".


Staramy się działać tak, żeby faktycznie województwo na tym zyskało jak najwięcej. Na tym nam najbardziej zależy - zapewnił Artur Kosicki.


Samorząd województwa odpowiada m.in. za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2020, z którego region z UE ma do dyspozycji na te lata ok. 5 mld zł.Marszałek poinformował, że w ciągu ostatniego roku województwo przesunęło się z 15 (na koniec 2018 r.) na 9 miejsce wśród regionów w kontraktowaniu pieniędzy z tego programu, a pod względem kontraktowania pieniędzy na innowacyjność i przedsiębiorczość Podlaskie należy do liderów.


Osiągnęliśmy najszybszy przyrost kontraktacji w tym roku wśród wszystkich regionalnych programów operacyjnych. Wykonaliśmy największą pracę ze wszystkich województw, jeśli chodzi o wydatkowanie środków unijnych w tym roku - mówił Artur Kosicki.


Dodał, że Podlaskie osiągnęło w ciągu tego roku jeden z najwyższych poziomów płatności pośród wszystkich programów regionalnych.

Marszałek Kosicki, który jest przewodniczącym komisji ds. Polski Wschodniej w ramach Związku Województw RP przypomniał, że trwają starania i rozmowy - ostatnio również bezpośrednio z przedstawicielami Komisji Europejskiej - o kontynuacji po roku 2020 obecnego programu Polska Wschodnia 2014-2020. To dodatkowe, poza programami regionalnymi, środki unijne i z budżetu państwa na różne projekty, z których korzysta pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Marszałek przypomniał też, że zarząd rozpoczął starania o to, by wpisać do międzynarodowej sieci transportowej TEN-T szlak Białystok-Kuźnica, by inwestycje transportowe na tym odcinku mogły być dofinansowane przez UE z funduszy krajowych, centralnych, a nie regionalnych.


Rozwój województwa "jest uzależniony od transportu"

W ciągu roku pracy zarząd województwa na inwestycje drogowe wydał z budżetu samorządu ponad 39,2 mln zł. Na inwestycje na drogach z UE pozyskano 489,6 mln zł i ok. 100 mln zł z budżetu państwa. Wicemarszałek Marek Olbryś podał, że zakończone są przebudowy dróg wojewódzkich: Zabłudów - granica gminy, Nowogród-Łomża, Łomża-Śniadowo w obwodnicą Kupisk, kończy się budowa odcinka Markowszczyzna-Łapy. Olbryś podkreślił, że rozwój województwa "jest uzależniony od transportu", także kolejowego.

Poinformował również, że po raz pierwszy od lat zbilansowała się podległa samorządowi regionu spółka zajmująca się komunikacją autobusową - PKS Nova. 


Bilans wyszedł na zero. Po raz pierwszy z podstawowej działalności naszej spółki mamy zbilansowane przychody z rozchodami - mówił wicemarszałek.


Ocenił, że to dobra prognoza do rozwoju tej spółki.


Ponad 70 mln zł na służbę zdrowia 

Na inwestycje w ochronę zdrowia, głównie w modernizację szpitali i zakup sprzętu medycznego przeznaczono 73 mln zł. Członek zarządu województwa Marek Malinowski poinformował, że kończy się modernizacja oddziału neurologii w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, a już wcześniej zakończono tam kilka innych inwestycji. Rozpoczęły się natomiast prace nad powstaniem w Białostockim Centrum Onkologii specjalistycznego ośrodka diagnostyki i leczenia nowotworów kobiecych Breast Cancer Unit.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 100 milionów deficytu w budżecie województwa podlaskiego w 2020 roku

26.11.2019, 08:27

125,6 mln zł deficytu zakłada projekt budżetu województwa podlaskiego na 2020 r. Projekt budżetu - w ramach pierwszego czytania - zaprezentował w poniedziałek (26.11) w Białymstoku radnym sejmiku skarbnik województwa Paweł Jungerman.


Artur Kosicki [wideo]

25.11.2019, 08:30

"Kwota budżetu będzie mniejsza, tylko będą takie inwestycje, które są bardzo istotne z punktu widzenia naszego województwa" - mówi marszałek Artur Kosicki.


Zarząd Województwa Podlaskiego wspiera finansowo 13-letniego boksera z Białegostoku

22.11.2019, 07:17

To korzyść dla młodego sportowca, ale też duża promocja województwa podlaskiego także poza granicami Polski.


Zarząd województwa podlaskiego zwiększył dotację na remonty linii kolejowych w rejonie Kuźnicy i Sokółki

25.10.2019, 16:55

Przebudowa linii kolejowych Łapy-Śniadowo i Śniadowo-Łomża będzie odłożona o kolejne lata. Nie jest już natomiast zagrożona modernizacja dwóch linii w rejonie Kuźnicy i Sokółki w Podlaskiem. Chodzi o 28 kilometrów tras kolejowych: Kuźnica Białostocka - Gieniusze i Bufałowo Wschód - Bufałowo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszemfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 28.10.2020, 09:42

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok