Radio Białystok | Wiadomości | Grand Prix "Kresów" dla recytatorki z Łomnej Dolnej w Czechach

Grand Prix "Kresów" dla recytatorki z Łomnej Dolnej w Czechach

autor: Źmicier Kościn

14.12.2019, 09:38, akt. 15.12.2019, 09:38

Agnieszka Szotkowska z Łomnej Dolnej w Czechach zdobyła Grand Prix 28. Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (14.12) zakończył się w Białymstoku. W finale imprezy wzięło udział 28 recytatorów z dziesięciu krajów.

Fot. Źmicier Kościn
Fot. Źmicier Kościn

Grand Prix "Kresów" dla recytatorki z Łomnej Dolnej w Czechach - relacja Źmiciera Kościna

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim, organizowanym dla środowisk polonijnych. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem i popularyzować  polszczyznę. G

W tegorocznych eliminacjach w poszczególnych krajach, odbywających się w kilku kategoriach wiekowych, wzięło udział ponad 3,5 tys. uczestników. Na finały zapraszani są najlepsi recytatorzy z najstarszej grupy. W tym roku przyjechało 28 finalistów z 10 krajów.

Laureatów ogłoszono podczas sobotniego koncertu galowego w Białostockim Teatrze Lalek, w trakcie którego wszyscy finaliści zaprezentowali wiersze w teatralnej aranżacji.

W ocenie jurorów, najlepiej w przesłuchaniach konkursowych wypadła Agnieszka Szotkowska z Łomnej Dolnej w Czechach, która zdobyła Grand Prix tegorocznych "Kresów".

Pierwszą nagrodę jury przyznało Platonowi Gejwanowi z Odessy na Ukrainie; zdobył on też nagrodę publiczności. Drugą nagrodę zdobyli wspólnie: Tomasz Matuiza z Wilna na Litwie oraz Mariya Zhulikova z Nur-Sułtanu w Kazachstanie, zaś trzecią - równorzędnie dwóch recytatorów z Wilna na Litwie - Artur Dowgiało i Tomasz Sokołowski.

Kiedy konkurs powstawał, jedną z jego idei była popularyzacja wśród Polonii twórczości Adama Mickiewicza, dlatego przyznawana jest nagroda za najlepszą interpretację jego utworów. W tym roku otrzymała ją Angelina Poswaluk z Baru na Ukrainie.

Przyznano też kilkanaście wyróżnień I i II stopnia.

Jurorzy i organizatorzy zwracali uwagę na wysoki poziom języka polskiego u finalistów. Jak podkreśliła szefowa "Wspólnoty Polskiej" Anna Kietlińska, to cecha szczególna finalistów tej edycji.

Finaliści spędzili w Białymstoku tydzień. Wzięli udział w licznych warsztatach teatralnych, oglądali spektakle w Białostockim Teatrze Lalek i Akademii Teatralnej; mogli też poznać miasto. Organizatorzy stawiają również na integrację środowiska polonijnego, odbyła się m.in. kresowa wigilia. Kietlińska mówiła wcześniej, że w "Kresach" liczy się nie tylko konkurs, ale - jak podkreśliła - najważniejsza jest możliwość spotkania i zintegrowania osób mówiących po polsku, a mieszkających w różnych częściach świata.

Na okazję do spotkań i dyskusji zwracali też uwagę recytatorzy; podkreślali, że łączy ich nie tylko język polski, ale też ten szczególny język - język poezji.

Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia  Wspólnota Polska, a partnerem - m.in. białostocka  Akademia Teatralna. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia dwusetnych urodzin Adama Mickiewicza.

źródło: PAP | red: rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Przesłuchania konkursowe "Kresów" w Białymstoku

12.12.2019, 16:34

Utwory Mickiewicza, ale też współczesnych autorów m.in. Ginczanki, Gałczyńskiego czy Kaczmarskiego, recytowali podczas czwartkowych (12.12) przesłuchań uczestnicy 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" w Białymstoku. W finałach bierze udział 27 polonusów z dziesięciu krajów.


Finałowe zmagania o tytuł laureata 28. edycji Kresów w białostockiej Akademii Teatralnej

12.12.2019, 08:04

To okazja do tego, by usłyszeć najlepsze interpretacje polskiej poezji i prozy.


28 uczestników finałów konkursu recytatorskiego "Kresy" przyjechało do Białegostoku

9.12.2019, 09:40

Przyjechali, aby recytować polskie wiersze i nawiązać nowe znajomości. Od poniedziałku (9.12) w Białegostoku goszczą uczestnicy finałów 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok