Radio Białystok | Wiadomości | Obrońcy lasu Turczyńskiego czekają na odpowiedź arcybiskupa ws. utworzenia cmentarza

Obrońcy lasu Turczyńskiego czekają na odpowiedź arcybiskupa ws. utworzenia cmentarza

autor: Ryszard Minko

16.12.2019, 08:43, akt. 10:08

Nie wiadomo czy arcybiskup spotka się z obrońcami lasu Turczyńskiego, ale zamierza odpowiedzieć na protesty dotyczące planów budowy kompleksu cmentarnego niedaleko Białegostoku.

Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego, fot. Ryszard Minko
Grupa mieszkańców apeluje do kurii ws. wycinki lasu turczyńskiego, fot. Ryszard Minko

To odpowiedź kurii na wydarzenie sprzed tygodnia, kiedy to grupa mieszkańców zrzeszonych w kilku stowarzyszeniach przekazała metropolicie białostockiemu petycję z prośbą o wycofanie wniosku o przekazanie lasu na potrzeby kościoła. 

Musimy zweryfikować argumenty protestujących i wyjaśnić im, dlaczego staramy się o teren pod cmentarz – mówi rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski.


Sprawa miejsca na cmentarz to jest też sprawa społeczna, dlatego że za te 10 lat naprawdę może nie być po prostu gdzie pochować ludzi. W tej chwili musimy zweryfikować liczby, które są podawane przez organizatorów protestów, o tym że 35 hektarów jest wolnych terenu na cmentarzach białostockich nie wydaje się to prawdą. Powtarzam, że życie to jest sztuka dialogu, trzeba znaleźć jakiś optymalne rozwiązanie. Na pewno potrzebujemy miejsca na cmentarz - mówi ks. Andrzej Dębski.


Tymczasem zdaniem protestujących na białostockich cmentarzach jest wystarczająco dużo wolnego miejsca i nie ma konieczności wycinania 29 hektarów lasu. 

To niepotrzebne niszczenie środowiska – mówi Małgorzata Grabowska-Snarska ze Stowarzyszenia "Okolica".


Nawet Ojciec Święty Franciszek w ostatnim czasie zwracał uwagę na grzech ekologiczny, czyli brak szacunku dla środowiska naturalnego i niszczenie przyrody. Mając na uwadze słowa papieża prosimy o odstąpienie od planów budowy cmentarza w miejscu lasu Turczyńskiego - mówi Małgorzata Grabowska-Snarska.


Kilka dni temu grupa mieszkańców przekazała specjalny list i symboliczną sadzonkę drzewka arcybiskupowi. Zapowiadając swoją wizytę w kurii, liczyli na spotkanie z metropolitą. Ten jednak ich nie przyjął. 

Kompleks cmentarny miałby powstać tuż za granicami miasta w obecnym lesie Turczyńskim. Studium planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru dopuszcza takie inwestycje. Ostateczną decyzję o odlesieniu terenu ma podjąć minister klimatu.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa społeczników nie chce wycinki Lasu Turczyńskiego

5.12.2019, 15:31

Petycja do Ministra Klimatu, prośba o spotkanie z premierem i planowana akcja przekonywania białostockiej kurii. W ten sposób grupa społeczników walczy o wycofanie wniosku archidiecezji o przekazanie 29 hektarów Lasu Turczyńskiego na potrzeby kompleksu cmentarnego.


"Ratujmy Las Turczyński" - mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew

21.09.2019, 10:09

Boją się, że będzie wyciętych około 30 hektarów Lasu Turczyńskiego, a w jego miejscu powstanie cmentarz i związana z nim infrastruktura.


Mieszkańcy protestują przeciwko planom budowy cmentarza w Lesie Turczyńskim

15.09.2018, 17:33

Mieszkańcy spotkali się, by wspólnie sprzątnąć Las Turczyński i wyrazić sprzeciw wobec planów wycinki drzew pod budowę cmentarza.


Będzie remont drogi do Wojszek – to jedna ze zmian w budżecie powiatu białostockiego

18.01.2018, 16:55

To miał być rekordowy - pod względem liczby inwestycji drogowych - rok na Białostocczyźnie. Jednak nie wszystko to, co zaplanował na 2018 r. zarząd powiatu białostockiego doczeka się realizacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok