Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami chce wpisania tzw. Spodków do rejestru zabytków

Białostockie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami chce wpisania tzw. Spodków do rejestru zabytków

autor: Wojciech Szubzda

21.12.2019, 12:15, akt. 12:18

Spodki to siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

Fot. Andrzej Bajguz
Fot. Andrzej Bajguz

Złożony wniosek o uznanie Spodków za zabytek to reakcja na słowa szefowej WOAK-u Barbary Bojaryn-Kazberuk. W wywiadzie na naszej antenie mówiła, że zastanawia się nad przeniesieniem Spodków w inne miejsce i budowę nowej siedziby ośrodka. Bojaryn-Kazberuk mówi, że dotychczasowe budynki wymagają kosztownego remontu i nie są przystosowane do działań kulturalnych.

Jej słowa wywołały duże poruszenie. Stąd reakcja Białostockiego Towarzystwa Opieki na zabytkami. Ich wniosek o wpisanie Spodków do rejestru trafił do wojewódzkiej konserwator zabytków prof. Małgorzaty Dajnowicz.

- My oczywiście skontaktowaliśmy się z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury. W mojej ocenie obiekt jest w tej chwili absolutnie nie zagrożony, funkcjonuje tam instytucja, a budynek jest w miarę dobrze zachowany. Z informacji, jakie zostały nam przekazane przez pracowników WOAK-u wynika, że nie ma planów ani rozbiórki, ani przeniesienia obiektu - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz.

Wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz dodaje, że wniosek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami będzie rozpatrzony. Nie wiadomo jednak – jak szybko – ani czy Spodki trafią do rejestru zabytków.

- Obiekt jest niezagrożony, w związku z tym nie wymaga natychmiastowej interwencji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto obiekt jest chroniony planem miejscowym z 2016 roku i został on określony jako dobro kultury współczesnej, więc jest w pewnym sensie chroniony - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

Spodki to charakterystyczny obiekt położony u podnóża kościoła św. Rocha. Powstał w latach 70. przy okazji centralnych dożynek w Białymstoku.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy białostockie Spodki będą przeniesione w inne miejsce w centrum miasta? [zdjęcia]

10.12.2019, 15:07

Dużą dyskusję wywołał pomysł dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Barbary Bojaryn-Kazberuk, o którym opowiedziała w Polskim Radiu Białystok.


Barbara Bojaryn-Kazberuk

8.12.2019, 11:15

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?


Czy WOAK w Białymstoku zmieni nazwę? Tego chce dyrektor instytucji

8.12.2019, 07:15

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zmieni nazwę? Taki pomysł ma dyrektor tej instytucji Barbara Bojaryn-Kazberuk.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok