Radio Białystok | Wiadomości | Konkurs na granty OZE - do podziału w Podlaskiem jest 30 mln zł z UE

Konkurs na granty OZE - do podziału w Podlaskiem jest 30 mln zł z UE

30.12.2019, 13:14, akt. 13:20

30 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego mogą zdobyć - do podziału - podlaskie samorządy na granty dla mieszkańców, którzy chcą inwestować w kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne w swych domach.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

W poniedziałek (30.12) rozpoczął się nabór wniosków w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Potrwa do 14 lutego 2020 r. Rozstrzygnięcie planowane jest na wrzesień 2020 r.

Jak informował wcześniej urząd, to pierwszy konkurs, w którym granty na inwestycje będą realizować sami mieszkańcy; samorząd jedynie pośredniczy w składaniu wniosków.

Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska tłumaczyła wcześniej, że konkurs polega na tym, że mieszkaniec, który chce w swoim domu zainstalować fotowoltaikę czy kolektory słoneczne będzie składać wniosek o wypłatę grantu, szukać wykonawcy i go wybierać. Z UE z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 mieszkaniec - po przedłożeniu faktury - będzie mógł otrzymać refundację kosztów w wysokości do 85 proc. kosztów inwestycji.

Łącznie na gminę może przypadać maksymalnie 2 mln zł. Moc instalacji może wynieść do 2 MWe/MWth. Wytworzona moc ma być przeznaczona na potrzeby własne mieszkańców. Z dofinansowania są wyłączone budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza lub rolnicza. Instalacje nie będą też mogły być montowane na dachach z azbestu - informował wcześniej urząd marszałkowski.

Już wiadomo, że w konkursie wystartuje miasto Suwałki. Podobnie jak wiele innych samorządów, władze miasta przeprowadziły w grudniu spotkania i rozmowy z mieszkańcami, by ocenić, czy są oni zainteresowani takimi inwestycjami i czy chcą uzyskać dotacje unijne na ten cel.

Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk poinformował w poniedziałek PAP, że zgłosiło się 80 chętnych mieszkańców, co oznacza, że miasto będzie mogło startować w konkursie. Zaznaczył, że mieszkańcy Suwałk są głównie zainteresowani fotowoltaiką.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


9 białostockich naukowców otrzymało granty Narodowego Centrum Nauki

20.11.2019, 18:03

Zajmą się miedzy innymi analizą przyczyny błędnego oceniania egzaminów maturalnych czy procesami pękania elementów z tworzyw sztucznych.


Ponad 13 mln zł na projekty rozwojowe otrzyma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

8.10.2019, 14:26

13,3 mln zł z UE z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dostanie na projekty rozwojowe Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, np. na wprowadzanie nowoczesnych metod kształcenia w stomatologii czy promocję za granicą.


Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny zdobyły granty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

23.09.2019, 15:22

Dwie podlaskie uczenie otrzymają dotacje na doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry naukowej przy współpracy międzynarodowej. Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny zdobyły granty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.


Rozpoczyna się kolejna edycja trzyletniego projektu "Podlaski Pomost Kultury"

17.06.2019, 14:23

Poszerzenie oferty edukacji kulturowej w Podlaskiem, granty na lokalne projekty kulturalne, a także szkolenia i wizyty studyjne dla animatorów i nauczycieli - złożą się na trzyletni projekt "Podlaski Pomost Kultury" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok