Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 13 mln zł na projekty rozwojowe otrzyma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Ponad 13 mln zł na projekty rozwojowe otrzyma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

8.10.2019, 14:26, akt. 14:53

13,3 mln zł z UE z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dostanie na projekty rozwojowe Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, np. na wprowadzanie nowoczesnych metod kształcenia w stomatologii czy promocję za granicą.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Symboliczne czeki przekazał we wtorek (8.10) władzom uczelni w imieniu wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina doradca społeczny ministra, poseł Jacek Żalek.

Uczelnia zdobyła te granty startując w konkursach. Prorektor ds. kształcenia UMB prof. Adrian Chabowski powiedział na konferencji prasowej, że w ramach zintegrowanych programów rozwoju uczelni zdobyła już ponad 21 mln zł, teraz zdobyła ponad 13 mln zł środki na kolejne dwa projekty.


Prawie 9 mln zł UMB otrzyma na cyfryzację w nauczaniu przyszłych stomatologów. Od przyszłego roku akademickiego ruszy nowy kierunek kształcenia: higiena stomatologiczna.

 - poinformował prorektor Adrian Chabowski


Dr hab. Teresa Sierpińska, prodziekan ds. jakości kształcenia i programów studiów i oddziałów stomatologii dodała, że obecny projekt związany z cyfryzacją to kontynuacja działań już rozpoczętych kilka lat temu. Wyjaśniła, że różne narzędzia cyfrowe są w stomatologii szeroko obecne i w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Są np. różne programy, które pomagają w diagnozowaniu pacjentów, nowoczesne możliwości cyfrowe są natomiast wykorzystywane np. w protetyce.

Teresa Sierpińska wyjaśniła, że dzięki cyfryzacji tradycyjne wykonywanie wycisków stomatologicznych zastępuje się np. skanowaniem wnętrza jamy ustnej pacjenta. Cyfrowo można też zaprojektować i wykonać protezę dostosowaną indywidualnie do pacjenta czy wydrukować ją w technologii 3D. Dodała, że takie metody są stosowane za granicą, wkraczają do nowoczesnych gabinetów stomatologicznych, a w Polsce kształcenie studentów stomatologii, wyposażanie ich w takie umiejętności w trakcie nauki to nowość.


Wychodzimy naprzeciw przyszłym lekarzom i przyszłym pracodawcom, gdyż nasi absolwenci będą rzeczywiście doskonale przygotowani do wykorzystania tego, co się tak naprawdę na całym świecie już zadziało bądź właśnie dzieje.

 - dodała Teresa Sierpińska


Za zdobyte dofinansowanie będzie m.in. uruchomiona platforma e-learningowa, powstanie nowy kierunek kształcenia: higiena stomatologiczna, przewidziano szkolenia z endodoncji, studenci będą się uczyć, jak robić protezy, implanty uzyskane metoda druku 3D. Prorektor Adrian Chabowski zaznaczył, że projekt jest złożony i rozłożony na lata. Zaznaczył, że doświadczenia z projektu posłużą do modyfikacji programów kształcenia studentów.


Około 4,4 mln zł z programu POWER UMB dostanie na podnoszenie kompetencji administracyjnych pracowników uczelni, studentów, będą modyfikowane programy kształcenia na analityce medycznej, farmacji, kosmetologii.

 - poinformował Adrian Chabowski


Dodał, że uczelnia jest skuteczna w zdobywaniu funduszy, ale też skutecznie je wykorzystuje by realizować swoje pomysły na rozwój, by być jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, także zdobywać coraz lepsze lokaty w międzynarodowych rankingach.

Dr hab. Tomasz Hryszko, pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia uczelni powiedział, że uzyskane pieniądze pozwolą uczelni bardziej niż dotychczas promować się np. w USA, Kanadzie czy w krajach azjatyckich. Ma też powstać specjalna aplikacja na urządzenia mobilne do komunikacji ze studentami anglojęzycznymi czy wykładowcami z zagranicy.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Zdrowego Seniora po raz 7. zainaugurował działalność na UMB

8.10.2019, 11:26

Najstarszy absolwent tego kursu miał 91 lat – na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku już po raz 7. zainaugurował działalność Uniwersytet Zdrowego Seniora.


Nowy rok akademicki niesie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego

1.10.2019, 14:33

Wzmocnienie pozycji rektora i nowe zasady oceniania uczelni - wraz z początkiem nowego roku akademickiego wchodzą w życie kolejne zmiany związane z wprowadzaną reformą szkolnictwa wyższego.


Ponad 2 mln zł otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na termomodernizację dwóch budynków

5.08.2019, 16:57

Dzięki tym inwestycjom UMB zaoszczędzi na ogrzewaniu.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powołał Centrum Diagnostyki i Leczenia raka Płuca

12.06.2019, 15:25

Szybsza diagnostyka, szybsze leczenie i lepsza opieka nad pacjentem to główne cele Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit), które powstało na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Władze uczelni mówią, że to pierwsze takie centrum w Polsce.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok