Radio Białystok | Wiadomości | Premiera musicalu "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej - 29 lutego

Premiera musicalu "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej - 29 lutego

9.01.2020, 15:21, akt. 16:43

Na 29 lutego zaplanowano premierę musicalu "Jesus Christ Superstar" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformowali w czwartek (9.01) na konferencji prasowej twórcy. Spektakl - jak mówili - jest o ludziach, emocjach i bólu.

Konferencja prasowa "Jesus Christ Music Star", fot. Monika Kalicka
Konferencja prasowa "Jesus Christ Music Star", fot. Monika Kalicka

"Jesus Christ Superstar", dzieło Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a, to jeden z najbardziej popularnych tytułów światowego teatru muzycznego. Musical najpierw pojawił się na płycie w 1970 roku, a sceniczną premierę miał w 1971 roku.

Akcja spektaklu - jak informuje Opera i Filharmonia Podlaska - rozgrywa się w ciągu siedmiu dni poprzedzających ukrzyżowanie Jezusa, a opowieść opowiedziana jest z perspektywy zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników.

W Białymstoku spektakl reżyseruje Jakub Wocial, który zrealizował wcześniej ten musical w Teatrze Rampa. Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej, twórcom zależało na tym, aby spektakl był ascetyczny i prosty, aby - jak podkreślił - wydobyć człowieka. 

Jest to spektakl o ludziach, o emocjach, o bólu, który przeżywamy na co dzień

 - mówił reżyser. 

W jego ocenie, spektakl trafi zarówno do osób wierzących jak i - jak to ujął - neutralnych religijnie. Każda osoba - jego zdaniem - przeżyje ten spektakl mocno.

Jakub Wocial mówił, że musical to "wyjątkowy materiał", który jest obecny od 50 lat na scenie międzynarodowej. Podkreślił, że istotne jest w nim to, iż raz na jakiś czas zmienia się ścieżkę muzyczną by była spójna z czasami, w których spektakl jest grany. "Wiadomo, że otacza nas pęd, gonitwa i taki jest ten spektakl, on nie daje widzowi ani artystom na scenie ani chwili wytchnienia. Z pierwszymi dźwiękami uwertury rozpoczyna się i po godzinie i czterdziestu minutach odpuszcza" - mówił Jakub Wocial.

Choreografię tworzy Santiago Bello. Mówił, że w musicalu jest bardzo dużo ruchu, przez ruch opowiadanych jest wiele emocji bohaterów. Wykorzystał dwa typy choreografii: broadway'owską, czyli jazzową oraz taniec współczesny.

Kierownictwo muzyczne powierzono Janowi Stokłosie, on też przeprowadził casting na obsadę poszczególnych ról. Mówił na konferencji, że "Jesus Christ Superstar" jest rock operą, a co za tym idzie - muzyka jest oparta na rockowym bandzie, czyli na gitarach, bębnach, basie, ale - jak podkreślił - jest też drugi człon: opera, czyli orkiestra. "Oprócz tej rockowej bardzo mocnej nuty, będzie można w muzyce odnaleźć dużo różnorodnych kolorów" - powiedział.

Odniósł się też do castingów i ocenił, że "ma dobre przeczucia" jeśli chodzi o obsadę. 

Mamy doskonałą obsadę, myślę, że sobie każdy świetnie poradzi z niełatwym zadaniem, bo - jak wiemy - są to bardzo wymagające wokalnie rzeczy, przede wszystkim, jeśli chodzi o rolę Judasza i Jezusa

 - powiedział Jan Stokłosa.

W głównych rolach, czyli Jezusa zagra Jakub Wocial i Michał Grobelny, natomiast w Judasza wcieli się: Łukasz Zagrobelny i Łukasz Mazurek.

źródło: PAP | red: mak, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Gala operowa i jubileusz 65-lecia OiFP

13.12.2019, 16:57

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki podczas piątkowej gali operowej połączy obchody Roku Stanisława Moniuszki oraz jubileusz 65-lecia instytucji, nad którą od tego sezonu artystycznego czuwa świeżo obrany patron.


Ponad 20 osób zgłosiło się na casting do głównych ról w najnowszej produkcji OiFP

23.09.2019, 16:00

Jedni chcą być Jezusem inni Judaszem. Ponad 20 osób zgłosiło się na casting do głównych ról w najnowszej produkcji Opery i Filharmonii Podlaskiej. To rock opera Jesus Chris Superstar.


OiFP poszukuje odtwórców głównych ról musicalu "Jesus Christ Superstar"

3.07.2019, 08:44

Odtwórców ról Jezusa i Judasza szuka Opera i Filharmonia Podlaska. Chodzi o słynną rock - operę "Jesus Christ Superstar".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

źródło: Fotolia.com
UWAGA!
27.03.2020, 13:31, akt. 13:39

Awaria sieci wodociągowej w Łomżyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok