Radio Białystok | Wiadomości | Kibice Jagiellonii Białystok odpalili setki rac na stulecie klubu [zdjęcia, wideo]

Kibice Jagiellonii Białystok odpalili setki rac na stulecie klubu [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

14.01.2020, 10:29, akt. 10:36

To jeden z pierwszych elementów obchodów jubileuszu Jagiellonii Białystok. Setki rac na stulecie klubu odpalili kibice Jagi.

Setki rac na stulecie - akcja kibiców Jagiellonii Białystok, fot. Joanna Szubzda
Setki rac na stulecie - akcja kibiców Jagiellonii Białystok, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Setki rac na 100-lecie Jagiellonii Białystok - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Poniedziałkowa (13.01) akcja z udziałem setek kibiców rozpoczęła się ok godz. 19.20. Godzina startu symbolizowała 1920 rok, który przyjmuje się za datę powstania Jagiellonii. Kibice ustawili się nie tylko na Rynku Kościuszki, ale też na ulicach do niego przylegających m.in. Białówny, Lipowej, Suraskiej czy Liniarskiego; w ten sposób na sygnał rozbłysło światłem odpalonych rac całe centrum miasta.

Na jednej części Rynku Kościuszki kibice ustawili się z zapalonymi racami tworząc 1920. "Jagiellonia - to my, to my, to my!", "Nasza Jaga najlepsza w Polsce jest!", "BKS, BKS!" - skandowali. Choć w planie były jedynie race, kilka razy wystrzeliły też petardy.W akcji wzięło udział kilkuset kibiców. Kibice wykorzystali fakt, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody podlaskiego, środki pirotechniczne można legalnie odpalać w Podlaskiem w sylwestra i Nowy Rok, a także w ostatni i pierwszy dzień nowego roku według kalendarza juliańskiego.


Jedna "Jotka" na 100-lecie


Na Rynku Kościuszki kibice zebrali się już kilkadziesiąt minut wcześniej. Pod hasłem "Jeden herb na stulecie Jagiellonii", skandowali "stara jotka na stulecie". Chodzi o wygląd tarczy oraz kształt litery "J" w herbie klubu.

W poniedziałek wieczorem rozpoczęło się bowiem sześciodniowe głosowanie ogłoszone przez Jagiellonię, w którym mogą wziąć udział wszyscy kibice zarejestrowani w systemie sprzedaży biletów na mecze białostoczan w ekstraklasie. Ma ono zdecydować, który ze znaków identyfikacyjnych klubu ma być w dalszym obiegu. Zorganizowani kibice opowiadają się za herbem używanym do 2006 roku, klub argumentuje, że największe sukcesy Jagiellonia odniosła pod obecnym znakiem, z innym krojem "jotki" i innym tłem.Rocznicowe wydarzenia rozłożone na cały rok

Rocznicowe wydarzenia związane ze 100-leciem Jagiellonii mają być rozłożone na cały rok. Za datę powstania klubu przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe - sekcję piłki nożnej.

Jagiellonia Białystok to najbardziej utytułowany klub północno-wschodniej Polski - zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski, a także dwa razy srebrny, a raz brązowy medalista mistrzostw Polski. Obecnie białostoczanie zajmują dziewiąte miejsce w piłkarskiej ekstraklasie. Pierwszy mecz w rundzie wiosennej zagrają 8 lutego na wyjeździe z Wisłą Kraków.

źródło: PAP | red: mag, rbon, zmj, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jagiellonia wróciła do treningów - na obóz wyjedzie do Turcji

9.01.2020, 08:23

Przygotowania do wznowienia rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy rozpoczęła w środę Jagiellonia Białystok. Przez pierwsze dwa dni zawodnicy przechodzą badania lekarskie i trenują w mniejszych grupach. Od piątku (10.01) rozpoczną już zajęcia z nowym trenerem Bułgarem Iwajło Petewem.


Petew: pragnę z Jagiellonią odnieść sportowy sukces

5.01.2020, 16:26

Nowy trener Jagiellonii Iwajło Petew podpisał z białostockim klubem umowę obowiązującą do końca czerwca 2021 roku. Jak zapowiada - jego celem jest zdobycie sportowego sukcesu.


Prezydent Białegostoku przekazał symboliczne klucze do miasta przedstawicielom Jagiellonii

1.01.2020, 07:30

W roku szczególnym, wszyscy życzyli przede wszystkim zdobycia mistrzostwa Polski. Stulecie powstania w tym roku świętuje Jagiellonia Białystok. W noc sylwestrową, tuż przed północą prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał symboliczne klucze do miasta przedstawicielom klubu.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok