Radio Białystok | Wiadomości | Nieudany debiut nowego trenera Jagiellonii - żółto-czerwoni przegrali pod Wawelem [zdjęcia]

8.02.2020, 05:18, akt. 9.02.2020, 10:27

Piłkarze Jagiellonii Białystok fatalnie rozpoczęli rundę wiosenną w ekstraklasie. Przegrali 0:3 wyjazdowy mecz z walczącą o utrzymanie w lidze - Wisłą Kraków.

Jagiellonia przegrała 0:3 z Wisłą Kraków - fot. Robert Bońkowski

0:00
0:00
Trener Iwajło Petew po meczu Wisła Kraków - Jagiellonia (3:0) - relacja Roberta Bońkowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Taras Romanczuk, Dawid Szymonowicz, Bartosz Bida i Łuaksz Burliga po meczu Wisła Kraków - Jagiellonia (3:0) - relacja Roberta Bońkowskiego | Pobierz plik.

Wisła Kraków pokonała 3:0 Jagiellonię Białystok w sobotnim (8.02) meczu 21. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. To było trzecie kolejne zwycięstwo broniącej się przed spadkiem "Białej Gwiazdy".

Gospodarze rozpoczęli z trzema zawodnikami pozyskanymi w tym oknie transferowym: Hebertem, Gieorgijem Żukow i Alonem Turgemanem.

Z kolei debiutujący w roli pierwszego trenera Jagiellonii Iwajłow Petew z nowych graczy dał szansę bramkarzowi Dejanowi Ilievowi oraz Dawidowi Szymonowiczowi, który wrócił z wypożyczenia do Rakowa Częstochowa. Potem w trakcie gry debiut w ekstraklasie zaliczył też Aleksander Stawiarz.

Mecz lepiej zaczęli goście i już w 3. minucie Tomas Prikryl mógł pokonać Michała Buchalika, lecz piłka, odbiwszy się od jednego z obrońców, przeleciała tuż obok słupka.

Turgeman otwiera wynik spotkania

Potem lepsze wrażenie sprawiali krakowianie, którzy grali agresywnym, wysokim pressingiem. Trzy okazje miał Turgeman, ale nie udało mu się umieścić piłki w bramce.

Za to w 28. minucie izraelski napastnik już się nie pomylił. Wisła wyprowadziła błyskawiczną kontrę, po tym jak Jagiellonia wykonywała rzut rożny. Łukasz Burliga podał do Turgemana, a ten minąwszy bramkarza strzelił swojego pierwszego gola dla "Białej Gwiazdy".

Wypożyczony w poniedziałek z Austrii Wiedeń zawodnik zapewne nie wyszedłby w podstawowym składzie, ale dostał szansę, gdyż w tym tygodniu kontuzji doznał Paweł Brożek.

Po objęciu prowadzenia wiślacy oddali inicjatywę, ale w 36. minucie, gdyby Jakub Błaszczykowski lepiej przymierzył, mogli prowadzić 2:0.

W końcówce pierwszej połowy Jagiellonia uzyskała sporą przewagę i kilka razy pod bramką Buchalika powstało spore zamieszanie, ale miejscowi utrzymali prowadzenie do końca pierwszej połowy.

Na druga połowę Wisła wyszła bez kontuzjowanego Heberta, którego zastąpił Rafał Janicki. Jagiellonia ruszyła do zdecydowanych ataków i była bliska wyrównania. Po strzale Juana Camary piłka przeleciała tuż obok słupka. W odpowiedzi przed szansą stanął Burliga, lecz Iliew rzucił mu się pod nogi i uniemożliwił oddanie strzału.

Nowy bramkarz Jagiellonii nie popisał się w 56. minucie. Przy próbie wybicia na linii pola karnego zderzył się z Jakubem Wójcickim. Do piłki dopadł Kamil Wojtkowski i umieścił ją w siatce.

Kolejne minuty upłynęły pod znakiem zmasowanych, ale chaotycznych ataków gości. Najbliżej powodzenia był w 66. minucie Jesus Imaz. Piłka kopnięta przez byłego wiślaka odbiła się od spojenia.

Losy meczu definitywnie rozstrzygnęły się w 87. minucie. Błaszczykowski podał do Aleksandra Buksy, a ten popisał się pięknym strzałem z lewej nogi. To była druga bramka 17-letniego napastnika Wisły w ekstraklasie. Poprzednią zdobył także w spotkaniu z Jagiellonią.

Po tej porażce Jagiellonia Białystok wciąż zajmuje 9. miejsce w tabeli. Następny mecz zagra u siebie 16 lutego z Koroną Kielce.

Wisła Kraków – Jagiellonia Białystok 3:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Alon Turgeman (28), 2:0 Kamil Wojtkowski (56), 3:0 Aleksander Buksa (87).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 15 410.

Wisła Kraków: Michał Buchalik – Łukasz Burliga, Likas Klemenz, Hebert (46. Rafał Janicki), Maciej Sadlok – Vullnet Basha - Jakub Błaszczykowski, Gieorgij Żukow, Vukan Savicevic (81. Michał Mak), Kamil Wojtkowski – Alon Turgeman (70. Aleksander Buksa).

Jagiellonia Białystok: Dejan Iliev - Jakub Wójcicki, Dawid Szymonowicz, Zoran Arsenic, Bodvar Bodvarsson - Taras Romanczuk, Martin Pospisil - Tomas Prikryl (66. Martin Kostal), Jesus Imaz, Juan Camara (77. Aleksander Stawiarz) - Bartosz Bida (83. Przemysław Mystkowski).

źródło: PAP | red: wsz, ary, rbon

To czwarte wzmocnienie żółto-czerwonych w zimowym okienku transferowym.

W Białymstoku będzie rondo imienia Jagiellonii

5.02.2020, 13:28

W Białymstoku będzie rondo noszące imię miejscowego klubu sportowego Jagiellonia, który w tym roku świętuje stulecie istnienia. Projekt uchwały w tej sprawie, przygotowany przez większościowy klub radnych Koalicji Obywatelskiej, trafi na najbliższą sesję rady miasta.

Trener Jagiellonii Białystok Iwajło Petew: wszystko zależy od nas [zdjęcia, wideo]

4.02.2020, 11:48

Próba zdominowania przeciwnika, inteligencja na boisku, odpowiedzialność całego zespołu za defensywę - tak ma wyglądać gra Jagiellonii Białystok pod wodzą jej nowego trenera Iwajło Petewa. "Szanuję każdego przeciwnika, ale wszystko zależy od nas" - podkreślił Bułgar.

Jakov Puljić podpisał kontrakt z Jagiellonią

3.02.2020, 18:57

Powiększa się chorwacka kolonia w Białymstoku. Jakov Puljić podpisał kontrakt z Jagiellonią Białystok.

Grzegorz Sandomierski nie jest już zawodnikiem Jagiellonii Białystok

1.02.2020, 08:33

30-letni bramkarz związał na półtora roku z mistrzem Rumunii i liderem tamtejszej ekstraklasy - CFR Cluj.

Popis młodzieżowców nie wystarczył - Jagiellonia przegrała ostatni sparing w Belek

30.01.2020, 18:08

Jagiellonia Białystok porażką zakończyła obóz przygotowawczy w Turcji. W czwartek (30.01) w Belek dziewiąta obecnie drużyna polskiej ekstraklasy piłkarskiej przegrała 2:3 z austriackim Wolfsbergerem AC, który jesienią grał w fazie grupowej Ligi Europy.