Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku będzie rondo imienia Jagiellonii

W Białymstoku będzie rondo imienia Jagiellonii

5.02.2020, 13:28, akt. 13:58

W Białymstoku będzie rondo noszące imię miejscowego klubu sportowego Jagiellonia, który w tym roku świętuje stulecie istnienia. Projekt uchwały w tej sprawie, przygotowany przez większościowy klub radnych Koalicji Obywatelskiej, trafi na najbliższą sesję rady miasta.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Rondo jest nowe, znajduje się na wjeździe do miasta od strony Warszawy, u zbiegu Alei Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych. Powstało po wybudowaniu i oddaniu do użytku śródmiejskiej obwodnicy - Trasy Niepodległości.

Już w czerwcu 2018 roku Rada Miasta Białystok (jeszcze poprzedniej kadencji, w której większość mieli radni PiS) przyjęła zgodnie stanowisko, w którym radni zobowiązali się do nadania w przyszłości temu rondu imienia klubu sportowego Jagiellonia. Wtedy jeszcze fizycznie ronda nie było, więc nie można było nadać mu nazwy; radni w stanowisku zapisali, że niezwłocznie po zakończeniu tej inwestycji, taka nazwa będzie jednak nadana.

Była to wówczas odpowiedź na propozycję białostockich kibiców piłkarskich. Klub sportowy Jagiellonia Białystok kojarzony jest w kraju prawie wyłącznie z drużyną piłkarską, która w ostatnich latach zdobyła m.in. wicemistrzostwo Polski, ma też na koncie puchar i superpuchar kraju. 

Projekt stosownej uchwały radnych Koalicji Obywatelskiej trafił już do biura rady. Mówił o nim na środowej konferencji prasowej Rafał Grzyb - radny klubu KO, przez wiele lat kapitan Jagiellonii Białystok, obecnie asystent w sztabie szkoleniowym zespołu grającego w piłkarskiej ekstraklasie. Przypominał, że projekt jest poparciem inicjatywy kibiców i mieszkańców miasta.

Uważamy, że jest to bardzo dobry moment, aby uczcić stulecie klubu. Można powiedzieć, że Jagiellonia ma dla Białegostoku nieocenione zasługi, dlatego też ta forma upamiętnienia historii klubu, ale też  zasług sportowców, którzy osiągali sukcesy nie tylko w piłce nożnej. Bo Jagiellonia to nie tylko piłka nożna, ale również wcześniejsze sekcje, np. koszykarska czy lekkoatletyczna. Mam nadzieję, że wszyscy radni jednogłośnie podejmą decyzję o nazwie - mówił.

W jego ocenie, lokalizacja jest bardzo dobra; rondo jest duże i znajduje się na wjeździe do miasta. Dodał, że mogłaby się na jego środku znaleźć w przyszłości łąka kwietna w kolorach żółtym i czerwonym, czyli barwach Jagiellonii.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Trener Jagiellonii Białystok Iwajło Petew: wszystko zależy od nas [zdjęcia, wideo]

4.02.2020, 11:48

Próba zdominowania przeciwnika, inteligencja na boisku, odpowiedzialność całego zespołu za defensywę - tak ma wyglądać gra Jagiellonii Białystok pod wodzą jej nowego trenera Iwajło Petewa. "Szanuję każdego przeciwnika, ale wszystko zależy od nas" - podkreślił Bułgar.


Jakov Puljić podpisał kontrakt z Jagiellonią

3.02.2020, 18:57

Powiększa się chorwacka kolonia w Białymstoku. Jakov Puljić podpisał kontrakt z Jagiellonią Białystok.


Grzegorz Sandomierski nie jest już zawodnikiem Jagiellonii Białystok

1.02.2020, 08:33

30-letni bramkarz związał na półtora roku z mistrzem Rumunii i liderem tamtejszej ekstraklasy - CFR Cluj.


Popis młodzieżowców nie wystarczył - Jagiellonia przegrała ostatni sparing w Belek

30.01.2020, 18:08

Jagiellonia Białystok porażką zakończyła obóz przygotowawczy w Turcji. W czwartek (30.01) w Belek dziewiąta obecnie drużyna polskiej ekstraklasy piłkarskiej przegrała 2:3 z austriackim Wolfsbergerem AC, który jesienią grał w fazie grupowej Ligi Europy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok