Radio Białystok | Wiadomości | KGP: Rozpoczęliśmy poszukiwania porwanego 10-letniego Ibrahima natychmiast po zgłoszeniu

KGP: Rozpoczęliśmy poszukiwania porwanego 10-letniego Ibrahima natychmiast po zgłoszeniu

17.02.2020, 14:03, akt. 14:06

Rozpoczęliśmy poszukiwania 10-letniego Ibrahima natychmiast po zgłoszeniu - podkreślił w poniedziałek (17.02) rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Zaznaczył, że uruchomienie procedury Child Alert to duża odpowiedzialność, ale agresywne zachowanie ojca porwanego dziecka, skłoniło policję do tego, by tę procedurę uruchomić.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

- Uruchomienie procedury Child Alert to jest bardzo duża odpowiedzialność, która spoczywa na osobie, która podejmuje taką decyzję - mówił Mariusz Ciarka podczas konferencji. -  Jednak w tym przypadku, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia - m.in. zachowanie ojca, który uprowadził swojego syna - to, że uderzył on swoją b. partnerkę, a więc dosyć agresywne zachowanie - skłoniło nas do tego, aby tą procedurę uruchomić - wyjaśnił.

Mariusz Ciarka podkreślił także, że wszystkie jednostki w kraju wiedzą o tym, że ten chłopiec został uprowadzony już od momentu jego zaginięcia, a policja współpracuje z innymi służbami, zwłaszcza ze strażą graniczną, ale także w ramach struktur międzynarodowych. - W związku z porwaniem 10-letniego Ibrahima w Gdyni współpracujemy też w ramach struktur międzynarodowych - powiedział.

Rzecznik zapewnił, że nad sprawą uprowadzenia dziecka policja pracuje od pierwszych minut po zgłoszeniu. Śledztwu w sprawie zaginięcia chłopca nadano poziom najwyższy, czyli pierwszy. 10-latek został uprowadzony w niedzielę około godz. 21 na ulicy Ledóchowskiego na gdyńskim Obłużu. Porywaczem jest jego ojciec - pozbawiony praw rodzicielskich - obywatel Maroka, Azeddine Oudriss. Mężczyzna może być niebezpieczny.

Poszukiwania dziecka rozpoczynały się na Pomorzu, gdzie doszło do uprowadzenia. - Zostały rozszerzone następnie poza województwo na teren całego kraju - dodał.

Policjant przypomniał ponadto, że Child Alert to procedura uruchamiana po to, aby za pomocą środków masowego przekazu, billboardów, czy portali społecznościowych, dotrzeć z informacją o zaginięciu dziecka do jak najszerszej rzeszy osób w jak najszybszym czasie. Chodzi o to, aby społeczeństwo mogło współpracować z policją i przekazywać jej informacje na temat porwania.

Mariusz Ciarka zwrócił uwagę także, że policja będzie wdzięczna za każdą informację o porwanym w Gdyni 10-letnim chłopcu. Informacje można przekazywać pod numerami: 995, 112, 997 lub osobiście do najbliższej jednostki policji.

Child Alert to system wsparcia poszukiwań zaginionych dzieci. Do ogłoszenia CA spełnionych musi być pięć przesłanek, m.in. podejrzenie, że małoletni to ofiara przestępstwa pozbawienia wolności, lub jego życie bądź zdrowie jest bezpośrednio zagrożone. Potrzebna jest także zgoda opiekuna prawnego lub - jeśli jej uzyskanie jest niemożliwe - sądu rodzinnego na rozpowszechnienie komunikatu. Policjanci powinni mieć tez informację, że komunikat może realnie przyczynić się do odnalezienia dziecka.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest akt oskarżenia w sprawie porwania 5-letniej Amelki i jej matki w Białymstoku

23.10.2019, 11:27

Zdaniem śledczych pozbawił żonę i trzyletnią córkę wolności - teraz grozi mu do 5 lat więzienia. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 36-letniego Cezarego R.


Rok więzienia za pomoc w porwaniu kobiety i jej dziecka w Białymstoku

24.09.2019, 07:10

Na rok więzienia skazał we wtorek (24.09) Sąd Rejonowy w Białymstoku mężczyznę, któremu prokuratura zarzuciła pomoc ojcu 3-letniej Amelki w bezprawnym pozbawieniu wolności dziewczynki i jej matki.


"Porwanie" - reportaż Grzegorza Pilata i Wojciecha Szubzdy

8.03.2019, 00:10

Informacja o porwaniu postawiła na nogi policję w Białymstoku i całej Polsce. Od czwartku funkcjonariusze szukają sprawców porwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki spod bloku przy ul. Dziesięciny 47 w Białymstoku.


Porwanie 3-letniej Amelki i jej matki – policja uruchomiła Child Alert

7.03.2019, 10:46

W związku z uprowadzeniem w Białymstoku trzyletniego dziecka został uruchomiony system Child Alert - poinformował rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka. To trzeci przypadek w Polsce, kiedy uruchomiono ten system.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok