Radio Białystok | Wiadomości | Posłowie Koalicji Obywatelskiej krytycznie o poprawkach do budżetu państwa

Posłowie Koalicji Obywatelskiej krytycznie o poprawkach do budżetu państwa

autor: Edyta Wołosik

18.02.2020, 15:44, akt. 16:05

Podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej są zawiedzeni i oburzeni tym, że odrzucono ich wszystkie poprawki do tegorocznego budżetu państwa. Mówili o tym podczas wtorkowej (18.02) konferencji prasowej w Białymstoku.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej: Krzysztof Truskolaski, Robert Tyszkiewicz, Eugeniusz Czykiwin, fot. Edyta Wołosik
Posłowie Koalicji Obywatelskiej: Krzysztof Truskolaski, Robert Tyszkiewicz, Eugeniusz Czykiwin, fot. Edyta Wołosik

- Chodzi m.in. sprawy ważne dla całego kraju - mówi poseł Robert Tyszkiewicz, jak np. te dotyczące walki ze smogiem, czy podwyżek o 15 proc. pensji nauczycieli.

Podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli osiemnaście poprawek na prawie 2 mld zł. 

- Dotyczyły one różnych miejsc w naszym regionie - mówi poseł Krzysztof Truskolaski. Wymienia m.in. poprawkę na 100 mln zł na budowę w Białymstoku basenu olimpijskiego, 700 mln zł subwencji oświatowej dla podlaskich samorządów, 120 mln zł - na inwestycje kolejowe, czy 5 mln zł na dofinansowanie budowy i wyposażenia Domu Kultury w Bielsku Podlaskim.

Minister edukacji narodowej, pełnomocnik podlaskiego PiS-u - Dariusz Piontkowski już wcześniej tłumaczył, że uwzględnienie poprawek opozycji z każdego regionu, doprowadziłoby do deficytu w budżecie państwa. Zapewnił jednak, że w przypadku np. dróg, gdy przetargi uda się rozstrzygnąć, to pieniądze na ich budowę będą.


Wsparcie dla mniejszości w podobnej wysokości


Pieniądze na potrzeby mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce będą na podobnym poziomie, jak rok wcześniej. Tak wynika z ustawy budżetowej, choć w pierwotnej wersji kwota miała być niższa o milion zł.

Jak mówi podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej, reprezentujący mniejszość białoruską - Eugeniusz Czykwin: "w ostatnich latach było to ok. 16 mln zł, teraz miało być około miliona zł mniej; nie została uwzględniona m.in. poprawka moja i posła z mniejszości niemieckiej, by zwiększyć o 2,5 mln zł, ale przewodniczący komisji finansów zgłosił, by dodać 1,6 mln zł, także na podobnych do ubiegłego roku będzie to finansowanie".

Poseł Eugeniusz Czykwin podkreśla, że bez wsparcia z budżetu państwa, mniejszości nie miałyby szans na podtrzymywanie swojej tożsamości, a pieniądze wydawane są na różne działania, np. kulturalne, czy na gazety dla danej mniejszości.

W Polsce mieszkają przedstawiciele 13 mniejszości narodowych i etnicznych.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy posłowie KO składają regionalne poprawki do projektu budżetu państwa na blisko 2 mld zł

3.02.2020, 14:09

Podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą wprowadzenia do projektu budżetu państwa na ten rok poprawki na łączną kwotę blisko 2 mld zł; liczą na wsparcie regionalnych posłów PiS. Największa kwota, to - wyliczone na 700 mln zł - zwiększenie subwencji oświatowej dla samorządów w regionie.


Dariusz Piontkowski

20.01.2020, 08:14

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok