Radio Białystok | Wiadomości | Rosjanin próbował wwieźć do Polski skóry zwierząt chronionych

Rosjanin próbował wwieźć do Polski skóry zwierząt chronionych

24.02.2020, 12:53, akt. 12:58

Próbę wwozu do Polski bez stosownego zezwolenia skór wydry i bobra, zwierząt objętych ochroną, udaremnili funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. Skóry przewoził w bagażu Rosjanin. Grozi mu konfiskata okazów, grzywna lub nawet kara więzienia.

Rosjanin próbował wwieźć do Polski skóry zwierząt chronionych, źródło fot.: www.podlaskie.kas.gov.pl
Rosjanin próbował wwieźć do Polski skóry zwierząt chronionych, źródło fot.: www.podlaskie.kas.gov.pl

St. asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku poinformował w poniedziałek (24.02), że skóry odkryto w torbie podróżnej podczas kontroli auta, którym 42-letni cudzoziemiec wjeżdżał do Polski. 

Okazało się, że jest to skóra wydry europejskiej oraz skóra bobra europejskiego, czyli okazy zwierząt objętych ochroną, których przewóz przez granicę może odbywać się jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń

- dodał Maciej Czarnecki.

Przypomniał, że wydra europejska jest wpisana na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, której głównym celem jest eliminacja handlu okazami gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Bóbr europejski objęty jest w Polsce ochroną częściową na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

KAS przypomina, że przywóz do Unii Europejskiej lub wywóz z jej obszaru okazów obu gatunków jest możliwy jedynie na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń. Za brak takich dokumentów Rosjaninowi grozi konfiskata przewożonych okazów, grzywna, a nawet kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy funkcjonariusze wykryli przemyt papierosów w przesyłkach kurierskich

14.01.2020, 11:48

Przesyłki z przemytem papierosów do adresatów w Wielkiej Brytanii wykryli funkcjonariusze KAS w czasie kontroli w białostockim oddziale jednej z firm kurierskich. W pięciu przesyłkach nadanych na Litwie było łącznie blisko 2,4 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.


W Bobrownikach funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt ponad 3 tys. paczek papierosów

13.01.2020, 10:41

3,2 tys. paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze KAS w specjalnie przygotowanych skrytkach w trzech samochodach z Białorusi. Skontrolowano je na przejściu granicznym w Bobrownikach. Wartość zatrzymanej kontrabandy została oszacowana na ponad 48 tys. zł.


Przemytnicy zatrzymani k. Nowogrodu po pościgu - w aucie ponad 20 tys. paczek papierosów

12.12.2019, 14:57

Dwóch młodych Litwinów, którzy przewozili w swoim samochodzie ponad 20 tys. paczek papierosów z przemytu, zatrzymali po pościgu policjanci i Straż Graniczna k. Nowogrodu - poinformowała w czwartek (12.12) policja. Wartość kontrabandy, to ok. 280 tys. zł.


Sąd aresztował cztery osoby podejrzane o przemyt na granicy z Białorusią

27.11.2019, 17:22

Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględnił w środę (27.11) zażalenia złożone przez prokuraturę i aresztował tymczasowo cztery osoby podejrzane o zorganizowaną działalność przemytniczą na granicy z Białorusią - wynika z informacji uzyskanych przez PAP w tym sądzie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok