Radio Białystok | Wiadomości | Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na miejskich terenach

Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na miejskich terenach

autor: Wojciech Szubzda

26.02.2020, 13:58, akt. 14:49

Ten problem - według specjalistów - będzie się nasilał. Dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Mogą też stwarzać zagrożenie na drogach. O tym, jak sobie z tym radzić rozmawiali w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku m.in. weterynarze i leśnicy.

Konferencja prasowa ws. procedur postępowania z dzikimi zwierzętami. Na zdjęciu: Andrzej Czerniawski, Bohdan Paszkowski, Joanna Piekut, 26.02.2020, fot. Wojciech Szubzda
Konferencja prasowa ws. procedur postępowania z dzikimi zwierzętami. Na zdjęciu: Andrzej Czerniawski, Bohdan Paszkowski, Joanna Piekut, 26.02.2020, fot. Wojciech Szubzda

Dzikie zwierzęta coraz częściej można spotkać na terenach zurbanizowanych, a służby - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - czasem nie wiedzą, jak wtedy postępować, aby minimalizować zagrożenie. Edukacji w tym zakresie służyła zorganizowana w środę (26.02) konferencja w Białymstoku.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział na konferencji prasowej, że często dochodzi do sytuacji, kiedy pojawienie się dzikich zwierząt na terenach zamieszkałych przez ludzi wywołuje - jak to określił - "różnego rodzaju zaniepokojenie" wśród mieszkańców.
"Mamy świadomość tego, że przepisy w tym zakresie być może nie są do końca tak bardzo precyzyjne, stąd też konieczne jest współdziałanie różnego rodzaju instytucji" - mówił wojewoda. Tłumaczył, że głównym celem konferencji jest uwrażliwienie służb na te zagadnienia i uświadomienie konieczności współdziałania, aby minimalizować zagrożenia.

Paszkowski dodał, że z udziałem zwierząt dochodzi także do różnych zdarzeń, np. wypadków drogowych. Omawiano również kwestie znajdowania padłych dzików w pobliżu miejscowości i zagrożeń związanych z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Inspekcja weterynaryjna przypomina, że obecność dzikich zwierząt na terenach miejskich jest zjawiskiem znanym i coraz bardziej widocznym na całym świecie. Joanna Piekut z wojewódzkiego inspektoratu weterynarii w Białymstoku zaznaczyła, że wynika to z tego, że w ostatnich latach przestrzeń życiowa dzikich zwierząt znacznie się zmniejszyła: przybywa nowych dróg, domów, różnej zabudowy.

Joanna Piekut dodaje, że kiedy widzimy dzikie zwierzęta w mieście, nie powinniśmy gwałtownie reagować.


- Przede wszystkim nie powinniśmy  panikować. Nie powinniśmy też wychodzić na przeciw temu zwierzęciu, ani  go przeganiać. Nie możemy go również straszyć, ani trąbić w  samochodzie. Nie wiemy, jak zachowa się spłoszone zwierzę. Najlepiej  wtedy oddalić się i zadzwonić np. na numer alarmowy Straży Miejskiej 986  - tłumaczy Joanna Piekut.


Podlaski wojewódzki lekarz weterynarii Andrzej Czerniawski powiedział, że dzikie zwierzęta, które pojawiają się w miastach, stanowią zagrożenia w kontakcie z człowiekiem czy też zagrożenie epizootyczne i ważne, żeby służby wiedziały, kto za co w mieście odpowiada. Przypomniał np. sytuację z 2019 r., gdy w jednym z miast powiatowych w Podlaskiem pojawił się łoś i - jak to określił - "wszyscy zastanawiali się, co z nim robić".

Andrzej Czerniawski mówi, że miasta stały się atrakcyjnym miejscem dla dzikich zwierząt. Chodzi m.in. o  łatwość zdobywania pożywienia.


- Coraz  częściej można zauważyć w miastach dzikie zwierzęta, które nie boją się  człowieka. Widzimy, że często chodzą gdzieś po śmietnikach. Te zwierzęta  stwarzają różnego rodzaju zagrożenie, np. niebezpieczeństwo kontaktu z  człowiekiem czy zagrożenie epizootyczne - tłumaczy Andrzej Czerniawski.


Przyznał przy tym, że przepisy regulujące te kwestie są rozproszone w wielu ustawach, np. ustawie o inspekcji weterynaryjnej czy w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt czy w prawie łowieckim. "Chcemy pokazać (...) gdzie to jest, w jakich przepisach są pewne rzeczy i jakie kompetencje mają instytucje, które są odpowiedzialne za ewentualne zapobieganie takiemu kryzysowi" - dodał Andrzej Czerniawski.

W białostockiej Straży Miejskiej działa specjalny eko patrol, który zajmuje się interwencjami w przypadku dzikich zwierząt. Tylko w 2019 roku strażnicy mieli 967 takich interwencji, to prawie 200 więcej niż rok wcześniej. Z kolei w ubiegłym roku strażnicy odłowili prawie 250 zwierząt, czyli o blisko 50 mniej niż w 2018.

Straż Miejska w Białymstoku cyklicznie organizuje akcje informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców. Podczas takich spotkań rozdaje m.in. ulotki i podpowiada, jak zachować się, kiedy widzimy dzikie zwierzęta np. na terenach prywatnych.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie ludzie, lecz zwierzęta. To sprawcy kolizji drogowych w powiecie sejneńskim

23.01.2020, 12:53

Pokazują to policyjne statystyki za miniony rok. Przyczyną 39 kolizji na 113 zaistniałych było pojawienie się na drodze dzikiego zwierzęcia. Dopiero w dalszej kolejności znajdują się: nieprawidłowe manewry, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych czy nieustąpienie pierwszeństwa.


Prokuratura chce sprawdzić, czy podczas jednego z polowań, myśliwi nie złamali procedur bioasekuracji

9.01.2020, 15:56

Prokuratura w Białymstoku zamierza sprawdzić czy podczas jednego z polowań w Podlaskiem, myśliwi nie złamali procedur bioasekuracji w związku z wirusem ASF.


W okolicy białostockiego parku zamieszkała lisia rodzina

12.07.2018, 08:10

Lisy w Białymstoku to problem nienowy, ale jak mówią mieszkańcy - ostatnio rozpanoszyły się w okolicy parku przy ulicy Wierzbowej.


Dzikie zwierzęta coraz częściej wkraczają do miast - kto powinien się nimi zająć?

21.04.2018, 18:27

Dziki świat przyrody coraz częściej wkracza do miast, nawet tych największych. Dlaczego?

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok