Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa na Białorusi i Litwie

Pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa na Białorusi i Litwie

28.02.2020, 07:00, akt. 10:53

Na Białorusi i Litwie stwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem.

PILNE
PILNE

Koronawirus na Białorusi

Na Białorusi stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Zainfekowanym jest irański student, który przybył do Białorusi w zeszłym tygodniu przez Azerbejdżan. 

"Chcielibyśmy poinformować, że testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa Covid-19 u jednego ze studentów z Iranu" - przekazał resort. 

Osoby, z którymi się kontaktował zakażony od przyjazdu na Białoruś 22 lutego, zostały poddane kwarantannie w szpitalu chorób zakaźnych w Mińsku. 

Ministerstwo zdrowia Białorusi również przekazało, że kontrolami sanitarnymi zostaną objęte wszystkie osoby, które zechcą przyjechać na Białoruś z Włoch, Iranu i Korei Południowej. Podobne środki zastosowano już wobec podróżujących z Chin, gdzie w grudniu 2019 roku wykryto koronawirusa. 


  


Mapa zakażeń koronawirusemLitewskie władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem

Po stwierdzeniu na Litwie pierwszego przypadku koronawirusa do pełnienia dyżurów na krajowych lotniskach i na granicy zostanie skierowane wojsko – postanowiono w piątek podczas posiedzenia rządowej komisji ds. nadzwyczajnych.

Żołnierze będą zbierali dane kontaktowe od osób, które przyjadą z regionów dotkniętych epidemią Covid-19.

Będziemy pozyskiwali kontakty dotyczące każdej osoby przybywającej z  obszarów dotkniętych wirusem. Wesprą nas w tym żołnierze

- powiedział po posiedzeniu komisji minister zdrowia Litwy Aurelijus Veryga.

Rządowa komisja ds. nadzwyczajnych zaleciła też odwołanie wszystkich masowych imprez w Szawlach, na północy kraju, skąd pochodzi i gdzie obecnie przebywa kobieta zakażona wirusem.

Litewskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek pierwszy przypadek zakażenia Covid-19. Zainfekowaną jest 39-letnia kobieta, która w poniedziałek wróciła z Werony w północnych Włoszech, gdzie uczestniczyła w konferencji. We wtorek kobieta poczuła się źle, w czwartek została przewieziona do szpitala. Obecność wirusa Covid-19  stwierdzono w nocy z czwartku na piątek.

Dyrektor szawelskiego szpitala Remigijus Mażeika zaznaczył w piątek, że zainfekowana zachowała się bardzo odpowiedzialnie, gdyż po pierwszych objawach choroby nie poszła do pracy. Lekarze informują, że kobieta czuje się dobrze. Obecnie badani są domownicy chorej oraz osoby, które w samolocie siedziały w pobliżu tej kobiety.


  


Dariusz Piontkowski: na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusemEpidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu 2019 r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2 788 zmarło. Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których przypadki śmiertelne odnotowano m.in. w Iranie (26), w Korei Południowej (13), we Włoszech  (17) i w Japonii (8). W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 40 osób w Podlaskiem jest pod nadzorem epidemiologicznym

27.02.2020, 15:55

42 osoby w Podlaskiem są już pod nadzorem epidemiologicznym w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Przebywają w domach, muszą systematycznie mierzyć temperaturę i być w stałym kontakcie z sanepidem.


Uniwersytet w Białymstoku wstrzymuje wyjazdy w rejony zagrożone koronawirusem

27.02.2020, 15:36

Uniwersytet w Białymstoku wstrzymuje wyjazdy w rejony zagrożone koronawirusem, a Politechnika Białostocka zamierza zamontować środki do dezynfekcji rąk. Największe uczelnie publiczne w regionie szykują się na sytuację kryzysową związaną z epidemią.


Dariusz Piontkowski: na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusem

27.02.2020, 13:09

Na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusem – podkreślił w czwartek (27.02) minister edukacji Dariusz Piontkowski. Powiedział również, że koronawirus jest podatny na podstawowe środki dezynfekujące.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok