Radio Białystok | Wiadomości | Dariusz Piontkowski: na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusem

Dariusz Piontkowski: na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusem

27.02.2020, 13:09, akt. 17:25

Na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusem – podkreślił w czwartek (27.02) minister edukacji Dariusz Piontkowski. Powiedział również, że koronawirus jest podatny na podstawowe środki dezynfekujące.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Podczas konferencji prasowej w Warszawie, związanej z koronawirusem, minister edukacji narodowej podkreślił, że "na razie według wskazań sanepidu nie ma realnego zagrożenia koronawirusem".


  


Myjmy ręce środkami dezynfekcyjnymi

Poinformował jednocześnie, że z danych podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny koronawirus jest "ciężki, nietrwały, nie unosi się w powietrzu i można go zlikwidować za pomocą najprostszych środków dezynfekujących, np. wodą z mydłem".


Warto przełożyć wyjazdy do krajów zagrożonych koronawirusem

Dariusz Piontkowski powiedział, że nie zaleca wyjazdów do krajów, w których występuje koronawirus, np. do Włoch. "Natomiast w przypadku osób, które wróciły z państw, w których ta choroba się pojawiła, trzeba przede wszystkim stosować obserwację" – podkreślił.


  


Dariusz Piontkowski dodał, że "dopóki nie wystąpią objawy – gorączka, duszności i kaszel, nie ma powodu do tego, żeby każda osoba wracająca z tych regionów była uznawana za zagrażającą zdrowiu innych uczniów".


  

Minister przypomniał również procedurę w przypadku podejrzenia koronawirusem w szkole. Mówił, że pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do szpitala zakaźnego lub stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie – przekonywał – "w ciągu kilku godzin lekarze są w stanie ocenić, czy dana osoba rzeczywiście choruje na tę chorobę".

"Przekazaliśmy kuratorom prośbę o przekazanie prostych instrukcji dyrektorom szkół, one też pojawią się na stronie MEN-u" – powiedział Dariusz Piontkowski. Instrukcje te widnieją również na stronach Ministerstwa Zdrowia i GIS-u.

Są to procedury – jak mówił Dariusz Piontkowski – które "już obowiązują i dają dyrektorom szkół prawo w sytuacji ewentualnego zagrożenia, by reagować i podejmować działania w kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną". 


Szumowski: zalecanie pracownikom, którzy wrócili z Włoch, by zostali w domu, nie jest podyktowane wiedzą medyczną

Zalecanie pracownikom, którzy wrócili z Włoch, by zostali w domu, nie jest podyktowane wiedzą medyczną. Jeśli nie wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem, powinniśmy funkcjonować tak, jak dotychczas - powiedział w czwartek (27.02) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Polska jest gotowa na epidemię koronawirusa

Na pytanie o ocenę przygotowania Polski na wystąpienie koronawirusa, zapewnił, że Polska jest przygotowana w możliwie najpełniejszy sposób. 


Wszystkie oddziały zakaźne mają stan podwyższonej gotowości. Mamy plany, które są w tej chwili jeszcze weryfikowane, sprawdzane czy wszyscy dyrektorzy zrozumieli, co mają robić na wypadek, kiedy pojawi się koronawirus w Polsce. Mamy zabezpieczone środki transportowe i finansowe - mówił.


"Dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że napięliśmy łuk, mamy cięciwę napiętą, kwestia jest zwolnienia tej cięciwy, jak się pojawi koronawirus. Nasze procedury są gotowe. Teraz pytanie, czy on się zbiegnie ze szczytem zachorowań na grypę, czy zbiegnie się z zachowaniami racjonalnymi wszystkich nas" - podkreślał.

Podkreślił też rolę mediów w informowaniu o wirusie. "Jeżeli wspólnie będziemy przekazywali informację udokumentowaną, klarowną dla każdego Polaka, wtedy to przygotowanie będzie pełne. Rola mediów jest niezwykle ważna w przygotowaniu na sytuację, kiedy koronawirus wystąpi" - stwierdził.


  

Dodał, że w przygotowaniu jest szereg działań informacyjnych. "Infografiki dla nauczycieli, uczniów, szkół w pierwszej kolejności są kierowane do każdego przebywającego na terenie Rzeczypospolitej w języku polskim i angielskim, do instytucji publicznych. Te zasady kierowane do instytucji publicznych również powinny być zastosowane przez pracodawców" - powiedział.

źródło: PAP | red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koronawirus prędzej czy później do nas dotrze - takiego zdania są pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach

27.02.2020, 11:24

Przekonanie o nieuchronności wynika z faktu, że suwalczanie często podróżują.


Krzysztof Matys [wideo]

27.02.2020, 07:46

Branża turystyczna może mieć duże problemy z powodu koronawirusa. Coraz więcej regionów i krajów wprowadza ograniczenia w ruchu turystycznym. Czy da się otrzymać zwrot pieniędzy za już opłaconą wycieczkę?


Obawy podlaskich przedsiębiorców w związku z koronawirusem

27.02.2020, 07:25

Na razie większych problemów podlascy przedsiębiorcy nie odczuwają. Jednak obawy związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa niepokoją zwłaszcza tych, którzy w produkcji lub w usługach wykorzystują części i komponenty z Chin.


ks. Zbigniew Wądołowski

26.02.2020, 15:02

Koronawirus w Mediolanie. "Ludzie są odcięci od świata, nie możemy spotykać się, w sklepach są tylko podstawowe rzeczy, bardzo szybko znikają środki czystości. Ceny niektórych produktów wzrosły 10-krotnie".


Minister Łukasz Szumowski: uruchamiamy całodobową infolinię NFZ o koronawirusie

26.02.2020, 11:55

Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – poinformował w środę (26.02) minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa.


Nie wyjeżdżajmy do Włoch - apelują Ministerstwo Zdrowia i GIS

25.02.2020, 16:31

Najwięcej zakażeń jest na północy Włoch, ale pojawiły się już pierwsze przypadki choroby w Palermo na Sycylii i we Florencji.


dr Marek Bartoszewicz [wideo]

12.02.2020, 08:38

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


W Suwalskim szpitalu sprawdzono, czy Chińczyk jest nosicielem koronawirusa

12.02.2020, 07:10

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Rutki Tartak zatrzymali w poniedziałek (10.02) obywatela Chin, który podróżując autobusem z Litwy nielegalnie przekroczył polską granicę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok