Radio Białystok | Gość | Krzysztof Matys [wideo] - właściciel jednego z biur podróży w Białymstoku

Krzysztof Matys [wideo]

właściciel jednego z biur podróży w Białymstoku

27.02.2020, 07:46, akt. 11:01

Branża turystyczna może mieć duże problemy z powodu koronawirusa. Coraz więcej regionów i krajów wprowadza ograniczenia w ruchu turystycznym. Czy da się otrzymać zwrot pieniędzy za już opłaconą wycieczkę?

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda
Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Krzysztofem Matysem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa wpływa na zaplanowane wcześniej podróże i urlopowe wyjazdy. Jak ograniczyć ewentualne straty finansowe? O tym z Krzysztofem Matysem, włścicielem jednego z biur podróży w Białymstoku, rozmawia Lech Pilarski.



Lech Pilarski: Jaki wpływ na branżę, na to, co się dzieje w turystyce ma koronawirus?


Krzysztof Matys: Z uwagą obserwujemy rozwój sytuacji i z dnia na dzień wygląda ona coraz gorzej. Dochodzą kolejne kraje. Z całą pewnością już w tej chwili mnóstwo osób zastanawia się, co zrobić ze swoim urlopem, z wakacjami. Pojechać czy nie?

Niektóre kraje, takie jak na przykład Izrael, turystycznie popularne, zamykają granice dla osób, które w przeciągu ostatnich 14 dni były w Chinach. Zaczęło się od tych osób, które odwiedziły Chiny w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, ale dokładane są kolejne kraje - w pierwszej kolejności Azja południowo-wschodnia, na przykład Tajlandia. Natomiast jeśli nie mamy w paszporcie potwierdzenia, że byliśmy w którymś z tych krajów, to do Izraela oczywiście wjedziemy.


Zaplanowaliśmy gdzieś podróż i okazuje się, że jednak lepiej się nie wybierać, bo stwierdzono tam przypadki koronawirusa. Czy są jakieś możliwości ograniczenia kosztów, które się poniosło?


Trzeba podzielić to na dwa przypadki. Jeśli turysta zarezerwował sobie sam wyjazd, co dzisiaj nie jest trudne - kupił przez internet bilety lotniczy, zarezerwował i zapłacił za hotel, za wynajęcie samochodu, ubezpieczenie itd., to w tym przypadku z jego punktu widzenia jest gorzej. Pojedynczy dostawcy usług turystycznych najprawdopodobniej nie będą chcieli zwracać pieniędzy.

Być może niektóre firmy, patformy internetowe czy właściciele hoteli w trosce np. o swoją dobrą markę podejmą decyzję korzystną dla klienta - na przykład, że zwracają całość lub część opłat. Standardowo jednak jest tak, że jeśli dziś turysta sam rezerwuje przez internet, to ma bardzo małe szanse na zwrot jakichkolwiek kosztów. Np. bilety lotnicze kupujemy przez internet najczęściej w najtańszej taryfie, takiej, która jest całkowicie bezzwrotna. Wtedy tracimy wpłacone pieniądze.


Czy można się od tego ubezpieczyć?


To bardzo dobre pytanie. Do tej pory chyba nikt nie zakładał takiego rozwoju sytuacji, więc standardowe ubezpieczenia na wypadek rezygnacji nie obejmowały takich przypadków. W tych ubezpieczeniach, które znam, takiego punktu nie znalazłem. Na rynku jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Zachoruję przed wyjazdem, nie mogę jechać? Wtedy takie ubezpieczenie pokrywa koszty.

Należy też rozróżnić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji od ubezpieczenia leczenia w trakcie pobytu za granicą na wycieczce. Olbrzymia większość ubezpieczeń, które są na polskim rynku, obejmuje takie koszty leczenia w sytuacji, jaką mamy teraz.

W lepszej sytuacji są turyści, którzy zarezerwowali wycieczkę, wyjazd, wakacje z biurem podróży, ponieważ organizator turystyki w Polsce działa na podstawie ustawy o imprezach turystycznych a ta nakazuje mu zwrot wszystkich wpłaconych przez turystę opłat w przypadku, jeśli wystąpiły niespodziewane, nieuniknione, nadzwyczajne okoliczności, ale uwaga - w miejscu docelowym bądź najbliższym sąsiedztwie.

Ustawa ta działa od niedawna, od kilku lat i do tej pory nie mieliśmy podobnych przypadków, więc trudno rozstrzygnąć, jak np. w razie sporu będą rozstrzygały sądy. Czy koronawirus jest tym nadzwyczajnym przypadkiem i co to znaczy miejsce docelowe oraz jego najbliższe sąsiedztwo, bo kraje potrafią być duże. Czy ktoś na gruncie tej ustawy może oczekiwać zwrotu pieniędzy za wycieczkę do Rzymu, na którą nie chce jechać, z racji tego, że koronawirus jest w północnej części kraju?

Warto jeszcze wspomnieć o jednym niuansie. Prawo prawem natomiast jest też dobra praktyka biur podróży.


Wiceminister rozwoju podpisał taki swoisty dekalog, który wypracowali agenci biur turystycznych.


Opracowało to jedno ze stowarzyszeń. I dobrze, bo dobrych praktyk nigdy za dużo.

Z punktu widzenia biura podróży decyzja o odwołaniu wycieczki i zwrocie wszystkich wpłaconych pieniędzy swoim turystom i klientom nie jest łatwa. W tym przypadku to biuro podróży zapłaciło zaliczki albo już całość za hotele. W turystyce często płaci się z góry. To biuro podróży ma podpisane umowy z linią lotniczą i dokonane jakieś wpłaty, których linia lotnicza nie zwróci. Chyba że zawiesi połączenia w danym terminie do tej destynacji tak, jak się to stało chociażby z Chinami.

Ale na przykład na liście krajów, co do których ostrzeżenie wydał Główny Inspektor Sanitarny, mamy Japonię. Za chwilę zaczyna się tam szczyt sezonu turystycznego. Kwiecień, kwitnienie wiśni. Mnóstwo ludzi się tam wybiera, samoloty latają, połączeń nie anulują. Wykupiliśmy wycieczkę, biuro podróży ma zobowiązania. I teraz czy biuro podróży anuluje wycieczkę na kwiecień do Japonii i zwróci nam pieniądze, czy nie?

W każdym przypadku będzie to indywidualna decyzja konkretnego biura.


Czyli codzienna lektura komunikatów.


Należy zachować zdrowy rozsądek. Wyobrażam sobie, że dziś przez cały dzień będą telefony od turystów, klientów do biur podróży, którzy będą pytali o możliwość odwołania wycieczki we wrześniu albo w październiku czy przeniesienia jej na inny kierunek. Ktoś ma wycieczkę załóżmy na wrzesień do Włoch i będzie pytał o możliwość jej przeniesienia.

Radziłbym się na razie wstrzymać, bo we wrześniu możemy mieć zupełnie inną sytuację. Jeśli nie uda się zatrzymać wirusa, to skąd możemy wiedzieć, które kraje będą niebezpieczne we wrześniu? Ale liczymy na to, że już lada moment sytuacja się unormuje i uspokoi, bo przecież jesteśmy w przededniu dużego sezonu turystycznego - kwiecień, długi weekend majowy, później długi weekend czerwcowy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway
Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.


gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.

Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok, organizator Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie
27.07.2023

- To już 26. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym, a ludzka wyobraźnia się nie kończy. W tym roku przyjadą 23 ekipy z całej Polski, połowa po raz pierwszy weźmie udział w tej imprezie. To zmiana pokoleniowa - mówi Marek Gąsiorowski.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
24.07.2023

"Straszenie Putina i Łukaszenki wagnerowcami będzie się powtarzać. To jest działanie typowo rosyjskiej propagandy, która próbuje wywołać zdezorientowanie" - mówi Maksymilian Dura.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Białystok
23.07.2023

Drugoligowe Żubry Białystok zbroją się przed nowym sezonem. Do zespołu dołączyło kilku zawodników ogranych na zapleczu ekstraklasy.

fot. Joanna Szubzda

Adrian Siemieniec

trener Jagiellonii Białystok
21.07.2023

- Staram się maksymalnie wykorzystać potencjał drużyny, którą mam i zawodników, którzy przychodzą - mówił przed meczem z Rakowem trener Jagiellonii Adrian Siemieniec.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok