Radio Białystok | Wiadomości | Będą spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół ws. koronawirusa

Będą spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół ws. koronawirusa

28.02.2020, 11:56, akt. 13:06

Kuratorzy oświaty mają się w piątek (28.02) spotkać z dyrektorami szkół, by poinformować o zasadach postępowania na wypadek, gdyby pojawiło się podejrzenie wystąpienia koronawirusa - poinformował w Białymstoku minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

fotolia.com
fotolia.com

W SP nr 43 w Białymstoku zamontowano dozowniki z płynem dezynfekującym - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


MEN przygotował zalecenia dla szkół w sprawie koronawirusa

W czwartek MEN przygotował zalecenia dla szkół w sprawie koronawirusa.

Dziś kuratorzy mają się spotkać z dyrektorami szkół na terenie wszystkich województw, przekazać te nasze ustalenia mówiące o zasadach postępowania, gdyby pojawiło się podejrzenie zarażeniem. Mamy nadzieję, że na tym etapie to wystarczy. Jest to działanie profilaktyczne, bo - przypomnę, że na razie nie stwierdzono jeszcze na terenie Polski żadnego przypadku zachorowania, ale wolimy przypomnieć zasady bezpieczeństwa i postępowania w momencie, kiedy jeszcze bezpośredniego zagrożenia nie ma

 - powiedział w piątek dziennikarzom w Białymstoku minister Dariusz Piontkowski.

W placówkach powinny być środki higieniczne

Minister dodał, że informacje, zalecenia GIS, są przekazywane do szkół z wykorzystaniem systemu informacji oświatowej. Mają dotrzeć do każdej szkoły. Dodał, że ministerstwo przypomina np. szkołom, by uzupełniły środki higieniczne, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny być w placówkach. Zaleca się także przeprowadzenie tematycznych pogadanek, przypomnienie podstawowych zasad higieny. Dodał, że środki dezynfekujące powinny być w szkołach.

Rozporządzenie o BHP wyraźnie mówi, że w każdej szkole muszą być środki higieny osobistej, zapewnione ciepła, bieżąca woda i przypominamy tylko dyrektorom, że należy te środki, choćby mydło w toaletach, uzupełnić

- powiedział Dariusz Piontkowski. Dodał, że inspekcja sanitarna podkreśla, że takie czynności jak mycie rąk zwykłym mydłem "pomaga w zwalczaniu tej choroby", gdyby się pojawiła.

- Gdyby się jednak pojawiło prawdopodobieństwo, że jeden z uczniów, czy rodziców bądź nauczycieli jest chory, to po pierwsze ten chory powinien zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej bądź do oddziału zakaźnego, szpitala zakaźnego - powiedział Dariusz Piontkowski i dodał, że osoby z najbliższego otoczenia, które miały z taką osobą kontakt powinny przejść kwarantannę w domu, a dyrektor szkoły - w porozumieniu z sanepidem - może wtedy na kilka godzin zamknąć szkołę, zdezynfekować pomieszczenia, umyć ławki, krzesła, klamki.

- Według GIS, taka akcja powinna unieszkodliwić wirusy i następnego dnia spokojnie będzie można z pomieszczeń szkolnych korzystać. Na razie nie mamy żadnych sygnałów, aby w jakiejkolwiek szkole pojawiła się osoba zarażona - powiedział Dariusz Piontkowski. Przypomniał, że, zalecenia GIS mówią też o tym, że dopóki nie ma potwierdzonego zachorowania, nie ma powodów do odwoływania zajęć, zamykania szkół.

Pytany o to, że niektóre szkoły kupują dystrybutory ze środkiem dezynfekującym powiedział, że to "nie zaszkodzi". "Dziś inspektor sanitarny mówi, że wystarczy zwykłe mydło i bieżąca woda, ale jeżeli ktoś uważa, że dodatkowo jakiś środek dezynfekujący - na pewno to nie zaszkodzi " - podkreślił.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zasady ubiegania się o świadczenia w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem

28.02.2020, 10:56

Tylko decyzja inspektoratu sanitarnego lub lekarza o kwarantannie jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego - wyjaśnia podlaski rzecznik ZUS.


Uniwersytet w Białymstoku wstrzymuje wyjazdy w rejony zagrożone koronawirusem

27.02.2020, 15:36

Uniwersytet w Białymstoku wstrzymuje wyjazdy w rejony zagrożone koronawirusem, a Politechnika Białostocka zamierza zamontować środki do dezynfekcji rąk. Największe uczelnie publiczne w regionie szykują się na sytuację kryzysową związaną z epidemią.


Dariusz Piontkowski: na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusem

27.02.2020, 13:09

Na razie według wskazań sanepidu nie ma zagrożenia koronawirusem – podkreślił w czwartek (27.02) minister edukacji Dariusz Piontkowski. Powiedział również, że koronawirus jest podatny na podstawowe środki dezynfekujące.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok