Radio Białystok | Wiadomości | Nie ma już kolejek na granicy z Litwą

Nie ma już kolejek na granicy z Litwą

19.03.2020, 09:34, akt. 09:51

Udało się rozładować kolejki oczekujących na wjazd do Polski z Litwy; w czwartek rano ruch na drogowych przejściach granicznych w Budzisku i Ogrodnikach odbywał się na bieżąco - poinformował Podlaski Oddział SG.

Kontrole na granicy z Litwą w Budzisku, fot. Iza Kosakowska
Kontrole na granicy z Litwą w Budzisku, fot. Iza Kosakowska

W środę (19.03) rano w Budzisku i Ogrodnikach trzeba było na wjazd do Polski czekać po 7 godzin, a kolejki po stronie litewskiej miały po 20 km długości. Wieczorem kolejka w Budzisku nawet wydłużyła się, bo czas oczekiwania na przekroczenie tam granicy szacowany był na 15 godzin.


Kierowcy nie wypełniają już kart lokalizacyjnych


Do rana w czwartek udało się jednak doprowadzić do sytuacji, że kolejek nie ma. Niewykluczone, że na przyspieszenie odpraw miała wpływ decyzja, by kierowcy jadący przez Polskę w tranzycie nie wypełniali już kart lokalizacyjnych. Jak poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz, w ciągu całej doby 18 marca w Budzisku odprawiono 2366 pojazdów, w Ogrodnikach - 2100.

Po czasowym przywróceniu kontroli granicznych, w związku z działaniami zmierzającymi do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, na granicy z Litwą (czyli wewnętrznej granicy UE) od północy z soboty na niedzielę czynne było tylko jedno przejście drogowe - w Budzisku. We wtorek rano kolejka oczekujących na wjazd do Polski miała tam 48 km długości, a czas oczekiwania na odprawę szacowany był na 14 godzin.


Do godzin popołudniowych działa przejście w Ogrodnikach


Żeby rozładować kolejki na tym przejściu granicznym i skrócić czas oczekiwania na wjazd do Polski, we wtorek po południu uruchomione zostały odprawy na sąsiednim polsko-litewskim przejściu granicznym w Ogrodnikach. Za zgodą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wjazd do Polski przez to przejście możliwy jest bez ograniczeń tonażowych; wyjazd z kraju - już jednak z ograniczeniem do 7,5 tony masy całkowitej, czyli takim, jakie w Ogrodnikach obowiązywało przed wejściem Polski do strefy Schengen, kiedy na granicach wewnętrznych UE odstąpiono od kontroli paszportowo-celnych.

Zgoda dotycząca możliwości korzystania z Ogrodnik obowiązuje na razie przez 48 godzin, czyli do czwartku po południu.

W województwie podlaskim jest też zewnętrzna granica unijna, którą jest granica z Białorusią. Również tam w czwartek rano nie było kolejek.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Na długie oczekiwanie na wjazd do Polski narzekają kierowcy samochodów ciężarowych

19.03.2020, 07:20

Jeden z nich - pan Jacek spędził w kolejce na polsko-litewskiej granicy w Budzisku kilkanaście godzin.


Po 7 godz. oczekiwania na wjazd do Polski z Litwy

18.03.2020, 11:47

Po 7 godzin trzeba było czekać w środę (18.03) rano na wjazd do Polski z Litwy przez drogowe przejścia graniczne w Budzisku i Ogrodnikach - poinformował Podlaski Oddział SG. Długość kolejki po stronie litewskiej do obu punktów granicznych szacowana jest na 20 km.


mjr Katarzyna Zdanowicz

18.03.2020, 07:57

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


Unia Europejska zamyka granice na 30 dni

17.03.2020, 20:33

Unia Europejska zamyka swoje zewnętrzne granice w związku z koronawirusem. Zdecydowali o tym przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, akceptując tym samym propozycję Komisji Europejskiej.


Otwarto przejście graniczne w Ogrodnikach, by rozładować kolejkę na wjazd do Polski

17.03.2020, 19:34

Żeby rozładować kolejki na przejściu granicznym w Budzisku i skrócić tam czas oczekiwania na wjazd do Polski, we wtorek po południu uruchomione zostały odprawy na sąsiednim polsko-litewskim przejściu granicznym w Ogrodnikach - podał Podlaski Oddział SG.


Kierowcy ciężarówek muszą czekać od kilku do kilkunastu godzin na przejściach granicznych w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

16.03.2020, 10:07

Ok. 5 godzin trzeba było w poniedziałek (16.03) rano czekać na wjazd do Polski z Litwy przez przejście graniczne w Budzisku - podała Straż Graniczna. To wewnętrzna granica UE; w ciągu pierwszej doby obowiązywania tam odpraw granicę do Polski przekroczyło ponad 1,3 tys. osób. Jeszcze dłużej muszą czekać kierowcy na przejściu granicznym w Bobrownikach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok