Radio Białystok | Wiadomości | Drogowcy przygotowują objazd od przejścia granicznego w Ogrodnikach

Drogowcy przygotowują objazd od przejścia granicznego w Ogrodnikach

20.03.2020, 11:41, akt. 12:44

Utrzymana będzie zgoda na wjazd do Polski z Litwy przez przejście graniczne w Ogrodnikach ciężarówek bez ograniczeń tonażowych, ale po przekroczeniu granicy pojadą one zmienioną trasą - wynika z informacji uzyskanych w piątek (20.03) w białostockim oddziale GDDKiA.

Granica polsko-litewska w Ogrodnikach, fot. Joanna Szubzda
Granica polsko-litewska w Ogrodnikach, fot. Joanna Szubzda

Przed wejściem Polski do strefy Schengen przejście graniczne w Ogrodnikach obsługiwało pojazdy właśnie o masie całkowitej do 7,5 tony. Od wtorku, gdy zostało ono otwarte w związku z bardzo długimi kolejkami na sąsiednim przejściu z Litwą w Budzisku, można tamtędy wjeżdżać również cięższymi pojazdami. Co prawda od północy z czwartku na piątek miało być tam wprowadzone ograniczenie tonażowe, ostatecznie jednak zgoda została wydłużona.

Według informacji z białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przygotowywana jest inna trasa ruchu dla ciężarówek. Chodzi o to, by nie korzystały one z mostu na Czarnej Hańczy w miejscowości Głęboki Bród, na drodze krajowej nr 16 Ogrodniki-Augustów. Obiekt jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu, co nie pozwala użytkować go przez dłuższy czas z obecnym natężeniem ruchu ciężkich pojazdów.

W tej sytuacji rozważana jest koncepcja, by ruch z przejścia granicznego kierowany był w Poćkunach na drogę wojewódzką nr 653 w kierunku Sejn, a potem Suwałk.

Ogrodniki są drugim otwartym drogowym przejściem granicznym z Litwą. O ile do Polski mogą tamtędy wjeżdżać pojazdy bez ograniczeń tonażowych, to wyjechać z Polski mogą już tylko samochody do 7,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Jako pierwsze otwarte zostało sąsiednie przejście w Budzisku, gdzie nie ma takich ograniczeń. Kiedy jednak we wtorek kolejka aut po stronie litewskiej wydłużyła się do ok. 48 km, podjęta została decyzja, by rozładować te korki uruchamiając odprawy również w Ogrodnikach.

Z przejść korzysta wielu kierowców jadących w tranzycie z krajów bałtyckich do Europy Zachodniej. W piątek przed południem nie było tam kolejek.

Straż Graniczna poinformowała w piątek w mediach społecznościowych, że kierowcy, którzy realizują międzynarodowy transport drogowy towarów, są zwolnieni z kontroli na granicy. Decyzja dotyczy granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. "Decyzja MSWiA jest podyktowana koniecznością zapewnienia płynności dostaw. Brak kontroli dla kierowców pojazdów realizujących międzynarodowy transport drogowy towarów dotyczy zarówno kontroli granicznej, jak i - za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego - kontroli sanitarnej" - podała SG na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Nadal bez ograniczeń w tonażu aut wjeżdżających do Polski przez Ogrodniki

20.03.2020, 03:41

Przedłużona została zgoda na wjazd do Polski z Litwy przez przejście graniczne w Ogrodnikach ciężarówek bez ograniczeń tonażowych - poinformowała w czwartek (20.03) wieczorem GDDKiA. Od północy miało tam obowiązywać ograniczenie do 7,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.


Nie ma już kolejek na granicy z Litwą

19.03.2020, 09:34

Udało się rozładować kolejki oczekujących na wjazd do Polski z Litwy; w czwartek rano ruch na drogowych przejściach granicznych w Budzisku i Ogrodnikach odbywał się na bieżąco - poinformował Podlaski Oddział SG.


Na długie oczekiwanie na wjazd do Polski narzekają kierowcy samochodów ciężarowych

19.03.2020, 07:20

Jeden z nich - pan Jacek spędził w kolejce na polsko-litewskiej granicy w Budzisku kilkanaście godzin.


mjr Katarzyna Zdanowicz

18.03.2020, 07:57

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.


Otwarto przejście graniczne w Ogrodnikach, by rozładować kolejkę na wjazd do Polski

17.03.2020, 19:34

Żeby rozładować kolejki na przejściu granicznym w Budzisku i skrócić tam czas oczekiwania na wjazd do Polski, we wtorek po południu uruchomione zostały odprawy na sąsiednim polsko-litewskim przejściu granicznym w Ogrodnikach - podał Podlaski Oddział SG.


Blisko 50-kilometrowa kolejka oczekujących na wjazd do Polski przez Budzisko

17.03.2020, 10:10

48 kilometrów miała we wtorek (17.03) rano kolejka aut oczekujących na wjazd do Polski z Litwy przez przejście graniczne w Budzisku. Czas oczekiwania na odprawę szacowany jest na 14 godzin - informuje Straż Graniczna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok