Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS

Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS

23.03.2020, 15:09, akt. 15:17

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował w poniedziałek (23.03) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Polska oczekuje dodatkowych pieniędzy z UE 

Minister rolnictwa dodał, że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Minister rolnictwa podkreślił, że według prezydenta, jeżeli pomagamy całej sferze gospodarki, małym i mikro przedsiębiorstwom, to także trzeba pomóc rolnikom.

Jak mówił Jan Krzysztof Ardanowski, także rolnicy ponoszą straty z powodu epidemii koronawirusa poprzez utrudnienia w sprzedaży swoich surowców, spadku cen. Kłopoty mają całe branże, np. kwiaciarstwo czy szkółkarstwo, dlatego także tym producentom rolnym trzeba dać wsparcie.

Zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS, to pierwsza pomoc, która uzyskała zgodę rządu z inicjatywy prezydenta

- powiedział minister. Wyjaśnił, że do KRUS składki są wpłacane co trzy miesiące, a więc zwolnienie będzie dotyczyło jednego kwartału. Dodał, że "to propozycje na ten stan epidemii, bo nie wiadomo, jak się ona będzie rozwijała".

W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znalazł się zapis o "zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym". Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że "trwają prace nad innymi rozwiązaniami w porozumieniu z innymi ministrami".

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że rolnictwo jest w sytuacji szczególnej, ponieważ obejmuje go jeszcze Wspólna Polityka Rolna. 

W tym tygodniu w środę jest wideokonferencja posiedzenia ministrów rolnictwa UE i my zgłaszamy szereg żądań do Unii

- poinformował.

Jak mówił, "oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) na te działania, które są w poszczególnych krajach szczególnie istotne".

Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o uproszczenie procedur i rozliczania środków na inwestycje w rolnictwie, ale aby pieniądze, których rolnicy nie wykorzystali do tej pory z powodu mniejszego zainteresowania niektórymi działaniami mogły być przesunięte na wsparcie dochodów w gospodarstwach.

Kłopoty np. z eksportem mogą odbijać się na dochodach

Dodał, że choć w czasach kryzysów, takich jak zaraza, żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt, to jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się na dochodach poszczególnych gospodarstw. Rząd w Tarczy Antykryzysowym pomaga zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takiego zakładów powinni otrzymać pomoc państwa - argumentował minister.

Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć skutki dla gospodarki epidemii koronawirusa, jest przedmiotem konsultacji, a w najbliższy piątek ma być rozpatrywany przez Sejm - tak wynika ze wstępnego harmonogramu izby.

W sobotę prezydent Andrzej Duda informował, że projekt uwzględni także m.in. rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pacjenci BCO zanim wejdą do budynku, będą musieli przejść przez specjalny namiot

23.03.2020, 13:40

To dodatkowe zabezpieczenie przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii zanim wejdą do budynku, będą musieli przejść przez specjalny namiot - informuje rzeczniczka szpitala Monika Mróz.


Studenci PWSIiP pomagają walczyć z koronawirusem

23.03.2020, 13:06

Studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży pracują jako wolontariusze w stacjach sanepidu.


Ministerstwo Zdrowia: 901 zakażeń koronawirusem - zmarła dziesiąta osoba

24.03.2020, 14:59

Badania laboratoryjne potwierdziły we wtorek (24.03) koronawirusa u 152 osób - to najwyższy bilans dzienny od wybuchu epidemii. Łączna liczba zakażonych w Polsce wynosi 901 przypadków, spośród nich 10 zmarło - wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia.


prof. Robert Ciborowski

13.03.2020, 08:26

"Nie wiemy ile to potrwa, po drugie nie wiemy jak będzie wyglądać kwestia zaliczenia, odrabiania zajęć, których nie możemy wprowadzić do systemu zdalnego" - mówi o zawieszeniu zajęć na uczelniach rektor UwB.


Obwodnice, mleko a koronawirus, podatek od mięsa

10.02.2020, 12:44

Pięć obwodnic powstanie w województwie podlaskim. Europosłowie zapowiadają debatę o specjalnym opodatkowaniu mięsa. Będzie też o mleczarstwie i wpływie koronawirusa na spadek spożycia mlecznych przetworów w Chinach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok