Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - Międzynarodowy Dzień Teatru

Kultura online - Międzynarodowy Dzień Teatru

autor: Joanna Szubzda, Olga Gordiejew

27.03.2020, 09:55, akt. 11:37

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Co prawda placówki kultury nie otwierają - jak zazwyczaj - swoich drzwi, ale to nie oznacza, że nie przygotowały atrakcji dla swojej publiczności.

"Opowiesci o zwyczajnym szaleństwie", fot. Bartek Warzecha, mat. pras. Teatru Dramatycznego w Białymstoku
"Opowiesci o zwyczajnym szaleństwie", fot. Bartek Warzecha, mat. pras. Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Transmisja spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie"

Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaprezentuje nagranie spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki, w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.


Opis ze strony Teatru:

To portret zbiorowości, w której samotność jest normą, a miłość ma coś z fast foodu - nie może trwać zbyt długo, bo następni wygłodzeni klienci czekają w kolejce. Główny bohater, Petr, ciągle wpada w wir absurdalnych sytuacji, które skutecznie niszczą jego życie osobiste i dobrze zapowiadającą się karierę dyspozytora lotów. Z wieży nawigacyjnej ląduje za kierownicą wózka widłowego na lotniskowym terminalu przeładunkowym.

Również rodzice Petra nie są standardowi. Opętana dobroczynnością matka bombarduje paczkami ze znoszoną odzieżą ofiary katastrof żywiołowych na świecie, a ofiarom wojny oddaje regularnie swoją krew. Ojciec, który niegdyś dźwięcznym głosem odczytywał komentarze do socjalistycznych kronik, ze wzruszającą bezradnością nie potrafi odnaleźć się w nowych czasach. Jeden przypadkowy telefon i odrobina czarnej magii puszczają w ruch karuzelę komicznych sytuacji, pełnych codziennego "zwyczajnego szaleństwa..."                        


Transmisja odbędzie się w piątek (27.03) o 20:00 w serwisie YouTube.


W przedstawieniu grają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichuckii, Dawid Franciszek Malec, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław i Łukasz Borkowski.

Ponadto Teatr Dramatyczny obiecuje atrakcje przez cały tydzień, warto więc zaglądać na Facebooka placówki.

  

Konkursy na pracę plastyczną i sztukę teatralną

Białostocki Teatr Lalek znalazł sposób na nudę w domu. Zaprasza najmłodszych widzów do udziału w konkursie na pracę plastyczną "Twój ulubiony bohater spektaklu BTL". Prace wykonane dowolną techniką, w formacie A4 należy przesyłać do 30 kwietnia na adres: Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1, 15-875 Białystok, z dopiskiem: "Konkurs plastyczny".

Nagrodą dla zwycięzcy będzie udział w premierowych pokazach spektakli BTL dla dzieci w sezonie artystycznym 2020/2021. Szczegóły na www.btl.bialystok.pl.

Dla dorosłych teatr przygotował konkurs na napisanie sztuki teatralnej w jednym akcie pod hasłem "I zatrzymał się czas". Należy przesłać plik PDF zawierający tekst na adres edubrowska@btl.bialystok.pl, podać imię, nazwisko i dane teleadresowe. Można też sztukę wysłać pocztą tradycyjną na adres: Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1, 15-875 Białystok. Sztukę należy wydrukować w trzech egzemplarzach i podpisać, z dopiskiem "Konkurs na jednoaktówkę".

Zgłoszenia online i pocztą teatr przyjmuje do 30 kwietnia 2020 roku (decyduje data stempla pocztowego). Nagrodą dla zwycięzcy będzie udział we wszystkich premierowych pokazach spektakli BTL w sezonie artystycznym 2020/2021. Szczegóły na btl.bialystok.pl/aktualnosci/konkurs-na-napisanie-sztuki-teatralnej.


Sztuki Wierszalina i Akademii Teatralnej

Teatr Wierszalin z Supraśla dzieli się "Historyją o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Sztukę znajdziemy na wierszalin.pl. A Akademia Teatralna udostępniła link do przedstawienia "Świętoszek" według Moliera.Warto też przeczytać orędzie, które w tym roku napisał artysta Szahid Nadim. To czołowy pakistański dramaturg i lider znanego Teatru Adźoka (Ajoka Theatre). Więcej na narodowy.pl.


"Halka" Moniuszki w TVP Kultura

W niedzielę, 29 marca w TVP Kultura będzie można obejrzeć "Halkę" Moniuszki, która miała swoją premierę 15 grudnia 2019 roku w Theater an der Wien. Wzbudzającą wiele emocji inscenizację polskiej opery narodowej przygotował Mariusz Treliński.

W wiedeńskich spektaklach w główne role wcielili się Corinne Winters (Halka), Piotr Beczała (Jontek), Tomasz Konieczny (Janusz) i Natalia Kawałek (Zosia). Za muzyczne przygotowanie premiery odpowiadał Łukasz Borowicz, który poprowadził orkiestrę zarówno w Theater an der Wien, jak i w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, gdzie warszawska publiczność mogła oglądać nową produkcję "Halki" w lutym 2020 roku.

Emisja nagrania zaplanowana jest na 17:50.


Zwroty za bilety do Opery

Ważna informacja dla wszystkich, którzy czekają na zwrot pieniędzy za bilety do Opery i Filharmonii Podlaskiej. Czas oczekiwania na pieniądze, jeżeli chodzi o transakcje bezgotówkowe, wydłużył się do miesiąca. Powodem jest duża liczba nadsyłanych zwrotów, banki pracują wolniej. Szczegóły dotyczące zwrotów oifp.eu.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
SZKOŁA
1.06.2020, 12:18, akt. 14:46

Do wakacji nauczanie zdalneźródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietnaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok