Radio Białystok | Wiadomości | Telefon do seniora, zakupy czy pomysły na nudę - podlaskie urzędy pomagają mieszkańcom w czasie epidemii

Telefon do seniora, zakupy czy pomysły na nudę - podlaskie urzędy pomagają mieszkańcom w czasie epidemii

autor: Adam Dąbrowski

28.03.2020, 07:43, akt. 14:06

Wszystkie urzędy miast i gmin w województwie podlaskim, mimo ograniczenia kontaktów z interesantami, starają się pomóc im przetrwać ten najtrudniejszy okres.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jedne trochę wcześniej, drugie nieco później, ale wszystkie urzędy miast i gmin w województwie podlaskim do minimum ograniczyły przyjmowanie interesantów.

Mimo ograniczeń jednak, które nałożyła na wszystkich epidemia, także i samorządy starają się pomóc mieszkańcom przetrwać ten najtrudniejszy okres.

Oczywiście wszystkie przypominają swoim mieszkańcom numery telefonów, pod którymi dyżurują urzędnicy i adresy mailowe, z których odbierają korespondencję od mieszkańców. Są jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy osobista wizyta petenta w urzędzie jest konieczna, takie jak odebranie dowodu osobistego lub aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego. I tu rozwiązań wprowadzono kilka. 

W gminie Nowe Piekuty np. interesanci są przyjmowani przez wyznaczoną osobę w największej sali urzędu gminy na parterze, a przed wejściem do niej będzie płyn dezynfekujący. 

W Szepietowie natomiast można wejść do urzędu miasta z zewnątrz tylko przez półtorej godziny – od południa do wpół do drugiej. Najczęściej jednak wybrano jeszcze inna opcję – tylko wizyty wcześniej umówione telefonicznie z konkretną sprawą, na konkretną godzinę. Przy okazji przypomniano mieszkańcom, że pismo, wniosek, czy inny dokument mogą dostarczyć do urzędu niekoniecznie osobiście, bo nadal funkcjonuje poczta. 

Tu w ułatwieniu życia najdalej poszły chyba władze gminy Rutki, które na swojej stronie internetowej, w jednym miejscu zamieściły druki wszystkich dokumentów – w sumie 35. Każdy można wydrukować, wypełnić i np. wysłać listem. Gminy, które już mają wprowadzony smsowy system powiadamiania mieszkańców, teraz przypominają, że nadal można się dopisywać do gminnej bazy i zacząć otrzymywać najnowsze informacje bezpośrednio na własny telefon. 

Najwięcej troski wszyscy wykazują wobec potrzebujących, przede wszystkim seniorów, którzy są także w grupie największego ryzyka. Kilka samorządów informuje swoich mieszkańców, że telefoniczne dyżury Ośrodków Pomocy Społecznej zostały wydłużone do godz. 19:00 i do tego czasu można dzwonić z prośbą np. o zrobienie niezbędnych zakupów. Oczywiście zrobienie za darmo, ale za artykuły musi zapłacić zgłaszający taką potrzebę. Z tym, że od razy wprowadzono ograniczenie – np. w Ciechanowcu ich suma nie może przekroczyć 100, a w Nowych Piekutach 120 zł. Od razu jednak władze uprzedziły zainteresowanych taką pomocą, żeby nie byli zbyt ufni wobec tych, którzy podawać się będą za wysłanników pomocy społecznej. Stąd konieczność wcześniejszej rozmowy telefonicznej.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedwabnem proponuje natomiast swoim mieszkańcom nie posiadającym rodziny, która o to może zadbać, tzw „Telefon do Seniora”, czyli codzienny telefoniczny monitoring stanu zdrowia i potrzeb takiego podopiecznego.

Niektóre samorządy próbują także nieco oderwać myśli mieszkańców od przygnębiającej rzeczywistości.

I tak Szepietowo przypomina, że do początku kwietnia zbiera jeszcze materiały do albumu o Ziemi Szepietowskiej. Chodzi o stare fotografie, ciekawostki historyczne, kulturowe, krajoznawcze i lokalne legendy. Można je nadsyłać drogą elektroniczną lub zadzwonić do Gminnego Ośrodka Kultury i umówić się na ich przekazanie.

Natomiast ośrodek kultury w Jedwabnem zorganizował dla swoich mieszkańców zajęcia twórcze bez wychodzenia z domu. Temat pierwszych warsztatów – ze względu na zbliżającą się Wielkanoc to pisanki.

| red: sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku kupiły 20 tys. maseczek - trafią m.in. do policji i szpitali

27.03.2020, 13:46

Jedni maseczki szyją, inni kupują już gotowe. Wszystko po to, by zmniejszać ryzyko zakażenia koronawirusem.


Zakupy, wykupienie leków czy wyprowadzenie psa - to tylko niektóre prośby, z którymi seniorzy zwracają się do wolontariuszy

27.03.2020, 12:53

Zdarzają się prośby o kupno ziemi do kwiatków czy wytrzepanie legowiska dla kota


Zambrowianie szyją maseczki ochronne

27.03.2020, 11:50

Na razie jest ich kilkaset, ale cały czas powstają kolejne – w Zambrowie z inicjatywy samorządu miasta szyte są maseczki ochronne dla mieszkańców.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
















źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok