Radio Białystok | Wiadomości | Dariusz Piontkowski: samorządy nie mogą zmniejszać dotacji niepublicznym placówkom

Dariusz Piontkowski: samorządy nie mogą zmniejszać dotacji niepublicznym placówkom

autor: Edyta Wołosik

31.03.2020, 14:56, akt. 15:37

To ciąg dalszy sprawy między dyrektorami niepublicznych przedszkoli i szkół w Białymstoku a władzami miasta.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Chodzi o zapowiedź obniżki dotacji - o 30 procent, co w wielu przypadkach oznaczałoby brak w kasie tych placówek kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. I choć zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację na razie wycofał się z tego pomysłu, to dyrektorzy poprosili o interpretację ministra edukacji narodowej.

W Białymstoku jest prawie 170 niepublicznych szkół i przedszkoli. W ubiegłym tygodniu ich dyrektorzy dostali pismo z Urzędu Miejskiego, że dotacja będzie o 30 procent niższa, bo – jak czytamy - jest bardzo trudna sytuacja budżetowa spowodowana zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii i czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek oświaty. To na przykład w przypadku niepublicznego przedszkola, w którym jest 50 dzieci, oznaczałoby 12 tysięcy złotych mniej miesięcznie.

To pismo zaskoczyło, ale też oburzyło dyrektorów. I choć zastępca prezydenta miasta - Rafał Rudnicki, który odpowiada za edukację oświadczył, że dotacja za marzec nie będzie jednak zmieniona, to niektórzy obawiają się jednak, że temat wróci. Dlatego m.in. napisali pismo do ministra edukacji narodowej – Dariusza Piontkowskiego. Dostali już odpowiedź. 

Czytamy w niej m.in., że „żadna jednostka samorządu terytorialnego nie ma podstaw prawnych do obniżania wysokości dotacji, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, że dotacja przysługuje danemu przedszkolu, czy szkole na każde dziecko, które tam uczęszcza". Oczywiście – jak czytamy dalej - jeszcze w tym półroczu będzie aktualizacja jej wysokości, ale nie ma to związku z kondycją finansową danego samorządu i że obowiązujące przepisy nie upoważniają samorządów do zmniejszania dotacji dla niepublicznych szkół i przedszkoli.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Niepubliczne przedszkola i szkoły dostaną całą dotację z budżetu Białegostoku - mimo zapowiedzi jej zmniejszenia

27.03.2020, 14:18

Zaskoczeni i oburzeni są dyrektorzy niepublicznych przedszkoli i szkół w Białymstoku. A to w związku z pismem, które dostali z Urzędu Miejskiego. Wynika z niego, że dostaną o 30 procent niższą dotację.


Podlać ogródek, zasiać rzeżuchę, przesadzić kwiatki - pomysłowy e-learning w siemiatyckim przedszkolu

23.03.2020, 08:55

Szkoły i przedszkola pozamykane - dzieci z rodzicami muszą zostać w domach. Przerwa w szkołach nie skończy się 25 marca, a potrwa do świąt wielkanocnych.


Rodzice w Białymstoku nie zapłacą za przedszkola podczas przerwy spowodowanej koronawirusem

18.03.2020, 12:08

Rodzice białostockich przedszkolaków nie będą płacić za czas, kiedy dzieci nie ma w przedszkolu. Tak wynika z obowiązującej uchwały Rady Miasta. Dotyczy to placówek samorządowych i niepublicznych, ale tylko tych z którymi miasto ma podpisaną umowę.


Jest decyzja rządu o zamknięciu szkół, uczelni, kin i muzeów

11.03.2020, 10:36

Premier: podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok