Radio Białystok | Wiadomości | Niepubliczne przedszkola i szkoły dostaną całą dotację z budżetu Białegostoku - mimo zapowiedzi jej zmniejszenia

Niepubliczne przedszkola i szkoły dostaną całą dotację z budżetu Białegostoku - mimo zapowiedzi jej zmniejszenia

autor: Edyta Wołosik

27.03.2020, 14:18, akt. 15:34

Zaskoczeni i oburzeni są dyrektorzy niepublicznych przedszkoli i szkół w Białymstoku. A to w związku z pismem, które dostali z Urzędu Miejskiego. Wynika z niego, że dostaną o 30 procent niższą dotację.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Argumenty są następujące: bardzo trudna sytuacja budżetowa spowodowana zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii i czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek oświaty.

To pismo zaskoczyło, ale też oburzyło dyrektorów niepublicznych szkół i przedszkoli, a jest ich w mieście prawie 170. Podkreślają, że dla nich ta dotacja to w wielu przypadkach "być", albo "nie być", że mimo, że placówki są nieczynne, to nadal koszty muszą ponosić, czyli np. wypłacać pensje, czy opłacać czynsz za wynajmowany budynek. Dlatego wspólnie zamierzają skierować pismo do prezydenta Białegostoku. Pismo napisał już marszałek województwa podlaskiego - Artur Kosicki. 

Czytamy w nim m.in.: "oszczędności na dzieciach i młodzieży uważam za element cynicznej i nieodpowiedzialnej gry politycznej; ponadto cios ten bardzo mocno uderza w przedsiębiorców prowadzących te podmioty".

Zastępca prezydenta Białegostoku - Rafał Rudnicki, który podpisał pismo do szkół i przedszkoli o zmniejszonej dotacji odpowiedział już wcześniej, że temat jest nieaktualny, że za marzec dotacja nie będzie zmieniona. Dyrektorzy placówek obawiają się jednak, że temat wróci.

A o jakie pieniądze chodzi? Na przykład w przypadku niepublicznego przedszkola, w którym jest 50 dzieci, dotacja pomniejszona o 30 procent oznaczałaby 12 tysięcy złotych mniej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Szkoły będą mogły bezpłatnie użyczać sprzęt do kształcenia na odległość dla uczniów i nauczycieli

27.03.2020, 12:26

Ministerstwo edukacji znowelizowało rozporządzenie dotyczące rozwiązań wdrożonych ze względu na epidemię koronawirusa. Szkoły będą mogły bezpłatnie użyczać sprzęt do kształcenia na odległość dla uczniów i nauczycieli.


Zdalne nauczanie w praktyce

27.03.2020, 12:13

Edukacja przeniosła się do internetu. Szkoły w trakcie kwarantanny społecznej uruchomiły zdalne nauczanie. W audycji nasi goście opowiadają, jak to wygląda w praktyce i jakie wnioski płyną z tego doświadczenia na przyszłość.


Laptopy, programy komputerowe, internet dla uczniów i nauczycieli - takie zakupy mogą już robić samorządy

27.03.2020, 09:11

Laptopy, programy komputerowe, a nawet mobilny Internet dla uczniów i nauczycieli. Takie zakupy mogą już robić samorządy, a pieniądze zwróci unijny budżet.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
SZKOŁA
1.06.2020, 12:18, akt. 12:58

Do wakacji nauczanie zdalneźródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietnaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok