Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura prowadzi śledztwo ws. pożarów w Studziankach

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. pożarów w Studziankach

3.04.2020, 16:25, akt. 16:56

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku prowadzi śledztwo w sprawie trzech tegorocznych pożarów na składowisku odpadów w Studziankach.

Pożar w Studziankach, autor fot. Sebastian Ptaszyński
Pożar w Studziankach, autor fot. Sebastian Ptaszyński

Ostatni pożar w Studziankach strażacy gasili przed tygodniem. Paliły się dwie hałdy, ale też odpady składowane w budynku. Na jednej z tych hałd, wysokiej na ok. 30 metrów, ogień objął ok. 800 metrów kwadr. powierzchni. W działaniach wzięło udział prawie 30 zastępów strażackich.

Czy składowisko zagraża ludziom lub środowisku?

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Białymstoku. Dotyczy nie tylko samych okoliczności pożaru, ale również kwestii środowiskowych. Jak powiedział szef tej prokuratury Karol Radziwonowicz, chodzi o art. 183 par.1 Kodeksu Karnego, według którego odpowiedzialności prawnej podlega osoba, która wbrew przepisom "składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym".

Prokurator Radziwonowicz zaznaczył, że sprawa będzie wyjaśniana - w jednym śledztwie - wraz z dwoma innymi tegorocznymi pożarami na składowisku w Studziankach, które miały miejsce 9 lutego i 3 marca.

Do pożarów dochodzi od lat

Kilka postępowań - dotyczących ubiegłorocznych pożarów z czerwca, listopada oraz grudnia - prowadziła też Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Żadne z nich nie zakończyło się postawieniem komukolwiek zarzutów. Podobnie było również z wcześniejszymi postępowaniami.

Do pożarów na terenie należącej do prywatnej firmy sortowni odpadów w Studziankach dochodzi od lat. Największy z nich na składowisku znajdującym się w tej podbiałostockiej miejscowości miał miejsce w 2012 roku. Akcja gaśnicza oraz dogaszanie trwały w sumie 8 dni. Ostatecznie pożar ugaszono, zasypując hałdę piaskiem. Kiedy jest to zasadne, strażacy nadal stosują tę metodę do gaszenia ognia tlącego się wewnątrz hałd sprasowanych odpadów.

Na początku 2020 r. grupa okolicznych mieszkańców rozpoczęła akcję pod hasłem "Stop pożarom w Studziankach", by doprowadzić do ostatecznego zamknięcia składowiska i neutralizacji zgromadzonych tam odpadów.

źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Apel burmistrza Wasilkowa do marszałka woj. podlaskiego o interwencję ws. sortowni w Studziankach

31.03.2020, 17:44

Chociaż sortownia w Studziankach nie przyjmuje teraz nowych odpadów, to na jej terenie zalegają tysiące ton śmieci. Dlatego burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz apeluje do marszałka woj. podlaskiego Artura Kosickiego o podjęcie stosownych decyzji w sprawie uprzątnięcia tego miejsca.


Kolejny pożar w Studziankach - strażacy gasili śmieci kilka godzin

27.03.2020, 18:20

Strażacy opanowali w nocy pożar, który w piątek po południu (27.03) wybuchł na terenie sortowni odpadów w Studziankach k. Białegostoku. Gasili pożar na dwóch hałdach i w budynku, w którym również składowano odpady. W działaniach wzięło w sumie udział prawie 30 zastępów strażackich.


Sortownia w Studziankach nie stosuje się do zaleceń przeciwpożarowych - będą kolejne grzywny

3.03.2020, 18:27

Żadne zalecenia dotyczące ochrony przeciwpożarowej w sortowni odpadów w Studziankach nie zostały wykonane. Takie są wnioski z kontroli przeprowadzonej przez strażaków w instalacji w poprzednim miesiącu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok