Radio Białystok | Wiadomości | Sanepid i strażacy dostali alkohol od KAS m.in. ze zlikwidowanej bimbrowni

Sanepid i strażacy dostali alkohol od KAS m.in. ze zlikwidowanej bimbrowni

6.04.2020, 15:36, akt. 18:53

Kolejna partia nielegalnego alkoholu będzie wykorzystana do zabiegów dezynfekcyjnych w profilaktyce przeciwko zakażeniu koronawirusem.

źródło: podlaskie.kas.gov.pl
źródło: podlaskie.kas.gov.pl

Blisko 270 litrów alkoholu

Do sanepidu i Straży Pożarnej trafiło blisko 270 litrów alkoholu zatrzymanego przez Krajową Administrację Skarbową, m.in. ze zlikwidowanej bimbrowni. Będzie on wykorzystany do działań dezynfekcyjnych.

Białostocki Drugi Urząd Skarbowy przekazał miejscowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 210 litrów alkoholu - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz. Dodatkowe 58 litrów dostali suwalscy strażacy od tamtejszego urzędu skarbowego.

To alkohol zatrzymany podczas kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy KAS na terenie województwa. Część pochodzi ze zlikwidowanej bimbrowni, a część została zarekwirowana podczas przeszukania na prywatnej posesji. Po zakończonych postępowaniach sądowych jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa orzekł sąd.

Do dezynfekcji miejsc i sprzętu

W przypadku wojewódzkiego sanepidu to druga partia nielegalnego alkoholu przekazana tej instytucji przez Krajową Administrację Skarbową.  Pod koniec marca trafiły tam ponad 264 litry alkoholu o różnej mocy, zarekwirowanego przez KAS podczas kontroli na polsko-białoruskich przejściach granicznych oraz na bazarach i targowiskach w Podlaskiem.

Szefowa WSSE w Białymstoku Elżbieta Kraszewska mówiła, że alkohol będzie wykorzystywany do odkażania miejsc i sprzętów (również laboratoryjnych), które wymagają dezynfekcji.

Zwykle alkohol jest utylizowany

Jak wynika ze statystyk, w 2019 r. KAS w Podlaskiem zarekwirowała łącznie 18,5 tys. litrów alkoholu, zarówno z przemytu na granicy z Białorusią, kontroli na targowiskach, jak również wskutek likwidacji kilku dużych bimbrowni w regionie. Zwykle po zakończeniu postępowań sądowych zajęty nielegalny towar jest utylizowany, ale w obecnej  sytuacji alkohol może być wykorzystany w walce z epidemią koronawirusa.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 56 mln zł dla podlaskich placówek medycznych na walkę z koronawirusem [wideo]

6.04.2020, 13:11

Ponad 56 mln zł na sprzęt, doposażenie, testy, trafi do 14 jednostek medycznych w Podlaskiem. Podlaski Pakiet Medyczny ogłosił w poniedziałek (06.04) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Na co dzień produkują okna i drzwi - teraz także przyłbice chroniące przed zarażeniem koronawirusem

4.04.2020, 10:21

Kolejne podlaskie przedsiębiorstwa odpowiadają na apel szpitali o pomoc w walce z koronawirusem. Wśród nich jest także firma Abakus z Choroszczy.


Augustów: Komendant policji wnioskuje o wprowadzenie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu

31.03.2020, 14:05

Czy w Augustowie zostanie wprowadzony zakaz nocnej sprzedaży alkoholu? Wnioskuje o to komendant policji Adam Miezianko. Pismo w tej sprawie skierował właśnie do władz miasta.


Podlaska KAS przekazała sanepidowi alkohol m.in. zatrzymany podczas przemytu

27.03.2020, 15:38

Ponad 264 litry alkoholu zatrzymanego m.in. podczas prób przemytu nieodpłatnie przekazała w piątek (27.03) podlaska KAS Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Alkohol będzie wykorzystany przez sanepid do zabiegów dezynfekcyjnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok