Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - wspomnienie Andrzeja Strumiłły, "Wieczernik" w Teatrze Telewizji i Festiwal "Misteria Paschalia" online

Kultura online - wspomnienie Andrzeja Strumiłły, "Wieczernik" w Teatrze Telewizji i Festiwal "Misteria Paschalia" online

autor: Olga Gordiejew

9.04.2020, 14:24, akt. 14:54

Dziś smutny i refleksyjny czas w kulturze.

prof. Andrzej Strumiłło, fot. Monika Kalicka
prof. Andrzej Strumiłło, fot. Monika Kalicka

Zmarł Mistrz znad Wigier

To bardzo smutny czas dla kultury. Dziś w nocy w suwalskim szpitalu w wieku 93 lat zmarł Andrzej Strumiłło. Wybitny malarz, rzeźbiarz, poeta, pisarz, fotograf, grafik, scenograf, Honorowy Obywatel Suwałk i Ambasador Województwa Podlaskiego. 


Nie żyje Andrzej Strumiłło
"Wieczernik" w Teatrze Telewizji 

"Wieczernik" to dramat poetycki Ernesta Brylla, nawiązujący do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych, we współczesnej inscenizacji. W Wieczerniku, gdzie odbyła się pożegnalna, Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami, po ukrzyżowaniu Mistrza jego uczniowie raz jeszcze spotkali się, by wspólnie przeżywać te wyjątkowo bolesne dla nich chwile. Atmosferę napięcia i niepokoju przerwała niespodziewana wiadomość o zniknięciu ciała Jezusa z grobu. W miejsce niezliczonych teorii na temat przyczyn tego zniknięcia zaczęło pojawiać się radosne przeżywanie Zmartwychwstania Chrystusa i doświadczenie mistycznej obecności mistrza.

Utwór Brylla, napisany w 1984 roku, został poddany ówczesnej cenzurze, zakazano jego publikacji oraz wystawiania na deskach teatru. Pomimo tego Andrzej Wajda z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o jego realizacji w Wielkanoc 1985 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie. W spektaklu wystąpili m.in. Ewa Dałkowska, Radosław Pazura, Marcin Kwaśny i Ksawery Szlenkier.

Spektakl można obejrzeć na stronie.


Festiwal "Misteria Paschalia" online 

Festiwal Misteria Paschalia przenosi się - jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu - do internetu. W trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy będzie można wysłuchać aż 11 najlepszych koncertów z poprzednich odsłon krakowskiego święta muzyki dawnej.


#Zostanwdomu i oglądaj koncerty live

Kto szuka innych brzmień i komu brakuje muzycznej rozrywki, to obok koncertów Kawarantanna na na znajdziemy na Facebooku cykl Męskie Granie #wdomu. Już dziś o 20:15, na żywo prosto z domu - Daria Zawiałow.

Link do transmisji będzie na stronie

Poprzez akcję - artyści, Żywiec i Męskie Granie oraz Onet zbierają środki dla siepomaga.pl na rzecz walki z COVID-19.


BTL zaprasza na bajki 

Białostocki Teatr Lalek tradycyjnie zaprasza do słuchania bajki online. Dziś "Król Drozdobrody" w interpretacji Marty Guśniowskiej i Krzysztofa Bitdorfa.

Na profilu Facebookowym Białostockiego Teatru Lalek pojawił się nowy cykl: LALKI o LALKACH! To spotkania z Błażejem Piotrowskim - aktorem BTL oraz sympatycznym szczurem znanym ze spektaklu BTL "Straszna piątka" w reżyserii Marii Żynel. 

Jeszcze w zielone gramy

A na koniec proponujemy spotkanie z aktorami Teatru Ateneum, którzy online zaśpiewali razem "Jeszcze w zielone gramy" Wojciecha Młynarskiego.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok