Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Piątek - dzień, w którym wspominamy cierpienie oraz śmierć Chrystusa

Wielki Piątek - dzień, w którym wspominamy cierpienie oraz śmierć Chrystusa

autor: Dominika Dębska

10.04.2020, 10:20, akt. 10:22

Dziś (10.04) w Kościele Katolickim Wielki Piątek. Podczas liturgii wierni słuchają opisu Męki Pańskiej oraz adorują krzyż.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje mszy

Tego dnia Chrystus przez swoją ofiarę wydaje się nam szczególnie bliski - wyjaśnia dominikanin, ojciec Piotr Frey.

Jezus staje się dziś (10.04) solidarny z cierpiącymi, z całą ludzkością, która doznaje trudu i śmierci - odpowiada na obecne w człowieku wezwanie "Boże zstąp na ziemię i zobacz, że jest nam ciężko - doświadcz, że nie jest łatwo być człowiekiem

 - mówi ojciec Piotr Frey.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje mszy. W tym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią wieczorna Liturgia Męki Pańskiej została przeniesiona na wcześniejszą godzinę.

Przyśpieszyliśmy ją na godzinę 15:00, moment śmierci Jezusa na krzyżu, by był to moment duchowego zjednoczenia z Jezusem, który umiera. A potem, by był ten czas na spokojne przyjście do kościoła i indywidualną adorację krzyża do godzin późnowieczornych 

- mówi metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda.

Bez ucałowania krzyża

Wierni mają w tym roku oddać cześć krzyżowi nie przez ucałowanie, a przyklęknięcie. Metropolita białostocki zachęca, by wierni, którzy nie będą mogli wziąć udziału w Liturgii Męki Pańskiej wysłuchali transmisji nabożeństwa, a adorację przygotowali w swoim domu.

Polskie Radio Białystok o godzinie 15:00 będzie transmitować Liturgię Męki Pańskiej z białostockiej katedry. Nabożeństwu przewodniczyć ma bp Henryk Ciereszko.

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w kalendarzu liturgicznym, kiedy wiernych obowiązuje post ścisły. To szczególny rodzaj pokuty i zadośćuczynienia. Oprócz Wielkiego Piątku post ścisły obowiązuje jeszcze w Środę Popielcową. Wierni mają tego dnia powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a także ograniczyć się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Post ścisły obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wierni suwalskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia będą mogli oglądać w internecie transmisje z obchodów Triduum Paschalnego

10.04.2020, 08:13

Pierwotnie miało to być uzależnione od posiadania tysiąca subskrypcji na YouTubie, ale ostatecznie warunek ten okazał się nieobowiązkowy. W kolejne dni mieszkańcy będą więc mogli oglądać na żywo msze z kościoła Salezjanów.


Abp Gądecki: mimo zmienionej formy, nie zmienia się istota Triduum Paschalnego

9.04.2020, 12:35

Epidemia i związane z nią ograniczenia domagają się zmiany formy przeżywania Triduum Paschalnego, ale nie zmienia się jego sens - podkreśla Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Poprosił o modlitwę i wsparcie dla osób, które podczas Triduum i Wielkanocy, będą pomagały chorym, samotnym i wszystkim potrzebującym.


Rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku

9.04.2020, 08:20

We czwartek (09.04) w Kościele rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wierni będą wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody inauguruje Wielki Czwartek, upamiętniający ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.


"Rekolekcje z pustego kościoła" - reportaż Dominiki Dębskiej

9.04.2020, 00:01

Tegoroczną Wielkanoc musimy obchodzić zupełnie inaczej niż zwykle. W cieniu epidemii, zamknięci w domach, bez możliwości spotkania z bliskimi, bez udziału w mszach i nabożeństwach. 


Tegoroczny Wielki Tydzień zachętą do wiary i nadziei

6.04.2020, 13:44

Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary - podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.


Nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnej w archidiecezji białostockiej

26.03.2020, 16:02

W tym roku w archidiecezji białostockiej nie będzie procesji rezurekcyjnej ani święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Takie między innymi środki ostrożności nakazał metropolita abp Tadeusz Wojda w związku z epidemią koronawirusa. Obszerne zarządzenie na najbliższy czas opublikowano w czwartkowe (26.03) popołudnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok