Radio Białystok | Wiadomości | Do lasów bez maseczki, godziny dla seniorów tylko w tygodniu - jest nowe rozporządzenie

Do lasów bez maseczki, godziny dla seniorów tylko w tygodniu - jest nowe rozporządzenie

19.04.2020, 17:49, akt. 18:12

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Zgodnie z nim od poniedziałku (19.04) możliwe będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych m.in. po parkach i lasach. W weekendy nie będzie godzin dla seniorów w sklepach.

Fotolia.com
Fotolia.com

W lasach nie trzeba zakrywać ust i nosa


Od poniedziałku (20 kwietnia) ponownie zostaną otwarte lasy i parki narodowe w całej Polsce, do których wstępu zabroniono z powodu epidemii koronawirusa - informuje Ministerstwo Środowiska. Nie będzie w nich obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Decyzję podjęto z rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Zgodnie z nią dyrektorzy parków narodowych będą mogli sami zadecydować, którą część parku pozostawią zamkniętą. Nie będzie im jednak wolno zamknąć parku w całości. Ich pracownicy i straże będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach.


Nowa normalność - etapy znoszenia ograniczeńMinisterstwo Środowiska podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i obowiązek utrzymania bezpiecznego odstępu. 


- Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma - powiedział minister Michał Woś.


Zgodnie z decyzją Rady Ministrów zamknięta pozostaje mała infrastruktura leśna, czyli urządzenia do zabawy dla dzieci, wiaty i miejsca biwakowe. Ze względu na panującą suszę należy zachować szczególna ostrożność.

W rozporządzeniu podkreślono, że powierzchnia lasów wynosząca w kraju około 9,2 mln ha jest bezpieczna dla ludzi i nie powoduje możliwości bezpośredniego spotkania. Zaznaczono, że jedynymi miejscami, gdzie ewentualnie może dojść do kontaktu i grupowania się osób są wskazane w przepisie obiekty.


Nowe zasady robienia zakupów Rozporządzenie Rady Ministrów podaje zasady dotyczące liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać np. w placówkach handlowych, na stacjach i targowiskach, a także na poczcie.

Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m kw. wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, zaś w sklepach o powierzchni większej niż 100 m kw. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni.


Godziny dla seniorów tylko w tygodniu

Jak zaznaczono, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 z tych usług skorzystać mogą wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. W mocy pozostanie zapis, że sklepy zapewniać mają jednorazowe rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk.


Co się jeszcze zmieni?


Od 20 kwietnia osoby poniżej 13 lat będą zobowiązane do poruszania się pod opieka osób dorosłych. Starsza młodzież, inaczej niż obecnie, nie będzie musiała mieć opiekuna.

W miejscach ogólnodostępnych obowiązkowe jest już teraz zasłanianie nosa i ust. Można to robić przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. W rozporządzeniu wskazano, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy przebywania na terenie lasów.

Doprecyzowano, że zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych (i tylko w tych), a takim nie jest np.: gospodarstwo rolne lub rodzinne ogródki działkowe.


Kiedy musimy zakrywać usta i nos?Rozporządzenie przewiduje, że nadal, do odwołania, obowiązuje czasowe ograniczenie prowadzenie przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów spożywanych na miejscu; związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje oraz związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi. Ograniczenie dotyczy też m.in. prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Nadal obwiązywać mają ograniczenia dotyczące działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.


Zmiany w kościołach i w organizacji pogrzebów


W trakcie sprawowania kultu religijnego w budynku będzie mógł znajdować się jeden uczestnik na 15 m kw. powierzchni tego budynku, nie wliczając osób sprawujących kult. Podczas pogrzebu na cmentarzu będzie mogło znajdować się nie więcej niż 50 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny, dokonujących pochówku lub zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

Aktualne będą rozwiązania dotyczące zaprzestania udzielania świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Nadal wstrzymana ma być rehabilitacja, z wyjątkiem sytuacji grożącej poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta oraz m.in. świadczeń udzielanych za pomocą systemów teleinformatycznych.

Rozporządzenie utrzymuje zakaz zgromadzeń. W mocy będzie też m.in. zakaz korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich, w części w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci. Zakaz dotyczy także znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

źródło: PAP, IAR | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gdzie kupić maseczkę w Białymstoku?

19.04.2020, 14:09

Białostocki magistrat publikuje listę lokalnych firm i sklepów, w których można kupić maseczki ochronne, wymagane do zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Zainteresowane firmy powinni same zgłaszać się do urzędu; ich dane trafiają na listę, która ma być stale uzupełniana.


Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

19.04.2020, 10:16

Od poniedziałku, 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.


Kiedy musimy zakryć usta i nos?

17.04.2020, 09:57

Od 16 kwietnia do odwołania, przebywając w miejscach ogólnodostępnych, musimy zakrywać usta i nos.


Szumowski: od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę

14.04.2020, 12:07

Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - poinformował we wtorek rano (14.04) minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
20.10.2020, 08:01, akt. 14:51

Uwaga! Mikrofon czeka!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok