Radio Białystok | Wiadomości | Mateusz Morawiecki: przekażemy dodatkowe środki na ratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego

Mateusz Morawiecki: przekażemy dodatkowe środki na ratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego

22.04.2020, 13:05, akt. 14:00

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

- Zarządziłem na dzisiaj odprawę służb i podjąłem decyzję o przekazaniu dodatkowych środków rezerwy budżetowej na ratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego; zmagamy się z żywiołem ognia, który trawi ten park - poinformował w środę (22.04) premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.


- Niestety, ale równolegle z walką z koronawirusem zmagamy się jeszcze z  żywiołem ognia, który trawi Biebrzański Park Narodowy - napisał na  Facebooku premier Morawiecki. - Polscy strażacy z Państwowa Straż  Pożarna i druhowie z OSP, leśnicy z Lasy Państwowe, miłośnicy przyrody,  lokalne oddziały Wojska Obrony Terytorialnej i mieszkańcy pobliskich  miejscowości wspólnie toczą walkę z pożarem jednego ze światowych cudów  natury - napisał szef rządu.

 

Pożar w parku wybuchł w niedzielę wieczorem (19.04). Jest przygaszany, ale susza i silny wiatr sprawiają, że znowu się roznieca - informował wcześniej Park i straż pożarna. Ogień objął już ponad 6 tys. hektarów traw, trzcinowisk i lasu na terenie Biebrzańskiego PN.

W akcji gaśniczej i innych działaniach biorą udział strażacy zawodowi i ochotnicy, pracownicy parku narodowego i lasów państwowych, żołnierze WOT, okoliczni mieszkańcy; pomagają też samorządowcy.


- W akcji uczestniczą już cztery gaśnicze dromadery M18B - po dwa z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie, dziś (środa) wysyłamy dodatkowo z lądowiska w Brynku nowoczesny śmigłowiec gaśniczy airbus AS350 (eurocopter) z RDLP w Katowicach - poinformowała w rzeczniczka LP Anna Malinowska.


Dodała, że na miejscu są też m.in. trzy lekkie samochody patrolowo-gaśnicze z nadleśnictw Augustów, Rajgród i Knyszyn. - Głównym zadaniem strażników leśnych obsługujących te pojazdy jest koordynacja komunikacji radiowej pomiędzy sztabem PSP dowodzącym akcją gaśniczą a samolotami - dodała Malinowska.

Jak poinformował w rozmowie rzecznik prasowy KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, decyzją Komendanta Głównego PSP st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka uruchomiono Centralne Odwody Operacyjne w Poznaniu i Krakowie. Na miejsce ma dojechać ok. 180 strażaków. Do BPN wysłano również ciężki samochód dowodzenia i łączności.

Do pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym dochodzi rokrocznie, zwykle nie przekraczają one jednak łącznie powierzchni 200 ha w ciągu jednego roku, ale tak dużych jak obecny, nie odnotowano od kilkunastu lat.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym, zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Chroni cenne obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosia.


źródło: PAP | red: rbon, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny dzień gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym [wideo, zdjęcia]

22.04.2020, 08:52

Strażacy i inne służby kontynuują w środę (22.04) gaszenie pożaru bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego w kraju obszaru chronionego. Akcja trwa, z niedługimi przerwami, od godzin wieczornych w niedzielę (19.04).


Trwa zbiórka pieniędzy na walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym

22.04.2020, 08:01

Od niedzielnego wieczora (19.04) ogień strawił tam już blisko dwa tysiące hektarów łąk, bagien i lasów.


Kolejny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym [wideo, zdjęcia]

21.04.2020, 11:55

We wtorek (21.04) palą się ponownie bagienne tereny w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie nad ranem zagaszono pożar - poinformowała straż pożarna. Zadymienia i zarzewia ognia pojawiły się w okolicach miejscowości Wroceń i Polkowo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok