Radio Białystok | Wiadomości | Białowieski PN zachęca turystów do odwiedzin w Rezerwacie Pokazowym Żubrów

Białowieski PN zachęca turystów do odwiedzin w Rezerwacie Pokazowym Żubrów

2.05.2020, 09:02, akt. 09:14

W formie specjalnego filmiku, Białowieski Park Narodowy zachęca turystów do odwiedzin w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie są nie tylko żubry, ale też inne zwierzęta. Obowiązują obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, ale odwiedziny są możliwe.

Fotolia.com
Fotolia.com

Białowieski PN ponownie dostępny dla turystów

Białowieski PN jest ponownie dostępny dla turystów od 20 kwietnia, wcześniej czasowo obowiązywał zakaz wstępu ze względu na epidemię koronawirusa.

Białowieski PN jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Rezerwat pokazowy to jedno z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miejsc w tym parku. Białowieskie PN podał, że w 2019 r. rezerwat pokazowy odwiedziło ok. 170 tys. turystów z kraju i zagranicy.

Park przypomina, że na terenie rezerwatu pokazowego oprócz żubrów są też wilki, łosie, ryś, jelenie, sarny czy koniki polskie.

Park zachęca teraz do wizyt w Rezerwacie Pokazowym Żubrów (RPŻ), bo kupując bilet można także wesprzeć park w zapewnieniu opieki zwierzętom, które tam przebywają. Zachętę zamieszczono np. w formie filmu zamieszczonego np. na stronie parku poświęconego żubrom, zapowiadane są kolejne.

Utrzymanie czworonożnych podopiecznych Rezerwatu Pokazowego Żubrów, zapewnienie im paszy i właściwej opieki nie zostało zawieszone na czas epidemii wirusa COVID-19, a jest niezależne od zaistniałych trudności. Jednak konieczność czasowego zamknięcia RPŻ dla odwiedzających uszczupliła znacznie środki Parku przeznaczone na ten cel. Tym serdeczniej zapraszamy do wizyty w RPŻ obecnie, gdy wiosenna pogoda i budząca się przyroda sprzyjają odpoczynkowi na świeżym powietrzu

 - poinformował Park w informacji przekazanej przez kierującą działem naukowo-edukacyjnym Białowieskiego PN Barbarę Iwaniuk.

Na terenie Rezerwatu może przebywać maksymalnie 40 osób

Według obowiązujących zasad ostrożności związanych z epidemią, jednocześnie na terenie Rezerwatu Pokazowego Żubrów może przebywać maksymalnie 40 osób jednocześnie. Obowiązuje zachowywanie dystansu. Nieczynne są place zabaw, a także pawilon edukacyjny. Bilety wstępu można kupować zarówno w internecie, jak i w kasie na miejscu. Przy kasie, jednocześnie nie może być więcej niż cztery osoby.

Białowieski PN apeluje również do turystów o ostrożność ze względu na panujące wysokie zagrożenie pożarowe z powodu suszy.

W kompleksach leśnych całej Polski, a więc i Puszczy Białowieskiej utrzymuje się bardzo niebezpieczna sytuacja pożarowa i związana z tym wysoka palność lasów. Należy mieć na uwadze, że za ok. 90 proc. pożarów lasów odpowiada ludzka nieostrożność lub umyślne podpalenia. Odbudowa różnorodności biologicznej ekosystemu po pożarze może trwać do kilkudziesięciu lat. Dlatego tak ważna jest nasza świadomość w kwestii zagrożenia pożarowego oraz edukacja w tym zakresie" 

- podkreśla Park w przekazanej informacji.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białowieży jest nowa atrakcja turystyczna

1.05.2020, 13:13

To kolejna atrakcja turystyczna w Białowieży.


Łukasz Ławrysz

1.05.2020, 09:00

przewodnik PTTK w Białowieży


Jak walczyć z pożarami w Puszczy Białowieskiej? Ekolodzy mają pomysły

29.04.2020, 14:31

Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła swoje pomysły dotyczące walki z pożarami w Puszczy Białowieskiej. Chcą m.in. powołania zespołu do spraw ochrony przeciwpożarowej.


Leśnicy odnawiają Puszczę Białowieską - sadzą nowe drzewa w miejsce usuniętych

13.04.2020, 13:17

Sadzą drzewa w miejsca, gdzie wycięto świerki zaatakowane przez kornika. Leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża pracują przy odnowieniach drzewostanu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok