Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy przygotowują się do otwierania żłobków i przedszkoli

Podlaskie samorządy przygotowują się do otwierania żłobków i przedszkoli

autor: Adam Dąbrowski, Renata Reda, Ryszard Minko, Wojciech Szubzda

4.05.2020, 13:57, akt. 5.05.2020, 14:17

Od środy (6.05) mogą być otwarte przedszkola, żłobki i grupy przedszkolne. Decyzja zależy od ich właścicieli lub organów prowadzących - czyli np. prezydentów miast i burmistrzów.

Andrey Kuzmin - stock.adobe.com
Andrey Kuzmin - stock.adobe.com

W Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach przedszkola jeszcze zamknięte - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedszkola w Wysokiem Mazowieckiem otwarte


Niektóre podlaskie samorządy zapowiadają, że placówki będą otwarte już od pierwszego możliwego dnia, inne - że zrobią to dopiero pod koniec maja.

Wiadomo już, że Wysokiem Mazowieckiem na przyjęcie maluchów już w środę (6.05) gotowe będą oba miejskie przedszkola - mówi burmistrz miasta Jarosław Siekierko.


- Będziemy grupy organizować, na razie zainteresowanie jest nieduże, bo rodzice też się boją, ale musimy pomału zaczynać. Decyzja należy do rodziców - mówi Jarosław Siekierko.


Natomiast w Zambrowie przedszkola zaczną przyjmować dzieci od 25 maja. - Taka decyzja zapadła po naradach m.in. z dyrektorami miejskich placówek - mówi burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

Do czasu otwarcia zambrowskich placówek ich dyrektorzy wspólnie opracują procedury zabezpieczania opiekunów i wychowanków, pracownicy przedszkoli przejdą szkolenia, a samorząd kupi środki i sprzęt - niezbędne do opieki nad dziećmi w nowych warunkach.


Michałowo otwiera przedszkole, Zabłudów jeszcze czeka


W Michałowie przedszkole będzie otwarte, ale nieczynny będzie punkt przedszkolny - natomiast w sąsiedniej gminie Zabłudów ponownego otwarcia placówek nie będzie.

Jak mówią włodarze obu niewielkich miast, decyzje zapadały przede wszystkim na podstawie opinii rodziców. - A ci mają wiele obaw w związku z panującą epidemią - mówi burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek.

Samorządowiec dodaje, że obawy te podzielają też dyrektorzy przedszkoli, którzy zwracają uwagę na trudności w dostosowaniu placówek do nieprecyzyjnych wymogów sanitarnych. Dlatego przedszkola w gminie Zabłudów nadal pozostaną zamknięte.

Obawy dotyczące ponownego otwarcia przedszkoli mają także mieszkańcy Michałowa, które wyrazili w specjalnej ankiecie. 

- Natomiast w toku szerokich konsultacji z dyrektorami placówek, radnymi i przedstawicielami rodziców przedszkolaków zdecydowano, że jednak przedszkole od 11 maja wznowi działalność - mówi zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora. 


Konrad Sikora dodaje, że zamknięty pozostanie punkt przedszkolny w siedzibie szkoły podstawowej.


W Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach przedszkola jeszcze zamknięte


Przedszkola i żłobki samorządowe w Bielsku Podlaskim, Hajnówce oraz gminie i mieście Siemiatycze nie będą otwarte 6 maja w środę. Niektóre przyjmą dzieci za kilka dni, inne w ogóle nie zdecydowały się na otwarcie.

Trzech publicznych przedszkoli i trzech żłobków, do których przed epidemią uczęszczało ok. 450 maluchów, nie otworzy burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Na portalu społecznościowym przeprowadził sondę wśród rodziców, z której wynika, że zaledwie kilka procent z nich zadeklarowała chęć posłania dzieci do przedszkoli i żłobków. Burmistrz czeka też na konkretne wskazówki z sanepidu w sprawie otwarcia placówek. Przewiduje, że będą one jednak zamknięte do 24 maja.

Wójt gminy Siemiatycze Edward Krasowski otworzy swoje placówki, ale dopiero za tydzień, 11 maja. Chęć posłania swoich dzieci do gminnego przedszkola, trzech oddziałów przedszkolnych i żłobka zadeklarowało około 30 procent rodziców. Teraz placówki czekają jeszcze na kontrolę Sanepidu.

Do 24 maja wciąż będą zamknięte samorządowe cztery przedszkola i żłobek w Hajnówce - informuje burmistrz Jerzy Sirak.

Tak samo zdecydował burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Zaznacza, że powiat bielski jest obszarem, gdzie występuje najwięcej zakażeń koronawirusem i dlatego otwarcie placówek nie jest bezpieczne. Burmistrz Bielska Podlaskiego jest w stałym kontakcie w tej sprawie z sanepidem.

W przypadku niepublicznych przedszkoli w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach część z nich będzie otwarta od środy (6 maja), niektóre jeszcze nie podjęły decyzji. Wiadomo np., że pięciu rodziców zadeklarowało przyprowadzenie dzieci do Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola Specjalistycznego In-Progres w Siemiatyczach. Natomiast przed epidemią chodziło tam 15 dzieci.


W gminie Supraśl placówki też zamknięte


Wbrew wcześniejszym planom nie od środy, ale od połowy maja będą otwarte przedszkola i żłobki w gminie Supraśl. Jak tłumaczy burmistrz - Radosław Dobrowolski - do tego czasu (do 15 maja) placówki muszą się dobrze przygotować do nowego reżimu sanitarnego i kupić np. płyny odkażające.

Zainteresowanie szybkim posłaniem dzieci do żłobków i przedszkoli w gminie Supraśl jest niewielkie. Np. do żłobka w Supraślu zgłosili się rodzice czworga dzieci, a do przedszkola w Sobolewie - dwojga.

Najwięcej, bo 30 rodziców zadeklarowało powrót ich dzieci do przedszkola w Grabówce.

Decyzją rządu mimo trwającej epidemii przedszkola mogą być ponownie otwarte od 6 maja. Konieczne jest jednak spełnienie wymogów sanitarnych, a decyzja o otwarciu należy do organów prowadzących lub właścicieli.

Już kilka dni temu władze Białegostoku zdecydowały, że na tym etapie nie otworzą żadnej z miejskich placówek.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Światowe organizacje przygotowały wytyczne dot. ponownego otwierania szkół

4.05.2020, 13:14

Zapewnienie dostępu do mydła i czystej wody, warunków zmniejszających ryzyko zakażenia oraz promowanie właściwych zachowań i praktyk higienicznych - to jedne z wytycznych, wskazanych przez UNICEF, UNESCO, WFP i Bank Światowy, dotyczących ponownego otwierania szkół.


Piontkowski: w większości samorządów możliwe uruchomienie przedszkoli i żłobków

4.05.2020, 09:30

Wydaje nam się, że w zdecydowanej większości samorządów możliwe jest uruchomienie przedszkoli i żłobków od 6 maja - powiedział w poniedziałek (4.05) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że warto, by samorządy zapytały rodziców, czy są zainteresowani taką formą opieki.


Kiedy dzieci wrócą do miejskich żłobków i przedszkoli. Władze Suwałk, Augustowa i Sejn nie podjęły jeszcze decyzji

4.05.2020, 08:37

Najbardziej konkretnie sprawa wygląda w odniesieniu do suwalskich placówek. Ponowne ich uruchomienie planowane jest wstępnie na 12 maja.


Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do placówki

1.05.2020, 16:43

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać także w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług otwartych placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


GIS opublikował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli i żłobków

1.05.2020, 10:02

Główny inspektor sanitarny opublikował szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne m.in. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i żłobków. Grupy powinny liczyć do 12 dzieci i przebywać w jednej wyznaczonej sali pod opieką tego samego opiekuna. Należy dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, higienę oraz o dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu.


Czy władze podlaskich miast i gmin otworzą przedszkola i żłobki? Wkrótce decyzje

30.04.2020, 13:56

Władze Bielska Podlaskiego, Hajnówki, gminy i miasta Siemiatycze na razie badają sytuację i swoje możliwości. Dopiero w przyszłym tygodniu powinny zapaść konkretne decyzje, czy 6 maja otworzą swoje przedszkola i żłobki.


Otwarcie żłobków i przedszkoli jest możliwością a nie nakazem

30.04.2020, 13:55

Uruchomienie miejsc opieki nad dziećmi nie jest obowiązkiem; musimy to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo, o zdrowie dzieci i pracowników tych placówek - powiedział w czwartek (30.04) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Do 24 maja żłobki i przedszkola w Białymstoku zamknięte

30.04.2020, 11:37

Przynajmniej do 24 maja żłobki i przedszkola w Białymstoku będą nieczynne. Taką decyzję podjęły władze miasta w odpowiedzi na możliwość otwarcia placówek od 6 maja.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytulDK8, wypadek w okolicach Rybnik, źródło: Kolizyjne Podlasie
WYPADEK
29.07.2021, 15:05, akt. 20:26

Seria wypadków w regionie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok