Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie: 20 szkół w projekcie podniesienia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli

Podlaskie: 20 szkół w projekcie podniesienia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli

8.05.2020, 12:14, akt. 12:34

20 szkół w Podlaskiem będzie doposażonych w sprzęt, a nauczyciele skorzystają ze szkoleń w ramach projektu podnoszenia kompetencji cyfrowych. 3,5 mln zł na ten cel pochodzi z UE z regionalnego programu operacyjnego województwa.

Fotolia.com
Fotolia.com

Główny cel projektu to podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów – poinformował w piątek (8.05) na konferencji prasowej online wicemarszałek woj. podlaskiego Stanisław Derehajło.


W projekcie wezmą udział szkoły wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie. Dla tych placówek łącznie ma być kupionych 20 mobilnych pracowni, 467 laptopów, 65 tabletów, 235 robotów edukacyjnych z akcesoriami i 20 zestawów do prezentacji – poinformował Derehajło. Będą też szkolenia dla nauczycieli różnych przedmiotów, głównie humanistycznych, ale też matematyczno-przyrodniczych i informatyki.


Oprócz zakupów sprzętu i szkoleń dla nauczycieli przewidziano również dofinansowanie zajęć dodatkowych głównie z automatyki i robotyki oraz informatyki na poziomie wyższym niż program w danej klasie – wyjaśniła dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Agnieszka Aleksiejczuk. Jest to przeznaczone dla uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej.


Stanisław Derehajło poinformował, że 90 proc. pieniędzy w projekcie pochodzi z regionalnego programu operacyjnego, a pozostałe mają dołożyć samorządy. Wicemarszałek zaznaczył, że projekt, jako pilotaż, był negocjowany z Komisją Europejską jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa.


I chyba wyprzedziliśmy swoje czasy, gdyż pandemia spowodowała, że edukacja cyfrowa stała się podstawą funkcjonowania środowiska szkolnego w dzisiejszych czasach. Stąd też projekt, który będziemy rozpoczynali już w niedługim czasie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców

 – powiedział Stanisław Derehajło.


Wicemarszałek dodał, że projekt ma być wzmocnieniem dla działań, które w regionie są już realizowane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE – realizowany przez NASK projekt Ministerstwa Cyfryzacji).


Stanisław Derehajło zaznaczył, że projekt podnoszenia kompetencji cyfrowych jest dużym wyzwaniem dla uczniów i dla nauczycieli, ale także dla gmin, które mają zapewnić odpowiedni internet.


W projekcie weźmie udział m.in. gmina Grodzisk. Wójt tej gminy Dariusz Tatarczuk ocenił, że projekt jest "odpowiedni do dzisiejszych czasów", będzie szansą na wprowadzenie do szkół automatyki i robotyki. Poinformował, że szkoła będzie kupować 12 robotów edukacyjnych, 23 laptopy i oprogramowanie. 


Będziemy musieli także przygotować nauczycieli do tego, by mogli poprowadzić te zajęcia z dziećmi

 – mówił Dariusz Tatarczuk.


Agnieszka Aleksiejczuk poinformowała, że projekt ma ruszyć w sierpniu 2020 r. i potrwa do czerwca 2021. Planowane są przetargi na organizację szkoleń. Jeszcze nie wiadomo kto – urząd marszałkowski czy gminy – będzie prowadzić przetargi na dostawy sprzętu.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wirtualna rewolucja - felieton Adama Dąbrowskiego

4.05.2020, 09:13

To jest proces, który postępował powoli, ale nieprzerwanie – Internet obejmował coraz większy obszar naszego życia. E-maile zastąpiły listy, SMS-y - telegramy, a tzw. emotikonki - wyrażanie własnych uczuć i nastroju. Jednak niedawno – wiadomo z jakiego powodu – ta ewolucja zmieniła się w rewolucję, a tzw. cyfryzacja połknęła obszar naszego życia dotychczas chyba dla większości ludzi niewyobrażalny.


Ponad połowa samorządów złożyła wnioski o dofinansowanie sprzętu do nauki zdalnej

9.04.2020, 16:24

Ponad połowa podlaskich samorządów prowadzących placówki oświatowe złożyła dotąd wnioski o pieniądze z budżetu państwa na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość, przede wszystkim komputerów, laptopów czy tabletów dla uczniów. Pula przypadająca na województwo podlaskie to ponad 7,4 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok