Radio Białystok | Wiadomości | Pieniądze z darowizn na Biebrzański Park Narodowy trafią do 89 jednostek OSP

Pieniądze z darowizn na Biebrzański Park Narodowy trafią do 89 jednostek OSP

9.05.2020, 07:22, akt. 07:43

W sumie do 89 jednostek OSP z województwa podlaskiego trafią pieniądze, z łącznej kwoty ponad 3,5 mln zł, które wpłynęły na specjalne konto Biebrzańskiego Parku Narodowego. To wpłaty od blisko 38 tys. darczyńców związane z pożarem, który przez wiele dni był gaszony w tym parku.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Biebrzański PN opublikował w piątek (8.05) wieczorem w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej podsumowanie zbiórki i informację o szczegółowym rozdziale wpłaconych na konto pieniędzy.


"To podziękowanie strażakom"


Jak podkreślił w komunikacie dyrektor parku Andrzej Grygoruk, przekazane darowizny to podziękowanie strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy brali udział w gaszeniu pożaru w dniach 20-26 kwietnia; za przekazane im pieniądze będą mogli doposażyć swoje jednostki w sprzęt, który będzie potrzebny w kolejnych podobnych akcjach.


Już wcześniej dyr. Grygoruk informował, że przy podziale pieniędzy między OSP zastosowane zostały dwa kryteria: pierwsze, to czas zaangażowania w akcję gaszenia pożaru w BPN danej jednostki; tu do podziału między 77 jednostek OSP było 1,5 mln zł. Za czas do stu godzin udziału ratowników danej OSP w działaniach, przyjęto kwotę 10 tys. zł, do dwustu 20 tys. zł itd.


Druga część zebranych pieniędzy, nieco ponad 2 mln zł, podzielona została w zależności od powierzchni BPN w danym powiecie i gminie. Trafi ona w sumie do 89 OSP (w tym do dwunastu jednostek, które nie brały udziału w tej akcji, ale są i będą w gotowości w razie kolejnych działań w parku) działających w 5 powiatach i 14 gminach, na terenie których położony jest park.


Najwięcej otrzyma OSP w Goniądzu


Jak wynika z zamieszczonego rozliczenia darowizn, najwięcej pieniędzy dostanie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu; czas działań jej członków przy niedawnym pożarze to ponad 1,1 tys. godzin, do tego też największa jest powierzchnia parku w tej gminie. Łącznie trafi do tej jednostki 523 tys. zł. OSP z Trzciannego dostanie blisko 320 tys. zł, zaś strażacy ochotnicy ze wsi Zajki - ponad 152 tys. zł. Najniższa kwota, jaka przypadła na jednostkę ujętą w rozliczeniu, to niespełna 900 zł dla OSP w Wiźnie.


Pożar bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego PN trwał - z przerwami - tydzień, akcję gaśniczą zakończono 26 kwietnia. Z danych ze zdjęć satelitarnych wynika, że ogień objął powierzchnię prawie 5,3 tys. ha. Park ostatecznie powierzchnię tę wyliczył na 5,5 tys. ha.


Pożar biebrzańskich łąk gasiło 1,5 tys. strażaków


W akcji wzięło udział w sumie ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników wspieranych m.in. przez żołnierzy obrony terytorialnej, służby parkowe i leśne czy okolicznych mieszkańców. Używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i SG.


Śledztwo, w którym m.in. ustalane są przyczyny i okoliczności tego pożaru, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Dwie główne hipotezy, to umyślne bądź nieumyślne podpalenie. Park narodowy ustanowił nagrodę finansową za wskazanie sprawcy; potem dołożył się do niej również wójt gminy Sztabin oraz osoby prywatne. Według informacji sprzed tygodnia, kwota ta sięga 126 tys. zł.


Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce. Zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosi.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Biebrzański Park Narodowy: zebrano ponad 3,5 mln zł na rzecz OSP

6.05.2020, 16:43

Kwotę ponad 3,5 mln zł zebrano na rzecz OSP, które gasiły pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - poinformował w środę (6.05) dyrektor parku Andrzej Grygoruk. Park w tym celu uruchomił specjalne konto.


Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze strażakami, którzy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym [zdjęcia, wideo]

4.05.2020, 14:57

10 strażaków zawodowych i ochotników odebrało we Wroceniu z rąk prezydenta Andrzeja Dudy medale za ofiarność i odwagę, w związku z ich udziałem w akcji gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Prezydent podkreślał, że swoją służbą strażacy dają dowód "niezwykłego człowieczeństwa, humanizmu i bohaterstwa".


st. bryg. Andrzej Koc

4.05.2020, 08:18

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.


Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

30.04.2020, 14:01

Rekordowy pożar obejmujący prawie 10 procent obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego spowodował wiele strat, szczególnie przyrodniczych. Jakich - tego jeszcze nie wiadomo, zostanie bowiem przeprowadzona szczegółowa weryfikacja.


Wzrosła nagroda za wskazanie podpalacza w BPN

30.04.2020, 08:49

Do 136 tysięcy złotych wzrosła nagroda za wskazanie podpalacza, który wywołał pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym.


Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz BPN i strażaków

29.04.2020, 15:15

Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego i strażaków, którzy gasili w nim pożar. Walczyli z ogniem przez blisko tydzień.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok