Radio Białystok | Wiadomości | "Tulipany mocy" – akcja wsparcia dzieci z dystrofią mięśniową

"Tulipany mocy" – akcja wsparcia dzieci z dystrofią mięśniową

17.05.2020, 14:54, akt. 17:08

Na pomalowanie ścian w klinice rehabilitacji i zakup nowych bieżni do ćwiczeń w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zbierają pieniądze wolontariusze zainicjowanej w 2019 r. w Białymstoku ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Tulipany mocy" na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Akcję można wspierać w internecie. Prowadzi ją fundacja Pro Salute, w której działają m.in. lekarze i specjaliści z Białegostoku.

Pierwotny zamysł akcji był taki, aby zachęcać różne środowiska do posadzenia jesienią 2019 r. cebulek czerwonych tulipanów – symbolu akcji, aby pieniądze pozyskane wiosną z tych kwiatów, także prowadzone kwesty czy organizowane kiermasze, mogły wesprzeć akcję. Tulipany posadzono w kilku miejscach w regionie, ale akcję utrudniła wiosną pandemia, dlatego organizatorzy zachęcają, aby wesprzeć dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne'a (DMD), np. wpłacając pieniądze na rzecz fundacji.

"Pierwsze nasze działania po powrocie do codzienności będą związane z renowacją ścian korytarzy i w salach chorych w Klinice Rehabilitacji Dziecięcej w ramach akcji +Pokoloruj nasz świat+. Zbieramy też fundusze na nową bieżnię do ćwiczeń dla dzieci, bo stara już nie spełnia wymagań. Dalsze plany też mamy, ale to na razie dwa priorytety" – poinformowała PAP prof. Elżbieta Krajewska-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Pro Salute, inicjatorka "Tulipanów mocy".


"Dzieciaczki z DMD liczą na nasze wsparcie i czujemy niepokój o to, jak znajdziemy środki na ich rehabilitację i nierefundowaną przez NFZ terapię prowadzoną w Klinice Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Nie poddajemy się jednak tak, jak nasze czerwone tulipany. Wierzymy, że bez wychodzenia z domu można wesprzeć dzieci z DMD, które bardzo tego potrzebują, aby ich terapia mogła być kontynuowana" – apelują wolontariusze akcji.

Już wiadomo, że do 'Tulipanów mocy" przyłączyły się np. różne placówki w Białymstoku, Hajnówce, Kuźnicy, Niewodnicy Kościelnej, Łapach i w Wasilkowie, ale też poza województwem podlaskim, np. w Bolesławcu. Krajewska-Kułak zaznaczyła, że o efektach akcji będzie można powiedzieć więcej pod koniec sierpnia, bo wtedy mają wpłynąć sprawozdania z akcji.


Akcja "Tulipany mocy" była zainicjowana 8 września 2019 r. w światowym dniu świadomości o dystrofii mięśniowej Duchenne'a. Dystrofia ta jest chorobą genetyczną. Z powodu m.in. braku białka – dystrofiny, która stabilizuje mięśnie – ulegają one stopniowemu uszkodzeniu, powodując postęp choroby. Skutkuje to problemami z samodzielnym poruszaniem się, pacjenci wymagają opieki, rehabilitacji. Można spowolnić postęp choroby, ale nie można jej zatrzymać. Podczas inaugurującej akcję konferencji w Białymstoku lekarze informowali, że na dystrofię Duchenne'a zapada jedno na 3,5 tys. dzieci. Chorują głównie chłopcy.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Działalność Stowarzyszenia Pro Salute podczas epidemii

14.05.2020, 18:35

Podopieczni stowarzyszenia Pro Salute wciąż mogą liczyć na pomoc wolontariuszy, mimo ograniczeń, jakie wniosła epidemia koronawirusa.


Wszyscy możemy stworzyć Wirtualne Pole Tulipanów Mocy i pomóc dzieciom z dystrofią mięśniową

5.05.2020, 11:46

To miała być wyjątkowa bo pierwsza edycja Ogólnopolskiej Akcji „Tulipany Mocy” - inaugurująca coroczne działania na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a. Z powodu epidemii nie będzie kwest, akcji prozdrowotnych z tulipanem, nie będzie kiermaszy.


Stowarzyszenie "Pro Salute" włączyło się do akcji Polskiego Radia Białystok "Pomagamy szpitalom”

15.04.2020, 07:20

Kolejni darczyńcy włączają się do akcji Polskiego Radia Białystok "Pomagamy szpitalom”.


Polskie Radio Białystok włączyło się w akcję edukacyjno-charytatywną "Tulipany mocy"

22.11.2019, 11:29

Polskie Radio Białystok włączyło się w akcję edukacyjno-charytatywną "Tulipany mocy" na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne'a.


W Białymstoku posadzono "Tulipany mocy" na rzecz osób z dystrofią mięśniową Duchenne'a

21.10.2019, 14:29

2,5 tys. cebulek czerwonych tulipanów w ramach akcji "Tulipany mocy" na rzecz osób z dystrofią mięśniową Duchenne'a posadzono w poniedziałek (21.10) w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owocówźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok