Radio Białystok | Wiadomości | Można iść do fryzjera, salonu kosmetycznego - zdjęte kolejne obostrzenia [zdjęcia]

Można iść do fryzjera, salonu kosmetycznego - zdjęte kolejne obostrzenia [zdjęcia]

18.05.2020, 08:02, akt. 20:24

Od poniedziałku (18.05) restauracje, kawiarnie czy salony kosmetyczne są już czynne. Ponadto ruszył kolejny etap odmrażania sportu.

Salon przy ul. Fabrycznej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Salon przy ul. Fabrycznej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Białostoczanie czekali na otwarcie salonów fryzjerskich - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czynne salony kosmetyczne i fryzjerskie

Od poniedziałku salony kosmetyczne ponownie są czynne, ale pod warunkiem, że zachowana jest odległość co najmniej 1,5 m między stanowiskami, a jeśli nie ma takiej możliwości, muszą one być oddzielone ekranami ochronnymi. Przepierzenia szczególnie zalecane są dla stanowisk do manicure.
Według wytycznych dla branży beauty przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju i GIS praca w salonach kosmetycznych powinna być zmianowa i rotacyjna, ale też dopuszczalna jest tego samego zespołu przez cały dzień.

Dla bezpieczeństwa klientów pracownicy noszą specjalistyczny strój adekwatny do wykonywanego zabiegu, np. fartuch jednorazowy lub tekstylny prany w min. 60 stopniach C, a także nosić maseczkę ochronną i/lub przyłbicę albo gogle.

Pracownicy obowiązkowo noszą też rękawiczki przy wykonywaniu usługi (zmieniane każdorazowo po wykonaniu usługi) - jeśli rodzaj wykonywanego zabiegu na to pozwala.

Z kolei wytyczne dla klientów salonów kosmetycznych przewidują, że na zabiegi wolno przychodzić bez osób towarzyszących. Klienci muszą zasłaniać nos i usta oraz do nosić rękawiczki ochronne - jeśli to możliwe ze względu na rodzaj wykonywanego zabiegu.

Klienci nie mogą korzystać z telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi. W zależności od rodzaju zabiegu, gabinet - zgodnie z zaleceniami MR - powinien zapewnić klientom peniuar jednorazowy lub zastępczo inne rozwiązanie spełniające jego funkcję, bieliznę jednorazową lub podkład jednorazowy.

Po zakończeniu zabiegu urządzenie, które było używane każdorazowo powinno być dezynfekowane.

MR odradza serwowanie ciepłych napojów w salonach. Sugerowane jest zapewnienie wody do picia w opakowaniach jednorazowych lub podawane przez personel w kubkach jednorazowych z dystrybutora.

Także salony fryzjerskie znowu przyjmują klientów. Warunkiem jest jednak zdalne umawianie wizyt, w zakładach zachowany jest dystans 1,5 m między stanowiskami, gdy jest to niemożliwe - stanowiska muszą być oddzielone przepierzeniem.W związku otwarciem od poniedziałku salonów fryzjerskich resort rozwoju przygotował wytyczne dla fryzjerów, w których zapisano, że w salonach obowiązuje zasada: jeden fryzjer z zestawem czystych narzędzi dla jednego klienta.

Wymagane jest też zachowanie 1,5 m odległości między stanowiskami pracy i pracownikami.

Resort ogłosił, że dla bezpieczeństwa klientów fryzjerzy są zobowiązani do noszenia rękawiczek, maseczek, a nawet gogli i przyłbic przy wykonywaniu usług, a także stosowania odzieży ochronnej lub dedykowanej odzieży roboczej. 

"Codziennie przed rozpoczęciem pracy zalecamy fryzjerom pomiar temperatury ciała przy pomocy termometru bezdotykowego. W przypadku wystąpienia objawów choroby, należy natychmiast odsunąć pracownika od pracy" - podało ministerstwo w wytycznych.

Wytyczne obligują też do przyjmowania jedynie osób zdrowych i nie będących w kwarantannie lub pod nadzorem epidemicznym.

Według MR, napoje można serwować wyłącznie w opakowaniach jednorazowych. Należy również oczyszczać każdą dotykaną powierzchnię kilka razy w ciągu dnia, a meble i wszystkie urządzenia dezynfekować po każdym kliencie.

Resort zobowiązał klientów do umawiania wizyt przez internet lub telefon. Klient w salonie powinien "zachować bezpieczną odległość 1,5 m, mijając się z innymi osobami w salonie, nosić jednorazowe maseczki i rękawiczki oraz dokonywać płatności w sposób bezkontaktowy" - poinformowało ministerstwo.

MR zwraca uwagę, że w przypadku niemożności zapewnienia minimum 1,5 m odległości pomiędzy stanowiskami, rekomenduje zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) między stanowiskami. Resort dodał, że przepierzenia powinny być wykonane z materiału nieprzepuszczającego powietrze, np. plexi skutecznie oddzielającej pracowników. W salonie nie ma możliwości skorzystania z poczekalni.

W wytycznych znalazła się również zasada, że od zakończenia usługi do przyjęcia kolejnego klienta powinno upłynąć tyle czasu, ile wymagane jest przy zastosowaniu danego środka do dezynfekcji.


Jednorazowe sztućce i bezpieczny dystans

Od poniedziałku (18.05) restauracje i kawiarnie są znowu otwarte dla klientów. Muszą jednak wprowadzić zasadę 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego. W  lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają  być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki, wazoniki, ect.

Od  18 maja br. bary, kawiarnie i restauracje są otwarte, w związku z tym  Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i  przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do  funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

Wskazano w nich, że  usługi gastronomiczne – przy zachowaniu określonych ograniczeń i  obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy – mogą być świadczone w  kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court),  zarówno na miejscu jak i na wynos.

Według zaleceń resortu,  właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, by  gwarantowały one zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami.  Tam gdzie to możliwe, do komunikacji wykorzystywane mają być telefony  komórkowe i internet.

Właściciele lokali muszą zadbać o  zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości oraz  regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z  miejscami do siedzenia.

Osoby stojące w kolejce powinny  zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy  wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji mają się  znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/  kasowych) oraz przy wyjściu z toalet - czytamy w wytycznych.

Do  właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola  maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa.  Natomiast kucharze i kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Według  wytycznych, odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu  drugiego stolika powinna wynosić 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia  stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).

Resort rozwoju podkreśla, że stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W  związku z czym przypomina o zachowaniu 2-metrowej odległości od innych w  przestrzeni publicznej, obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach  publicznych, ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach  gromadzenia się ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)  oraz kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie  zarażonych.


Więcej osób na treningach i otwarte nowe obiekty

W poniedziałek otwarte zostaną kolejne obiekty sportowe, będzie można prowadzić zajęcia w halach oraz treningi z udziałem większej liczby osób na zewnątrz. To trzeci etap "odmrażania" polskiego sportu po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Do otwartych wcześniej obiektów Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu i Spale oraz skoczni narciarskiej w Szczyrku, gdzie trenują już zawodnicy kadry narodowej, dołączą kolejne COS-y: w Cetniewie, Szczyrku i Zakopanem.

Reprezentanci kraju będą mogli przygotowywać się m.in. na torze kolarskim w Pruszkowie, torze do kajakarstwa górskiego w Krakowie, w centrum pływackim w Łodzi, torze regatowym w Bydgoszczy oraz centrum żeglarskim w Gdańsku.

Od poniedziałku (18.05) dla uprawiających sport rekreacyjnie otwarte zostaną boiska wielofunkcyjne - Orliki, tory łucznicze, wrotkarskie, skateparki, tory gokartowe, otwarte tory kolarskie (w tym do kolarstwa górskiego), obiekty do paintballu, korty tenisowe, pola golfowe, ponadto infrastruktura do uprawiania sportów motorowych i lotniczych, a także skocznie narciarskie.

Na otwartych obiektach sportowych będzie mogło przebywać do 14 osób plus dwójka trenerów, z wyłączeniem obsługi. Na jednym korcie tenisowym – nie więcej niż cztery osoby i trener, a na polu golfowym przy jednym dołku – nie więcej niż sześć osób.

Jeszcze większe grupy mogą być wpuszczane na pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, rugby, hokeja na trawie, futbolu amerykańskiego i baseballu - łącznie 26 osób, w tym 22 zawodników. Jeszcze więcej, jeśli powierzchnia zostanie podzielona na dwie połowy z pięciometrową strefą buforową – na każdej połowie boiska będzie mogło ćwiczyć 16 zawodników plus trzech trenerów.

Wracają także zajęcia na obiektach zamkniętych. W zależności od wielkości hali będzie mogło na niej trenować od 12 (plus trener) do 32 osób (plus trójka trenerów).

Otwarte zostaną kluby jeździeckie oraz ośrodki do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych.

Dopuszczone będzie również współzawodnictwo sportowe w piłce nożnej i w żużlu, ale bez udziału publiczności.

W planach jest jeszcze jeden krok przed powrotem do sytuacji sprzed pandemii, m.in. dopuszczenie organizacji wydarzeń sportowych z udziałem 50 kibiców.źródło: PAP | red: rbon, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Emilewicz: po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic

17.05.2020, 21:51

Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic - powiedziała w niedzielę (17.05) w Polsat News wicepremier, szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz.


103-letnia kobieta najstarszym ozdrowieńcem w kraju

17.05.2020, 18:08

Przebywająca w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu 103-latka, u której stwierdzono obecność koronawirusa, została uznana za ozdrowieńca. Jak potwierdził dyrektor szpitala Jarosław Kończyło, w niedzielę (17.05) dotarł drugi negatywny wynik testu.


9 ofiara COVID-19 w Podlaskiem, 135 nowych zakażeń w kraju

17.05.2020, 17:34

Ministerstwo zdrowia informuje o 135 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło kolejnych 6 osób; w tym 91-latek z powiatu białostockiego.


Ekspert: odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią

17.05.2020, 10:01

Odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią, ale jej kolejny etap - powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok