Radio Białystok | Wiadomości | 18 mln zł chcą zainwestować Wody Polskie w program przeciwdziałania suszy w woj. podlaskim

18 mln zł chcą zainwestować Wody Polskie w program przeciwdziałania suszy w woj. podlaskim

20.05.2020, 15:40, akt. 15:40

Ponad 640 różnych inwestycji w lepszą retencję wód za kwotę ponad 160 mln zł zrealizuje w ciągu trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - mówił w środę (20.05) na jazie Złotoria prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Konferencja prasowa ws. programu Wód Polskich, fot. Grzegorz Pilat
Konferencja prasowa ws. programu Wód Polskich, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
18 mln zł chcą zainwestować Wody Polskie w program przeciwdziałania suszy w woj. podlaskim - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

640 inwestycji w całej Polsce za ponad 160 mln zł

"W całej Polsce w ciągu trzech lat zamierzamy wykonać ponad 640 inwestycji za ponad 160 mln zł. Nie jest to zbyt duża kwota, natomiast tą kwotą jesteśmy w stanie stosunkowo szybko wykonać bardzo dużo, by zatrzymać jak najwięcej wody tutaj, w obszarach rolnych dedykowanych bezpośrednio rolnikom" - mówił Przemysław Daca podczas briefingu prasowego z udziałem m.in. lokalnych samorządowców, przedstawicieli spółek wodnych, który odbył się przy jazie na granicy kilku gmin z powiatu białostockiego.


Program przeciwdziałania suszy w Podlaskiem 

Przemysław Daca dodał, że w Podlaskiem będzie realizowanych ok. 40 takich inwestycji o wartości ok. 18 mln zł, które mają poprawić tzw. retencję korytową dedykowaną rolnictwu. Pracami ma być objętych ok. 40 różnych urządzeń wodnych.

W ostatnich dniach Wody Polskie informowały, że ogłaszane są sukcesywnie kolejne przetargi na 22 przedsięwzięcia, takie jak np. naprawy przepustów, jazów, zastawek, progów piętrzących wodę, które będą realizowane w Podlaskiem, Warmińsko-Mazurskiem i Mazowieckiem - na terenie działania Wód Polskich w Białymstoku.

Inwestycje mają wpłynąć na zatrzymywanie wody w ciekach, rowach czy kanałach. Przemysław Daca tłumaczył, że zatrzymywanie wody, piętrzenie jej, zwiększanie retencji, pozwala zatrzymywać wodę, by mogła nawadniać pola i łąki w danym miejscu.


To ważne działania, szczególnie w województwie typowo rolniczym 

Samorządowcy mówili, że to szczególnie ważne w takim regionie jak Podlaskie, które jest województwem rolniczym. Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński mówił, że w tej gminie aż 90 proc. gospodarstw to gospodarstwa rolne, dlatego kwestie związane z wodą, jej retencjonowaniem są dla gminy bardzo ważne w kwestii nawadniania pól.


Jesteśmy ubogim krajem jeśli chodzi o zasoby wodne i tak naprawdę tu należy wszelkie siły i starania skierować ku temu, aby jak najwięcej tej wody zatrzymywać, by wspierać retencję - mówił senator Mariusz Gromko. 


Rząd chce zachęcić do gromadzenia wody deszczowej

Dodał, że "ambicją" rządu jest, by dzięki realizacji różnych programów zwiększać zatrzymywanie wody. Apelował również do mieszkańców o różne działania, by gromadzić np. wodę deszczową.

Taki program dotacji dla mieszkańców na budowę na swoich działkach systemów gromadzenia wody deszczowej realizuje obecnie gmina Choroszcz. Można dostać do dwóch tysięcy złotych na budowę takiego systemu, zbiornika na deszczówkę. Obecny na konferencji burmistrz Choroszczy Robert Wardziński poinformował, że podpisano już pierwsze umowy z mieszkańcami, którzy dostaną dotacje. Mówił, że zainteresowanie wśród mieszkańców jest duże. "Mieszkańcy także widzą ten problem (suszy), chcą gromadzić wodę, głównie deszczową" - mówił Wardziński i zachęcał inne samorządy do realizacji podobnych programów.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca mówił, że głównie działania Wód Polskich mają miejsce w tych regionach, gdzie susza jest najbardziej widoczna. Wymienił województwa: wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie.

Mówił, że ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ministerstwo rolnictwa, Wody Polskie chcą współpracować z samorządami, spółkami wodnymi w ramach tzw. partnerstwa wodnego, by wspólnie konsultować różne przedsięwzięcia.


Będziemy chcieli z razem państwem, tutaj w terenie rozmawiać co robimy, co planujemy. Chcielibyśmy, żebyście państwo również decydowali o tym, kiedy należy tę wodę piętrzyć, kiedy należy tę wodę spuścić, a łąki wykosić, co trzeba wyremontować, gdzie trzeba przeznaczyć ten strumień pieniędzy - mówił Przemysław Daca.


Według prezesa Wód Polskich, trzeba wspierać "strukturalnie, administracyjnie i finansowo" spółki wodne, w których głównie są rolnicy. Mówił, że w niektórych regionach takiego wsparcia udzielają tym spółkom wojewodowie, marszałkowie województw, samorządy lokalne.

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rolnicy nie chcą płacić za testy pracowników sezonowych na COVID-19

18.05.2020, 07:48

To może być wyjątkowo trudny rok w rolnictwie nie tylko z powodu suszy. Epidemia ograniczyła eksport, ceny na skupach spadły, mało tego - rolnicy nie mają pewności, że będzie komu zebrać ich plony. Zwykle zajmowali się tym obcokrajowcy, którzy teraz mają trudności z przekroczeniem granicy.


Gmina Choroszcz dofinansowuje mieszkańcom budowę systemów do zbierania deszczówki

16.05.2020, 16:27

Gmina Choroszcz zachęca mieszkańców do budowy systemów zbierania wody deszczowej i przyznaje dotacje na ten cel.


W Dąbrowie Białostockiej za torbę plastikowych nakrętek można otrzymać sadzonkę dębu

12.05.2020, 07:19

Chcą walczyć z suszą, dlatego organizują ekologiczną akcję. Władze Dąbrowy Białostockiej będą rozdawać sadzonki dębu.


Zagrożenie suszą w Podlaskiem nie minęło - tymczasem wielu rolników wciąż nie otrzymało pomocy za ubiegły rok

8.05.2020, 07:32

Ostatnie deszcze nie zmniejszyły zagrożenia suszą - mniejszych plonów nadal spodziewają się podlascy rolnicy.


Jest pomoc dla rolników poszkodowanych w związku z ASF i klęskami żywiołowymi

7.05.2020, 13:17

Od czwartku (7.05) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pieniądze na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji w gospodarstwach. Maksymalna kwota dofinansowania to 300 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok