Radio Białystok | Wiadomości | Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku protestują przeciwko zmianom zasad wykupu lokali

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku protestują przeciwko zmianom zasad wykupu lokali

autor: Edyta Wołosik

22.05.2020, 18:01, akt. 18:21

Lokatorzy zbierają podpisy i liczą, że radni nie podejmą decyzji ograniczającej wykup mieszkań komunalnych w Białymstoku. Jeśli jednak w najbliższy poniedziałek (25.05) radni poprą propozycję urzędników, to bonifikata wynosić będzie 30 proc., czyli nawet trzykrotnie mniej niż teraz.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Białymstoku protestują przeciwko zmianom zasad wykupu lokali - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Proponowanym zmianom w przepisach dotyczących wykupy mieszkań komunalnych sprzeciwiają się mieszkańcy m.in. ulicy Pułaskiego w Białymstoku. W piątek (22.05) po południu zorganizowali spotkanie z radnymi, którzy nie zgadzają się na zmianę przepisów. Jak mówili i radni, i mieszkańcy: nie może być tak, że ludzi nierówno się traktuje.

Odpierali też argument urzędników, że gmina musi mieć zasób komunalny dla najuboższych i na wypadek zdarzeń losowych. Podkreślają, że nawet jeśli uniemożliwi im się wykup, to nadal w tych mieszkaniach będą mieszkać. Zaznaczają, że wielu z nich nie będzie stać na wykup ze znacznie zmniejszoną bonifikatą.


Zniżki mają wynosić 30 proc.


W Białymstoku zniżka przy wykupie mieszkania komunalnego wynosi od 50 do 90 proc. wartości wskazanej przez rzeczoznawcę, a uzależniona jest od długości zamieszkiwania. Według nowej propozycji prawo wykupu przysługiwać ma tym, którzy udowodnią przynajmniej 20-letni nieprzerwany okres najmu, a bonifikata wynosić będzie 30 proc.

Do tego ze sprzedaży mają być wyłączone mieszkania w budynkach, gdzie 100 proc. własności ma gmina. A to połowa z 4 tys. wszystkich niewykupionych jeszcze mieszkań komunalnych w Białymstoku.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku planują ograniczenia w sprzedaży mieszkań komunalnych

20.05.2020, 18:56

Jeśli ktoś ma prawo do dużej zniżki i chce z niej skorzystać, to musi się spieszyć. Władze Białegostoku szykują zmiany. Jeśli w najbliższy poniedziałek (25.05) radni poprą propozycję urzędników, to bonifikata wynosić będzie 30 proc. Teraz w niektórych przypadkach jest to nawet 90 proc.


Prezydent Białegostoku apeluje o regulowanie zobowiązań przed terminem, by stworzyć "fundusz solidarnościowy"

24.03.2020, 15:42

Prezydent Białegostoku zaapelował we wtorek (24.03) do mieszkańców, w tym działających w mieście przedsiębiorców, którzy mają możliwość regulowania zobowiązań czynszowych czy podatkowych, by wpłacali pieniądze z wyprzedzeniem. Jak argumentował, stworzyłoby to "fundusz solidarnościowy" do pomocy tym, którzy tracą źródła utrzymania.


Niektórzy mieszkańcy Białegostoku chcą wykupić mieszkania komunalne - nie zgadzają się na to władze miasta

24.01.2020, 07:00

Zamiast zostawić potrzebującym, wystawia się je na sprzedaż w ogólnodostępnych przetargach. Chodzi o mieszkania komunalne w Białymstoku, z których rezygnują dotychczasowi lokatorzy. Takich przypadków w 2019 roku było 35.


Grupa białostoczan walczy o wykup mieszkań komunalnych - spotkała się z przewodniczącym Rady Miasta

16.01.2020, 19:36

To ciąg dalszy konfliktu między mieszkańcami bloków komunalnych a władzami Białegostoku. Chodzi o wykup lokali, który prawnie jest możliwy, a na który nie chcą się zgodzić władze miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok