Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie prawosławnej młodzieży na Grabarce - w formie internetowych transmisji [wideo]

Spotkanie prawosławnej młodzieży na Grabarce - w formie internetowych transmisji [wideo]

23.05.2020, 13:55, akt. 14:21

W formie internetowych transmisji odbywa się tegoroczna paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na św. Górę Grabarkę. Powodem rezygnacji z jej tradycyjnej formy jest pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia m.in. w organizacji zgromadzeń.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Tegoroczne ogólnopolskie paschalne spotkanie młodych prawosławnych na Grabarce, najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium, planowane było na 22-24 maja. Organizowane jest ono zawsze po Wielkiej Nocy, która w tym roku w Kościołach wschodnich obchodzona była 19 kwietnia.


Najważniejsza pielgrzymka Bractwa Młodzieży Prawosławnej


Organizatorem tej pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP), założone w 1980 r. właśnie w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę. Pielgrzymka nadal pozostaje jednym z najważniejszych punktów w całorocznym kalendarium BMP. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób, które wspólnie modlą się i dyskutują na tematy ważne dla młodych chrześcijan.


Internetowa pielgrzymka


Aby w tym roku zupełnie nie rezygnować z tradycji paschalnego spotkania młodzieży prawosławnej, organizator zdecydował, że będzie miało ono formę internetową. Wszystkie transmitowane wydarzenia zaplanowano na 23 maja, ponieważ pielgrzymka została skrócona do tego jednego dnia.

Od rana można więc w niej uczestniczyć online; pierwszym transmitowanym punktem była uroczysta liturgia, której przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście arcybiskupa bielskiego Grzegorza i biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza. Tradycyjnie święcono wodę w źródle u podnóża św. Góry Grabarki, a na pamiątkę spotkania młodzież z BMP ustawiła na wzgórzu swój krzyż.Liturgię odprawioną w cerkwi w monasterze na Grabarce oglądało w internecie ok. 150 osób, również z zagranicy. Metropolita Sawa podkreślał, że okoliczni mieszkańcy i nie tylko oni, w najtrudniejszych momentach swego życia podążali na Grabarkę, by odnaleźć tam pocieszenie, zdrowie i sens swego "bycia w tym świecie".

Apelował do młodych ludzi, w tym młodych duchownych, by mieli na uwadze to, że - jak mówił - "wokół człowieka wiary jest mnóstwo działań szatańskich", z którymi należy walczyć "modlitwą, postem i wstrzemięźliwością".


- Tak czynili nasi przodkowie, ojcowie. Te krzyże, które stoją wokół tej świątyni, świadczą o tym. Są to krzyże radości, smutku, płaczu, doświadczeń, tragedii, ale także krzyże wdzięczności - mówił po zakończeniu liturgii w intencji młodzieży abp Sawa, oficjalnie inaugurując pielgrzymkę.


Wzywał młodych prawosławnych, by byli silni w wierze. "A Bóg będzie z wami" - podkreślał. W przesłaniu skierowanym do nich napisał, że "czas rozumnej młodości określa całą przyszłość człowieka i towarzyszy mu do końca jego ziemskiego życia". "Rolę decydującą w nim odgrywa wychowanie i kształtowanie osobowości, jest to wspólne dzieło rodziców, szkoły i Cerkwi" - podkreślił.


- Nie gubcie się w szaleństwie otaczającego nas świata, myślcie, żyjcie, czuwajcie, tak jak czuwali nasi przodkowie, dziadowie, ojcowie, którzy znali, gdzie jest prawda. Prawdą tą jest Cerkiew (...) Nie błąkajcie się po współczesnych pustyniach i górach, idąc na łatwiznę, podążając za przyjemnościami, które oddalają od Boga - apelował metropolita.


Transmisje online z pielgrzymki


Program sobotniej pielgrzymki online obejmuje wydarzenia do wieczora, m.in. grupy dyskusyjne, czy - rokrocznie bardzo popularny wśród młodzieży punkt - możliwość zadawania pytań duchownym pod hasłem "Sto pytań do...". Transmisje można znaleźć na Facebookowym profilu Bractwa Młodzieży Prawosławnej.

Przewodniczący władz centralnych BMP w Polsce Piotr Giegiel wyraził nadzieję, że za rok będzie możliwe spotkanie na Grabarce w tradycyjnej formie. Przypomniał też, że na wrzesień planowane są obchody 40-lecia istnienia Bractwa Młodzieży Prawosławnej.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wirtualna Paschalna pielgrzymka na św. Górę Grabarkę. 16.05.2020

16.05.2020, 00:32

W audycji powiemy o wirtualnej Paschalnej pielgrzymce na św. Górę Grabarkę.


Wirtualna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę

23.05.2020, 08:00

Wirtualny charakter będzie miała tegoroczna paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na św. Górę Grabarkę - zdecydowali organizatorzy. W związku z pandemią koronawirusa spotkanie kilkuset osób zastąpią transmisje online z wydarzeń, które tradycyjnie są częścią tej pielgrzymki.


Święto patronalne jednej z cerkwi w sanktuarium na Grabarce

6.11.2019, 14:38

W monasterze na Górze Grabarce odbyły się w środę (06.11) uroczystości związane z patronalnym świętem cerkwi ikony Matki Boskiej "Radość Wszystkich Strapionych". To jedna z trzech świątyń w tym najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.


Modlitewne Spotkania Studentów na Świętej Górze Grabarce

11.10.2019, 12:50

Wspólna modlitwa, integracja i praca na rzecz monasteru. Na Świętej Górze Grabarce trwają Modlitewne Spotkania Studentów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Białystok Biega, fot. Joanna Szubzda
20.09.2020, 06:59, akt. 07:06

Biegacze z całej Polski opanują Białystok
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok